שתף קטע נבחר

סיוט ברחוב דאונינג: לחץ כבד על בראון להתפטר

"העכברושים נוטשים את הספינה הטובעת" ו"ראש הממשלה, הזמן נגמר" - אלו רק חלק מכותרות העיתונים הבריטיים ערב הבחירות לפרלמנט האירופי ולרשויות המקומיות. אפילו ה"גרדיאן", מעוז השמאל, הודה: "זה הזמן להיפטר ממנו"

ראש הממשלה הבריטי, גורדון בראון, לא יכל כנראה לדמיין תרחיש גרוע מהתסבוכת הפוליטית שבה הוא שרוי היום (ד'), ערב הבחירות לרשויות המקומיות ולפרלמנט האירופי. זאת, בעקבות שורה של התפטרות שרים ובכירים ממפלגתו, הלייבור, וקריאה פומבית מצד העיתון "גרדיאן" לתנועת השמאל לערוך בחינת נפש עמוקה ולהיפטר מהעומד בראשה לפני הבחירות הכלליות.

 

על רקע סקרים הצופים למפלגת הלייבור "מרחץ דמים" בבחירות שייערכו בסוף השבוע, הודיעה אתמול שרת הפנים ג'קי סמית על כוונתה לפרוש בסבב המינויים הבא שייערך בקבינט. היא הפכה לפוליטיקאית הבכירה שהסתבכה בפרשת החזרי ההוצאות, אחרי שנחשף שביקשה החזרים עבור שני סרטים פורנוגרפיים שבהם צפה בעלה.

 

היום הצטרפה אליה בהתפטרות שרת הקהילות הייזל בלירס, שבעת התפטרותה ציינה שהתרשמה שבראון מאבד את השליטה במפלגה. "היום אמרתי לראש הממשלה שהחלטתי להתפטר מהממשלה", הודיעה בלירס, שהסכימה בחודש שעבר לשלם 13 אלף ליש"ט לרשויות המס בגין מכירת בית, אחרי שנחשף כי קיבלה החזרים מכספי משלמי המסים.


"ראש הממשלה, הזמן שלך נגמר" (מתוך אתר ה"סאן")

 

לפחות עוד שני שרים צפויים לעזוב את הממשלה בסבב שצפוי להיערך בתוך ימים ספורים: השרה לענייני הילדים בוורלי היוז ושר לענייני הקבינט טום ווטסון. שניהם יתפטרו, כביכול, מסיבות משפחתיות. במקביל גוברות הספקולציות לפיהן בכוונת בראון להחליף את שר האוצר שלו, אליסטר דרלינג, ואולי אף את שר החוץ שלו, דיוויד מיליבנד.

  

עתידו הפוליטי של דרלינג הועמד בסיכון אחרי שנאלץ להתנצל על "טעות" מצידו בפרשת ההחזרים. זאת, אחרי שהעיתון "דיילי טלגרף" דיווח כי ביקש כסף כדי לשלם על שני נכסי נדל"ן בו-זמנית - תוך הפרת החוקים בנושא. השר התחייב להשיב את הכסף, אך סירב עד עתה להתייחס לעתיד, באומרו שרק בראון הוא שיכריע.

 

מפלגת הלייבור מתרסקת

בראון, שמחויב על-פי החוקה להכריז על מועד לבחירות הכלליות בתוך שנה, כבר היה ממילא נתון ללחץ גדול על רקע פרשת החזרי ההוצאות, שזיעזעה את הפרלמנט והובילה לשורה של התפטרויות של חברי הבית, בהם גם יושב הראש.

 

ההתפתחות האחרונה בפרשת ההחזרים נרשמה אתמול בוועדת המשמעת של הלייבור, שאסרה על ארבעה חברי פרלמנט להתמודד מטעם המפלגה בבחירות הבאות בעקבות ההחזרים שקיבלו. שלושה מהם כבר הודיעו קודם לכן שבכוונתם לפרוש. בינתיים נערכת ממשלתו של בראון ליום שאחרי התבוסה הקשה הצפויה בבחירות לפרלמנט האירופי ולרשויות המקומיות.


"הו גורדון, היכן הכל השתבש?" (מתוך אתר ה"גרדיאן")

 

לפי סקר שפורסם ביום ראשון ב"סאנדיי טלגרף", מפלגת הלייבור צפויה להגיע למקום השלישי עם 17 אחוזי תמיכה בלבד, הרבה אחרי המפלגה השמרנית בראשות דיוויד קמרון ואפילו אחרי מפלגת המרכז הקטנה הליברל-דמוקרטית. סבב המינויים הצפוי זמן קצר לאחר מכן נתפס ברחוב דאונינג כסיכוי היחיד של בראון להפגין את סמכותו, אך כבר עתה יש מי שמקלקל לו את החגיגה.

  

"העכברושים נמלטים מהספינה הטובעת"

לפי פרשנים, פרישת השרים מעידה על אובדן שליטה של בראון על ממשלתו. כותרות עיתוני הבוקר ודאי לא עודדו את ראש הממשלה ומקורביו. הכותרת של העיתון "דיילי מירור" הייתה משחק מלים המורכב מהמלים "קריסת מערכות" ושמו של בראון (Meltbrown). כמה עיתונים חידשו את קריאתם - הזוכה כמובן לתמיכת השמרנים - לערוך בחירות בזק.

 

"ראש הממשלה, הזמן שלך נגמר", נכתב בכותרת ה"סאן". "העכברושים נוטשים את הספינה הטובעת", הייתה הכותרת ב"דיילי מייל". "אם הם לא יכולים אפילו לארגן מופע של אחדות בשעות האחרונות של קמפיין הבחירות, האין זה סימן לכך שזמנם עבר?", נכתב בצהובון הוותיק, אך לא רק הצהובנים הם שיצאו למתקפה חזיתית נגד ראש הממשלה.

 

אפילו ה"גרדיאן", העיתון של השמאל הפרוגרסיבי, הכיר בכך שהגיעה העת שבראון יפרוש ויפנה את הבמה למנהיג חדש בעל סיכוי ממשי לנצח בבחירות בשנה הבאה. "האמת היא שהוא לא הביא עמו חזון, שום תוכנית, שום טיעון לעתיד ושום תמיכה... ללייבור יש שנה אחת עד לבחירות; המנהיג הנוכחי יבזבז אותה. זה הזמן להיפטר ממנו", נכתב במאמר המערכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גורדון בראון. "הזמן להיפטר ממנו"
צילום: AP
החזרים על פורנו, השרה סמית?
צילום: רויטרס
דרלינג. כבר לא יקיר הממשלה
צילום: AP
הגם אתה, מיליבנד?
צילום: AFP
מומלצים