שתף קטע נבחר

אובמה הפתיע את השר ברק; דנו בהתנחלויות

שר הביטחון נפגש בוושינגטון עם יועצו של אובמה לביטחון לאומי - ואז נכנס הנשיא לחדר. בשעות הקרובות צפוי אובמה לצאת לאזורנו, כדי לשאת נאום חשוב לאוזני העולם הערבי

יום לאחר שהחריף את הטון כלפי ישראל , ברק אובמה הראה שהוא לא מרפה מעיסוק בסוגיית המזרח התיכון - ופגש את שר הביטחון המבקר בארצות הברית: הנשיא אובמה הצטרף הערב (יום ג') במפתיע לפגישתם בוושינגטון של שר הביטחון ברק והיועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ים ג'ונס.

 

הצטרפותו של הנשיא לפגישה בת השעתיים לא היתה מתוכננת מראש, ונועדה ככל הנראה לרכך את הרושם המצטייר בעת האחרונה על משבר בין ארצות הברית לישראל.

ברק ואובמה דנו בין היתר בנושא שמהווה את לב המחלוקת - הדרישה להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות. השניים שהו ביחד בחדר כ-15 דקות.

 

שר הביטחון הציג את עמדתה של ירושלים, לפיה ישראל מוכנה להסיר 22 מאחזים בלתי-חוקיים מתוך 26, שהוקמו לאחר מרס 2001. הוא ביקש שארצות הברית תבחן את סוגיית התביעה להקפאת הבנייה בגושים שעשויים להישאר בידי ישראל בהסדר קבע.

 

במהלך הפגישה אמר ברק לג'ונס בין היתר: "לפנינו אתגרים והזדמנויות משמעותיים, ויש למצות את ההתמודדות והטיפול בשניהם". עוד הוסיף שר הביטחון כי "האינטימיות, גילוי הלב ושותפות האינטרסים עם ארה"ב - הם אבן יסוד במדיניותה של ישראל, הן לגבי איומים והן לגבי עשיית שלום".


ברק ואובמה, בעת שביקר בארץ בקיץ (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בראיון רדיו ששודר אמש אמר אובמה ש"חלק מהרעיון של להיות ידידים טובים הוא להיות כנים. אני חושב שהיו זמנים שבהם לא היינו כנים כפי שהיינו צריכים להיות, לגבי העובדה שהכיוון הנוכחי באזור הוא שלילי מיסודו - לא רק לאינטרסים של ישראל, אלא גם לאינטרסים של ארצות הברית". 

 

לאחרונה הדגיש אובמה שקיימת דרישה מאוזנת מישראל ומהפלסטינים, למלא את חלקם ביישום השלב הראשון של מפת הדרכים. הנשיא האמריקני צפוי לצאת בשעות הקרובות לביקור במזרח התיכון, אך לא יבקר בישראל. הוא ינחת בסעודיה, ובהמשך ינאם בקהיר ויציג את חזונו למדינות ערב.

 

על רקע זה, ניסה גורם מדיני בכיר בירושלים להרגיע - אך לא הסתיר את עצם העימות ואמר ל-ynet: "אין מפולת ביחסים עם ארצות הברית. בין ידידים יש חילוקי דעות, אך הבשלות ביחסים היא ברמה שכזו שאין לנו צורך להסתיר את הוויכוח".

 

דובר מחלקת המדינה רוברט ווד נשאל הערב בתדרוך היומי אם ארצות הברית מקיימת בחינה מחדש של מדיניותה כלפי ישראל, והשיב: "היחסים אינם תחת בחינה. יש לנו יחסים מאוד חזקים ויציבים עם ממשלת ישראל. נקודה".

 

שר הביטחון החל את ביקורו בוושינגטון שלשום, בין היתר - בניסיון לרכך את המחלוקות מול הממשל, שמצדו מתייחס ברצינות רבה לביקור. אתמול נועד ברק ממושכות עם השליח המיוחד לאזור ג'ורג' מיטשל. גם הפגישה עם הגנרל ג'ונס גלשה מעבר למצופה. בהמשך צפויות לו פגישות עם סגן הנשיא ג'ו ביידן ושר ההגנה רוברט גייטס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעמיים ברק. הפתעה (ארכיון)
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים