שתף קטע נבחר

דריכות בקהיר: מפגש עם אובמה - למתונים בלבד

האבטחה בשיא, הגננים עמלים, המזכרות כבר מוכנות ובאוניברסיטאות בוחרים בקפידה את הסטודנטים - כדי לא לפגוע חלילה באורח המכובד. יומיים לביקור הנשיא האמריקני והנאום ההיסטורי - למה מצפים בעולם הערבי?

מתח שיא בקהיר: יומיים לפני בואו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, משלימים השלטונות במצרים את ההכנות המדוקדקות לקראת הביקור שמוגדר "היסטורי". מגנוני הביטחון העלו את רמת הכוננות לשיא, והעיר כולה מוצפת באנשי אבטחה.

 

העיתון הערבי הלונדוני "אל קודס אל-ערבי" דיווח כי ראשי אוניברסיטת קהיר (שם יישא אובמה את נאומו המצופה כל-כך) הורו לראשי הפקולטות במוסד לבחור עשרה סטודנטים כל אחד, שלהם אין כל קשר לשום ארגון פוליטי - במיוחד לא לארגוני האיסלאם הרדיקלי למיניהם - כדי להשתתף במפגש עם אובמה. האחריות על בחירת הסטודנטים הוטלה על דיקאני הפקולטות, וזאת מחשש להפתעות מכל סוג שהוא העלולות לפגוע באורח המכובד.


גנן באוניברסיטת קהיר מתכונן לביקור (צילום: AFP)

 

אוניברסיטת "אל-אזהר", המוסד ההלכתי והאקדמי הידוע ביותר בעולם הסוני, דחתה את כל הבחינות שיועדו ליום חמישי הקרוב.

 שני מוסדות אקדמיים אחרים, אוניברסיטת קהיר ואוניברסיטת "עין שמס", סגרו אף הם את כל שלוחותיהם לקראת הביקור. גם משרדי ממשלה עשויים להיסגר.

 

לשכתו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, פרסמה את התוכנית הסופית לביקור, לפיה השניים ייוועדו לפגישה בארבע עיניים ואחר כך לפגישה נרחבת יותר. במסגרת זאת הפנתה לשכת הנשיא המצרית הזמנה לשייח' של אוניברסיטת "אל-אזהר", וכן למופתי של מצרים, למעמד נאומו של אובמה.


גם באופוזיציה רוצים להשתתף. ההכנות במצרים (צילום: AP)

 

לקראת הביקור נרשמה גם שורה של תגובות מצד האופוזיציה המצרית. המפקח הכללי של האחים המוסלמים במצרים, מוחמד מהדי עאכף, אמר ל"אל קודס אל-ערבי" כי ארגונו אינו מצפה לדבר מביקור אובמה, אולם אנשי אופוזיציה אחרים, במיוחד של מפלגות שוליות ובלתי מוכרות בציבור הרחב, פנו לשגרירות האמריקנית כדי לברר האם תישלח להם הזמנה להשתתף במפגש עם הנשיא האמריקני.

 

ערבים, נא לא להפוך את השולחן

אך הדריכות מורגשת לא רק במצרים, אלא בעולם הערבי כולו - שממתין במתח לנאום ולא ממש יודע למה לצפות. מצד אחד, נראה כי הרוב סבור שלא יחול מפנה משמעותי במהלך העניינים, אך מצד שני ישנו חלק לא מבוטל הקורא לתת לנשיא החדש הזדמנות של ממש.


ממתינים לנאום אובמה. קריקטורה ב"אל קודס אל-ערבי"

 

"אולי הנשיא ברק בן חוסיין אובמה יגיע לאזור כשהוא חובש את כובש ה'שינוי' בו השתמש במסע הבחירות לנשיאות בארצות הברית. זאת, כשהוא מבין שהערבים צמאים לחזון של שינוי ברור במדיניות האמריקנית כלפי הסוגיות שלהם, ומפזר את חששותיהם כלפי המדיניות של מוסר כפול בה נוהגת וושינגטון בסוגיותיהם הגורליות לטובת ישראל", כתב בעל הטור ג'מיל א-ד'יאבי בעיתון הבין-ערבי הלונדוני "אל-חיאת". א-ד'איבי שב והדגיש את "שורשיו המוסלמיים" של אובמה, אולי מתוך תקווה שאלה יסייעו לו להציג "חזון מאוזן" למזרח התיכון.

 

גם בעל הטור ביומון המקביל, "א-שרק אל-אווסט", עלי אבראהים, ניסה לשמור על אופטימיות זהירה ביותר. "מה שגורם לאופטימיות או להסתמכות על האפשרות כי העניינים ינועו בכיוון טוב יותר היא התחושה הקיימת באזור כי זוהי הזדמנות שאין לפספס וכי ישנה אפשרות אמיתית להגיע עם הממשל הזה לפתרון קבע.

 גם אם הגישה המציאותית אומרת כי הדרך לא תהיה קלה, כפי שמשתקף מסירובה של ממשלת ישראל להפסיק את הבניה בהתנחלויות, מה שחשוב הוא שהערבים לא יפנו לדרך הקלה - ייאוש והפיכת השולחן, כפי שקרה בפעמים עברו".

 

אולם בשעה שכותבים המאמרים מציגים עמדה הססנית, גולשי האינטרנט הערביים כבר אמרו את שלהם. במשאל אינטרנטי - לא מייצג כמובן - שפירסם אתמול האתר הלונדוני "אילאף" שבו השתתפו 5,815 גולשים, רק 11 אחוזים הביעו ציפייה לכך שנאום אובמה יביא עימו "שינוי כולל במדיניות האמריקנית". 50 אחוזים סבורים כי הנאום יהיה בבחינת "שיפור דימויה של ארצות הברית", ואילו 39 מאמינים שבנאום לא יהיה כל חדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אובמה - תות ענך אמון החדש"
צילום: AFP
צילום: AP
מסוקים אמריקניים בשמי קהיר
צילום: AP
אוניברסיטת קהיר
צילום: AP
אובמה. המצרים לא רוצים הפתעות
צילום: AP
מובארק. בארבע עיניים
צילום: AFP
מומלצים