שתף קטע נבחר

התרגיל בכנסת: המנכ"ל לא ידע לאן מתפנים

עם הישמע אזעקת התרגול במסדרונות המשכן, מיהרו חברי הכנסת והעובדים אל המרחבים המוגנים על-פי הנוהל שנקבע. מי שדווקא לא ידע מה לעשות הוא מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, שהופתע לגלות דלת נעולה באולם המליאה

בעוד אזרחי ישראל תודרכו בימים האחרונים השכם וערב כיצד לנהוג באזעקת התרגול שנשמעה הבוקר (יום ג'), מי שהיה זקוק כנראה לתדרוך נוסף הוא דווקא מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו. בזמן שחברי הכנסת ועובדי המשכן נקראו להיכנס למרחבים המוגנים עם הישמע האזעקה, בחר לנדאו לצעוד דווקא לעבר אולם המליאה - אלא שאז גילה להפתעתו שהדלת שם נעולה וכי לא תוכנן פינוי ח"כים ועובדים למקום זה.

 

חשוב להדגיש כי הנחיות פיקוד העורף קראו לאזרחים "להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש". מהכנסת נמסר בתגובה: "מנכ"ל הכנסת תודרך על המקום המוגן הקרוב ביותר - והתברר שזה לא נכון. לא קרה אסון כי האזור המוגן בו התכנסו עובדי הבית היה יותר קרוב ללשכתו מאשר לאזור אליו ניסה להיכנס".


מסדרונות הכנסת במהלך התרגיל (צילום: דודי ועקנין) 

 

מעבר לאירוע הזה, עבר תרגיל "נקודת מפנה 3" בכנסת בהצלחה יחסית. חלק מהוועדות שפעלו בשעת האזעקה המשיכו לקיים את הדיונים כרגיל, הואיל ואולמות הדיונים נחשבים למרחבים מוגנים. חלק אחר מחברי הכנסת ועובדי הבית פונו למרחבים אחרים. קצין הכנסת, יצחק שד"ר, דווח כי במסגרת התרגיל טופלו מספר עובדים וח"כים ש"נפגעו" כביכול.

 

ח"כ משה מטלון (ישראל ביתנו) הרתוק לכסא גלגלים היה הראשון להפיק לקחים מהתרגיל. "אמנם הייתי בוועדה ולא הייתי צריך להתפנות, אבל ההמלצה שלי היא להשאיר מעלית אחת בכנסת לפינוי אנשים עם מוגבלויות, ולא לנתק את כל המעליות כפי שעשו", אמר מטלון ל-ynet.

 

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, אמר בשיחה עם כתבים כי מאז חיסולו של קצין המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה, מבצעת הכנסת "פעולות אבטחה שונות כלפי חברי כנסת הנמצאים ברמת סיכון גבוהה. אני יודעים בלי כל ספק שארגוני הטרור רואים בכנסת מוקד לפגיעה ולפעולה נגד ישראל, ואנו ערוכים לכל אפשרות. עם זאת, אין כיום שום ידיעות קונקרטיות על איומים מיידים או שונים מהרגיל כלפי המשכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לנדאו. "לא אסון"
צילום: גיל יוחנן
אין איום מיידי. ריבלין
צילום: עופר עמרם
מומלצים