שתף קטע נבחר

אמ"ן: איראן עלולה להגיע לפצצה כבר השנה

ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, תת-אלוף יוסי ביידץ, הזהיר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "עד הקיץ יהיה לאיראן מספיק חומר בקיע לפצצה גרעינית ראשונה"

אגף המודיעין בצה"ל מעריך כי "עד הקיץ עלול להיות לאיראן מספיק חומר בקיע לפצצה גרעינית ראשונה". כך אמר הבוקר (יום ב') ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, תת-אלוף יוסי ביידץ, בישיבת ועדת החוץ והביטחון בכנסת.

 

לדבריו, "איראן מטרידה מאוד בגלל קצב התקדמותה. יש בידיה טילים המגיעים לישראל. השעון האיראני מקדים את שעון ההידברות הבינלאומי". לפי שעה, ארצות הברית נחושה להמשיך בהידברות דיפלומטית מול איראן. לגבי הבחירות באיראן, הוא אמר כי אין הבדל בין שני המועמדים המובילים.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר באחרונה באותה הוועדה בכנסת כי צה"ל נערך לכל האופציות: "איראן ממשיכה בתוכניות שלה. הימצאות נשק גרעיני בידי איראן יכולה לערער את היציבות במזרח התיכון כולו. יש דיאלוג בין ארה"ב לאיראן, שספק אם הוא יצליח, אבל גם מבחינתנו זו הדרך המועדפת להפסקת הפרויקט. אבל כרמטכ"ל מתפקידי להכין את כל האופציות, ואת זה אנחנו עושים".

 

ההברחות לעזה נמשכות

ראש חטיבת מחקר באמ"ן התייחס גם לחמאס: "היעד שלהם הוא גם שיקום של השלטון וגם של התשתיות. חמאס לא ביצע שום פיגוע נגד מדינת ישראל - מי שמבצע אלו אחרים - הסוררים. יש ניסיונות חטיפה. יש הרבה שיבושים בהברחות, אבל נכנס אמל"ח רב לרצועה. המוטיבציה להחדרת אמל"ח גברה אחרי 'עופרת יצוקה'. בטווח הקצר - חמאס דוגל בריסון. בטווח הארוך עלולה להיות הידרדרות במצב".

 

בדבריו הוא התייחס גם לנעשה ביהודה ושומרון ושיבח את הרשות הפלסטינית. "מנגוני הביטחון הפלסטינים יוצאים נגד חמאס. יש בהחלט נחישות להתקדם. יש תוצאות בקליקליה. הפעילות של המנגונים נתמכת בפעילות של צה"ל והשב"כ. רואים חוק וסדר בערים, זה דבר די חדש". הוא הוסיף כי "אבו-מאזן יצא מעודד מהביקור שלו אצל אובמה. יש לחץ בנילואמי עלינו לפתוח את המעברים, יש יותר פתיחות לחמאס ממה שהיה קודם לכן במערב, ההברחות נמשכות ולכן הדבר מהווה איום הולך וגדל על ישראל".

 

בהתייחסו לגיזרה הצפונית, הוא אמר: "יש כמות גדולה של רקטות גם מצפון וגם מדרום לליטני. אצל חיזבאללה יש ריסון זמני מבחינת פעילות נגד ישראל.

 הם חוששים עדיין מעימות עם ישראל, יש גם את שיקול הבחירות וגם את השיקול האיראני. עם זאת, חיזבאללה נחוש לקדם פיגוע נקמה על מורנייה".

 

על חיזבאללה והבחירות בלבנון, אמר ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין: "יש חיזוק השפעה של חיזבאללה בלבנון כל הזמן וככל הנראה ההשפעה הזו תגדל גם לאחר הבחירות". הוא אמר עוד כי סוריה מעבירה דברים לחיזבאללה, אך לדבריו האינטרס הסורי הוא להגיע לשלום. "חשובה להם המעורבות האמריקנית בתהליך השלום והחזרת רמת הגולן... להסכם עם סוריה יש משמעולת אסטרגטית למדינת ישראל".

 

בדיון דיבר גם תא"ל אביב כוכבי, שאמר: "הורדו ארבעה מאחזים בלתי מורשים בחודש האחרון". עם זאת ציין כי "השם מאחז יכול להטעות, ולעיתים מדובר בהורדה של אוהל". לדבריו, היו גם שמונה פינויים בנוהל של הידברות. הוא ציין כי "ההנחיה הקבועה של צה"ל היא לא לתת לבנייה בלתי חוקית להתקיים". לגבי מאחזים: "נכון לעכשיו, אין הנחיה לפנות מאחזים בלתי מורשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שואפים לגרעין. הנשיא אחמדי-נג'אד
צילום: AFP
מומלצים