שתף קטע נבחר

בה"ד 1: חיל חינוך והרבנות "מתחרים" על הצוערים

כבר שנים שמרצה אורח מטעם הרבנות "עושה שבת" עם צוערי בה"ד 1, לאחרונה החל חיל חינוך לשלוח "מתחרה" מטעמם. גורם צבאי אמר ל-ynet כי "מתחת לפני השטח מסתתרת השאלה איך ייראו הקצינים העתידיים"

עונג שבת או הרצאת אורח שהגיע לבסיס ביום הקדוש? הרצאה מטעם הרבנות הצבאית או הרצאה של חיל החינוך? בבה"ד 1, בית הספר לקצינים של צה"ל, מתקיים מאבק רוחני על אופיה של השבת - והצוערים הדתיים חשים את המתיחות על הכתפיים.

 

הצוערים בבה"ד 1 נאלצים להתמודד לאורך כל הקורס היוקרתי באין ספור דילמות, אבל נראה כי מה שקורה בשבועות האחרונים, ואינו חלק בתכנית ההכשרה, מציב אתגר לא פשוט עבור רבים מהם, בעיקר הדתיים. בבית הספר לקצינים נהוג מזה שנים להזמין בסופי שבוע אורח מטעם הרבנות הצבאית, שיבלה את השבת עם הצוערים ויעביר כמה הרצאות או שיחות. ל-ynet נודע כי לאחרונה הוחלט במשרד החינוך של הבה"ד להזמין מרצה אורח בסופי שבוע גם מטעמם. 

 

"לא מדובר כאן בשאלה כמה צוערים ימשוך כל מרצה,

מתחת לפני השטח מסתתרת השאלה כיצד אנו רוצים לראות את הקצינים שלנו", אמר ל-ynet גורם צבאי. 

 

למרות שלא מדובר בהרצאות בהן ההשתתפות היא חובה, הבעייתיות ברורה. "בכל סוף שבוע מגיע לכאן מרצה מהרבנות ומשתתף איתנו בארוחת הערב ובעונג שבת. פתאום יש תחרות, מולו נמצא מרצה אחר", הסביר צוער דתי בקורס קציני יבשה. "באחת השבתות נאלצנו לקצר באופן ניכר את עונג השבת כי ההרצאה של האורח מחיל חינוך החלה, ורמזו לנו שכדאי שנהיה בה". מצה"ל נמסר לגבי השבת ההיא כי "התקיימו בה שתי הרצאות בשעות שונות, ושתיהן היו מרובות משתתפים".

 

השבוע נרשמה "תקרית" שעוררה כעס בקרב הצוערים הדתיים, שהתבקשו להגיע להרצאת המרצה מטעם חיל החינוך, על אף שהגיע לבסיס במהלך השבת. "אתה מצפה שבבסיס צבאי תהיה אווירה של שבת", אמר צוער דתי אחר, "לרבים פה זה מאוד חשוב וכל הצוערים שאינם שומרים שבת - מבינים זאת היטב. פתאום שינו פה הכל, זאת ממש פגיעה בסטטוס קוו העדין שהתקיים בבה"ד במשך שנים". לדברי אותו צוער, אילו הדבר היה מתרחש בבסיס אחר - היתה התקוממות של ממש בקרב חובשי הכיפה, אולם בבה"ד 1 יש חשש כי הדבר עשוי לפגוע במעמדם בקורס.

 

הצוערים מספרים כי מדובר בקרב של ממש על אופי השבת: "הרבנות מודיעה איזה מרצה יגיע בסוף השבוע, ואז החינוך מוציא הודעה על המרצה שלו. זה מעמיד אותנו במצב מאוד בעייתי".

 

מתיחות ארוכה

גורם צבאי שמכיר את הפרשה אמר כי מה שקורה כעת בבה"ד 1 אינו מקרי, ומהווה דוגמה למתיחות שקיימת כבר חודשים ארוכים בין הרבנות הצבאית, בראשות הרב תא"ל אבי רונצקי,

לבין חיל החינוך, בראשות תא"ל אלי שרמייסטר. "בחיל החינוך רוצים, בצורה עדינה, לחשוף את החיילים וקציני העתיד לנושאים שעל סדר היום, לעתים באופן מכוון בעניינים שרחוקים מהדת. זה לא מקרי שדווקא כעת פתחו בהרצאות בסופי שבוע. יש כאן נושא מורכב, הרבה מעבר להרצאה כזאת או אחרת, ובצה"ל צריכים לתת על כך את הדעת".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "התכנים המועברים בבית הספר לקצינים של צה"ל נקבעים על ידי מפקד הבה"ד, אל"מ אהרון חליוה. כלל התכנים משקפים את מגוון הדעות בציבור ובחברה הישראלית, וההשתתפות בהרצאות נתונה לבחירתם האישית של הצוערים. הרבנות הצבאית וחיל החינוך משתפים פעולה בעשייה הערכית בצה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בה"ד 1
צילום: דובר צה"ל
אל"מ חליוה. אצלי הכל בסדר
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים