שתף קטע נבחר

התארגנות רבנים ביו"ש נגד "חוליגנים" יהודים

ל-ynet נודע על התארגנות של רבנים, חברי מועצת יש"ע ושרים להוקעת פעולות "תג מחיר" שיזמו מתנחלים בימים האחרונים, וכללו בין היתר הצתת שדות של פלסטינים. הח"כ לשעבר חנן פורת: "דרך התגובה של 'תג מחיר' היא בלתי מוסרית"

פרסום ראשון: גם בקרב הנהגת יש"ע מתחילים להבין שבין מהמתנחלים יש כמה שעברו את הגבול. ל-ynet נודע על התארגנות חדשה של רבנים, חברים במועצת יש"ע ושרים בממשלה, נגד פעולות המתנחלים האחרונות, המכוונות נגד פלסטינים ומכונות בפי גורמים קיצונים "תג המחיר". "מה שקרה אתמול זה לא הפרת סדר וחוק - זה הרבה יותר חמור", אמר היום (ג') הרב מנחם פרומן, בהתייחסו להצתת שדה של פלסטינים אתמול בשומרון, על ידי מי שהוא מכנה "חוליגנים". "לפגוע בגוף ורכוש של פלסטינים זה דבר מזעזע, זו פגיעה באנושות".

 

גם הרב והח"כ לשעבר חנן פורת, שאינו ידוע בהכרח במתינות דעותיו, הצטרף ליוזמה. הוא אמנם מגנה את פינוי המאחזים, אבל גם הוא מתקומם כנגד התגובה האלימה. "במקום להגיע מתוך הידברות עם מועצת יש"ע, להסדיר את נושא המאחזים,

מתנכלים להם ומתנפלים על המאחזים וזאת מתוך רצון לשלם אתנן לאובמה", אמר ל-ynet, "אבל יחד עם זאת - דרך התגובה של 'תג מחיר' היא בלתי מוסרית. איפה נשמע דבר כזה, שצריך לשרוף כרמים ושדות של ערבים. זה בלתי מוסרי, זה יוריד את נושא המאחזים מחשיבותו, וזה נותן לגיטימציה למי שמעוניין לפגוע בנושא המאחזים. זה דבר חמור מאוד".

 

פרומן, רב היישוב תקוע ומחשובי הרבנים ביהודה ושומרון, יוצא היום בקריאה חריפה וחד משמעית נגד פעולות "תג המחיר" מהימים האחרונים. זאת, במסגרת יוזמה חדשה של ראשי ההתיישבות, בשיתוף שרים ואישים כדוגמת הרב חנן פורת ורבנים נוספים, היוצאים בקריאה יחד עם שרים כנגד מה שמכנה הרב פרומן "החוליגנים שעושים מעשה פשע של פגיעה בפלסטינים". במהלך הימים הקרובים ייפגשו נציגי היוזמה עם בכירים בממשלה על מנת להעביר מסר ולסכל פעולות אלימות.

 

בעבר, נזהרה הנהגת המתנחלים מפתיחת מאבק פומבי וחזיתי נגד הקיצונים מקרב המתנחלים, וגם אם היו חילוקי דעות, הם נותרו בחדרי חדרים. הפעם, מתכוונים הרבנים לצאת בקריאה ברורה. "אני שמעתי אתמול על 'תג המחיר' על רקע פינוי מאחזים", אמר ל-ynet הרב פרומן. "ישנם חוגים שחושבים שזה דבר טוב לשרוף שדות של פלסטינים בתור תגובה בטענה שפינוי מאחזים לא יעבור בשקט. זה מזעזע אותי, קודם כל מבחינה מוסרית וגם מבחינה פוליטית קיומית - לזרוע חומה של אש בין יהודים לערבים".

 

הרב פרומן סיפר שהוא פנה לשרים בממשלה בבקשה לקיים פגישה עם נכבדי יש"ע, לגינוי "תג המחיר" ולהצגת חזית משותפת בנושא. "הקריאה הזו תעזור", הוא טוען. "הנוער הזה, שאני מכיר אותו היטב, והמבוגרים יותר שמארגנים את אותו נוער, חיים בתודעה שהם שליחי ציבור של מתיישבים ביש"ע וכלל ישראל. ברגע שראשי יש"ע ונציגי הממשלה יאמרו שזה פשע, ודבר נורא מבחינה אנושית, זה דבר שישפיע על מה שקורה בשטח, גם אם זה לא ייפסק לגמרי".

 

"גם אם מספר פרחחים ימשיכו - הקריאה הזו תגרום לכך שהדברים יהיו

בפרופורציה נכונה - יש מספר אנשים קיצוניים והרוב מתנגדים לכך. הקריאה הזו היא קריאה חשובה, אפילו אם לא תהיה סגירה הרמטית, שיידעו שזה השוליים של מחנה המתנחלים".

 

על השאלה האם הקריאה הזו לא תצא מאוחר מדי, הוא השיב כי "כמעט כל דבר טוב נעשה מאוחר מדי. אם לא מכבים שריפה, היא מתפשטת והרבה. הממשלה, להערכתי, תפנה מאחזים - והקריאה חייבת לצאת עכשיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב פרומן. הקריאה חייבת לצאת עכשיו
צילום: דודי ועקנין
צילום: זום 77
פורת. איפה נשמע כדבר הזה?
צילום: זום 77
מומלצים