שתף קטע נבחר

דיווח: אובמה בוחן לחץ באו"ם לפינוי המאחזים

רגע לפני נאומו החשוב של אובמה במצרים, מדווח ה"ניו יורק טיימס" שבבית הלבן בוחנים דרכים להפעיל לחץ על ישראל. האם התמיכה הקבועה במוסדות האו"ם עומדת בסכנה?

בישראל ובעולם הערבי ממתינים בדריכות לנאומו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בקהיר - שם יתייחס בין היתר לתהליך השלום ולציפיות האמריקנים מישראל ומהרשות הפלסטינית. הנקודה הבולטת מכולן, בעיניים ישראליות, היא דרישת האמריקנים לפנות מאחזים בלתי חוקיים ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות. גורמים בממשל אף טוענים, כי בבית הלבן בוחנים דרכים להפעיל לחץ על ממשלת נתניהו.

 

"יש כמה דברים שעשויים לתפוס את תשומת לבו של הציבור הישראלי", אמר גורם בממשל ל"ניו-יורק טיימס" והתייחס לכך שבבית הלבן מאמינים, כי כל ראש ממשלה בירושלים מסכן את עתידו הפוליטי אם הבוחר הישראלי יפרש את פעולותיו ככאלה שעלולות לסכן את היחסים עם ארצות הברית. עם זאת, הדגיש הגורם, "ישראל היא בת-ברית חשובה של וושינגטון ואיש בממשל לא חושב שזה לא ימשיך כך".


בניית מאחז ביהודה ושומרון, רגע אחרי שפונה (צילום: מזכירות אלון מורה) 

 

חלק מהצעדים אותם שוקלים בממשל האמריקני עלולים לפגוע ביחסים עם ישראל, ברמה הסמלית ועלולים גם לגרום לפגיעה בפועל. כך למשל, אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ימנע מפינוי המאחזים, שוקלים האמריקנים להפסיק את התמיכה האוטומטית בישראל בדיונים שמקיים האו"ם על המצב במזרח התיכון. יתרה מזאת, האמריקנים בוחנים אפשרות להימנע מהטלת וטו על החלטות מועצת הביטחון, צעד שמציל את ישראל בכל פעם מחדש.

 

נתניהו השתתף מוקדם יותר בדיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והבטיח לחברי הכנסת: "לא נקפיא את החיים ביהודה ושומרון". עם זאת, הבהיר ראש הממשלה כי הוא מחויב לפנות מאחזים לא חוקיים. "אנו מוכנים לחידוש המשא-ומתן מיד וללא תנאים מוקדמים", אמר. "לא נבנה התנחלויות חדשות. הכוונה היא ללכת לפירוק מאחזים בלתי מורשים. יש דרישות סבירות ויש דרישות שאינן סבירות. גורל ההתנחלויות ייקבע בהסדר הקבע".

 

בסוף השבוע נועד אובמה בבית הלבן עם הנשיא הפלסטיני,

מחמוד עבאס (אבו-מאזן), וחזר על דרישתו להקפיא לאלתר את הבנייה בהתנחלויות - אל מול צעדים בוני אמון שדרש מהפלסטינים. "אני מאמין גדול בפתרון שתי מדינות שיעניק לישראל ולפלסטינים את הביטחון שהם זקוקים לו", אמר ורמז לבאות: "אם ישראל בוחנת את האינטרס האסטרטגי שלה לטווח רחוק, אני משוכנע שפתרון שתי המדינות הוא טוב בשבילה ובשביל ביטחונה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. לחץ אמריקני
צילום: רויטרס
נתניהו. התחייב לפנות
צילום: AFP
מומלצים