שתף קטע נבחר

כירון מרפא הפצעים

כירון הוא דמות מהמיתולוגיה היוונית, אבל גם מטייל לו בשמיים בין כוכבים. בואו ללמוד על הכוכב שיכול לגלות לנו איפה כואב לנו, איפה עוד יכול לכאוב ומה עושים כדי לרפא את הפצע

בסיפור המיתולוגי כירון נולד לפילירה, שהייתה בת אנוש, ולאל קרונוס. כירון נולד כקנטאור, חציו אדם וחציו סוס, ופילירה, שהתביישה ביצור, נטשה אותו במערה. הנטישה, בשלב מוקדם כל כך של חייו, יצרה בתוכו את הפצע העמוק, שהפך לחלק מחווייתו של כירון. כירון שרד את הנטישה ואומץ על ידי אפולו אשר טיפח ולימד אותו מוסיקה, הומיאופתיה, כמו גם מיומנויות של צייד, קשתות ואמנויות לחימה. כירון נחשב למרפא והילר אשר לימד את האחרים רפואה ומדעים.

 

למרות היותו קנטאור, כירון היה שונה משאר הקנטאורים בסיפורי המיתולוגיה, אלו היו ידועים יותר כשותפים לחגיגות השיכר של דיוניסוס וכששים אלי קרב. כירון, לעומתם, נודע בטוב ליבו וחוכמתו, ובזכות כך שהיה מדריך ומורה לגיבורים רבים בהיסטוריה היוונית. הוא התמודד עם אתגרים קשים, התגבר על המגבלות והנסיבות והגיע להישגים בתחומים רבים. כירון היה היחיד בין הקנטאורים שזכה לאלמוות, אך לא נותר בחיים. חץ מורעל אשר ירה הרקולס פגע בו בשגגה ופצע אותו ברגלו. מאז נשא עימו כירון כאב שלא יתואר. לבסוף התיר זאוס לכירון למות ולא לחיות חיי נצח מלווים בכאב.

 

מבחינה אסטרונומית, כירון הוא גוף קטן במערכת השמש ומסלולו נמצא בין שבתאי ואוראנוס. תחילה הגדירו את כירון כאסטרואיד, בגלל המסלול יוצא הדופן שלו סביב השמש, אך בהמשך התגלעו חילוקי דעות. בגלל השובל, או הזנב, של כירון היו אסטרונומים שרצו לסווג אותו ככוכב שביט וכיום הוא מקוטלג תחת שני המושגים.

 

המחזור של כירון הוא בן 50.7 שנים. הוא עובר, כמובן, בכל גלגל המזלות, אך בגלל המחזור האליפטי שלו ישנם מזלות שבהם הוא עובר מהר יותר מאשר באחרים. יש המאמינים שכירון אמור לשלוט במזל קשת, שסימנו הוא הקנטאור המשלח חץ מקשתו, אך יש המאמינים שכירון יחד עם מרקורי, הם שליטי מזל בתולה, שליט הבית השישי שאחראי על בריאות - מומחיותו של כירון ההילר. נדמה גם שכירון מתקשר יותר לבתולה בגלל הקשר של גוף, מחשבה ונפש. מזל בתולה מתאר את המאמץ בין הקושי להיות בן אדם מול השאיפה לחכמה ושלמות.

 

פצע פתוח

מבחינה אסטרולוגית, כירון מסמל את אלמנט הריפוי (הילינג) של המקום הפצוע שנסיבותיו אינן תלויות בנו, אך הוא קיים בתוכנו. הפצע הזה הוא תחושה פנימית של כאב, חוסר, אי צדק וחוסר הגינות, וכירון מדגיש את ההתמודדות עם אותו מקום כואב, תוך הבנה שריפוי אמיתי מגיע כאשר אנו מוכנים להתמודד עם אותם מצבים ולשתף את האחרים בחוויות ההתמודדות שלנו. המיקום של כירון במפת הלידה מצביע על פצעים מוקדמים ועמוקים, ומהווה את החותם שנותר בעקבות טראומות שנחוו בעבר. עם הפצע של כירון אנו מעדיפים שלא להתמודד, בדרך כלל, אך הוא חוזר ומופיע בחיינו עד שאנו מטפלים בו.

 

מעבר לכך, מפת הלידה עצמה, היא כלי אשר מאפשר לראות היכן טמון הפצע או הכאב של בעל המפה, מהו מקור הכאב ומהם הכלים הנדרשים על מנת לרפא אותו. המזל שבו כירון מופיע מתאר לנו כיצד הפצע הזה נחווה. לדוגמה, אדם עם כירון במזל בתולה יוכל לחוות כאב רב ביחסים, עד אשר יתמודד עם מקור הכאב במקום להימנע מזה. הבית בו ממוקם כירון במפת הלידה של המזל, מרמז על אותם מקומות בהם האדם עלול להתנסות מחדש באותם הפצעים. למשל, כאשר כירון נמצא בבית השני של כסף, כבוד עצמי ואמצעים אישיים, האדם יכול להיות בעל יכולת להרוויח או להגדיל היציבות הכספית בחייו, אך העניינים יסתבכו ויהיה פצע בכל הנושאים הקשורים בכסף. עם זאת, חשוב להבהיר שההיבטים במפה האישית בין כירון לכוכבים אחרים משמעותיים מאוד, ההיבטים הללו יכולים להראות לנו מתי פצעים יפתחו ויחשפו, כך שהאדם יוכל לרפא אותם.

 

ריפוי מאוזן

תהליך הריפוי יכול להיות תהליך כואב, אבל גם מתגמל, כיוון שאנו נעשים יותר ויותר שלמים בכל פעם שאנו מתעמתים עם העבר שאנו מסתירים מעצמנו. ההיבט מייצג את המהות של מה שאנו מבקשים ללמוד, כלומר את עצמנו. יתכן וחלק מהתהליך דורש שינוי בגישה ובמערכת האמונות, התנתקות מדברים שאינם משרתים בכדי להמשיך את החיים באופן חיובי, אך עלינו לזכור שריפוי הוא מסע של התודעה שלנו לעבר שלמות, איזון והרמוניה, ובסופו של דבר, הבאת אנרגיה של אהבה אל חיינו. הפצעים שלנו הם המורים, השתקפות של הלקח שאנו לא תמיד רוצים ללמוד. כירון מדגיש שבכל פצע שכזה מסתתרת מתנה, יתרה מכך, הריפוי הוא תהליך של גילוי המתנה.

 

כירון בא להגיד שלא צריך "לתקן" שום דבר. מחלות, תפקוד לקוי, אי סדר וחוסר איזון - כל הפצעים שלנו, נוצרו על ידי הדרך בה אנו תופסים את האירועים, הנסיבות, המצבים והאנשים בחיינו. למען האמת, העולם בכלל וחיינו בפרט, נמצאים בסדר המושלם ובאיזון, הפצע הוא למעשה חוסר היכולת לראות את הסדר והאיזון המושלם. ריפוי הוא תהליך מורכב של התעוררות אל תוך הסדר והאיזון המושלמים שכבר קיימים, תהליך של התפתחות התודעה. כירון מהווה הזדמנות נוספת לריפוי, הזדמנות נוספת להתעוררות, הזדמנות נוספת ללמוד לאהוב את עצמנו ואת חיינו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה כואב לכם? אולי כירון יוכל לעזור
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים