שתף קטע נבחר

נתניהו: לא נקפיא את החיים ביהודה ושומרון

בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אמר עוד רה"מ כי הוא מחויב לפנות מאחזים לא חוקיים. "גורל ההתנחלויות ייקבע בהסדר הקבע", הוא אמר. נתניהו גם התייחס לפגישותיו בארה"ב: היתה הסכמה על הסכנה של איראן גרעינית ועל זכותנו להגנה עצמית בכל עת, אך בכמה תחומים לא הושגה הסכמה

כשברקע הלחץ האמריקני להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, הבטיח היום (ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "לא נקפיא את החיים ביהודה ושומרון". עם זאת, הבהיר נתניהו לחברי הוועדה כי הוא מחויב לפנות מאחזים לא חוקיים.

 

נתניהו השתתף לראשונה מאז נכנס לתפקידו לפני חודשיים, בדיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הוועדה דנה בין היתר באיומים מאיראן וכן במצב ברצועת עזה ולבנון. "אנחנו לא מדינה ככלל המדינות. יש כאן מצבור איומים שאף עם לא עומד בפניהם. המחויבות שלי היא לביטחון ישראל. אני אחראי לכך", הוא אמר.


צחי הנגבי ובנימין נתניהו. נושאים ביטחוניים ומדיניים (צילום: דודי ועקנין)

 

ראש הממשלה סיפר גם על פגישתו עם נשיא-ארצות הברית, ברק אובמה, ועל הפגישות הנוספות שלו בוושינגטון. "היה אישוש של ההבנות בנושאים אסטרטגים . היתה הסכמה על הסכנה של איראן גרעינית ועל זכותנו להגנה עצמית בכל עת". הוא הוסיף: "בביקור לא דובר על זיקה בין הנושא האיראני לפלסטיני. דובר שאיראן גרעינית תתן מטריה לארגוני הטרור". נתניהו רמז שישראל עוקבת אחר תגובת ארצות-הברית לניסוי הגרעיני ושיגור הטילים בצפון-קוריאה". עם זאת, הוא הודה כי "בכמה תחומים לא הושגה הסכמה".

 

הוא גם התייחס למשא-ומתן עם הפלסטינים. "אנו מוכנים לחידוש המשא-ומתן מיד וללא תנאים מוקדמים. מוכנים שהתהליך יהיה גם מדיני ולא רק כלכלי-ביטחוני. אנחנו לא רוצים לשלוט בפלסטינים, אך לא מוכנים שיהיה להם צבא ושהם לא יוכלו לכרות בריתות עם איראן. המהות היא חשובה. לא נבנה התנחלויות חדשות. הכוונה היא ללכת לפירוק מאחזים בלתי מורשים. יש דרישות סבירות ויש דרישות שאינן סבירות. גורל ההתנחלויות ייקבע בהסדר הקבע". 

 

אחד מחברי הכנסת שאל האם מותר לבנות קומה נוספת בבניין קיים שנבנה ביהודה ושומרון, על רקע דרישת האמריקנים להקפיא את הבנייה. "לא ברורה לי דרישת האמריקנים מישראל בנושא ההתנחלויות. כשנקבל את התשובות, ייתכן שלא נגיע להבנות עם האמריקנים בנושא הזה". הוא הוסיף ואמר, כי "שאלת הריבונות (בשטחים, א.מ.) זה לא אפס או אחד, זה משהו באמצע". על עזה אמר: "לא נסבול טפטוף של רקטות מעזה למדינת ישראל. זה ייתקל בתגובה חריפה מאוד שלנו".

 

לבני: תתעשת לפני שייגרם נזק

במהלך הדיון נתניהו דפק על השולחן, כאשר אמר שהוא אחראי על ביטחון ישראל, גם אם יהיה לא פופולרי. יו"ר קדימה, ח"כ ציפי לבני, אמרה לו: "זה שאתה דופק על השולחן ואומר שאתה מוכן להיות לא פופולרי, לא הופך את מה שאתה אומר לפחות דמגוגי".

 

לבני אמרה עוד במהלך הישיבה: "מצער לראות הידרדרות, קריסה דיפלומטית ואת הפגיעה ביחסי ישראל והעולם. אני מאמינה שיחסי ישראל-ארה"ב, המבוססים על עומק והבנת האינטרסים, חזקה יותר מהמדיניות הבעייתית של הממשלה שלך. אבל אני כן מקווה שתתעשת לפני שייגרם נזק נוסף ופגיעה באינטרסים ישראלים נוספים. פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני היא לא טובה שאתה עושה לארה"ב זהו אינטרס ישראל מובהק. מריחת הזמן תוביל לתוצאה הגרועה ביותר לישראל. אני אומרת לך, בהתנהלות נכונה אפשר לגייס את ארה"ב לדברים שחשובים לנו כולל בעניין הגושים".

 

היא ציינה כי פתיחת מעברים הינה "ניצחון לחמאס", וגם הוסיפה:

 "אני כן מברכת על שינוי אחד שעשית: אתה כבר לא מדבר רק על שלום כלכלי, אלא גם על דיאלוג מדיני".

 

מנגד, ח"כ מירי רגב מהליכוד תקפה בישיבת הועדה את מדיניות קדימה, ואמרה: "נכון עושה ראש הממשלה שהפסיק את מדיניות ממשלת קדימה, שהפגינה מחוות אין סופיות לפלסטינים והדבר היחיד שקיבלה בתמורה היה טרור והסתה. אני מחזקת את ידו של ראש הממשלה על מדיניותו ועל שמירת האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל, אסור לדבר במונחים של הורדת יישובים, כאשר קיימת סכנה לביטחון ישראל מאיראן ועד חמאס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מוכנים לחידוש המו"מ
צילום: דודי ועקנין
לבני. "מצער לראות הידרדרות"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים