שתף קטע נבחר

לאוס: מאסר עולם לבריטית שהרתה במעצר

אם לא הייתה בהריון, לא מן הנמנע שבית המשפט במדינה הקומוניסטית האסיאתית, היה גוזר על מבריחת הסמים עונש מוות. עדיין לא ברור: מי הכניס את סמנתה אורובטור להריון?

צעירה בריטית שהרתה בעת שהמתינה למשפטה בלאוס, נידונה היום (ד') למאסר עולם, אחרי שהורשעה על-פי הודאתה בהברחת סמים במדינה שבדרום-מזרח אסיה. העבירה שבה הורשעה נושאת עמה עונש מוות בלאוס הקומוניסטית, אך החוק המקומי לא מתיר להוציא להורג נשים בהריון.

 

דיפלומט בריטי שנכח במשפט אישר כי השופט גזר על סמנתה אורובטור, בת 20, את עונש המאסר המקסימלי, בתום שימוע בן שלוש שעות שנערך מאחורי דלתיים סגורות. היא נעצרה באוגוסט 2008, כשעליה יותר מ-0.6 ק"ג של הרואין, בנמל התעופה. לפי כתב האישום, היא ניסתה לעלות טל טיסה לאוסטרליה כשעל גופה עשרות קפסולות שהכילו את הסם. לטענת ארגון צדקה בריטי, הסמים היו במזוודה, ולא על גופה.

 

הפרשה עוררה עניין בינלאומי אחרי שבתחילת מאי נודע שאורובטור הרתה אחרי שנעצרה. גורמים מקומיים העלו את האפשרות שהיא נכנסה להריון באופן מלאכותי מאחורי הסורגים. גורם משטרה אמר אתמול לעיתון רשמי מקומי שאורובטור סיפרה לרשויות שהשיגה בחשאי את זרעו של אסיר בכלא, והשתמשה בו כדי להיכנס להריון על מנת לחמוק מעונש המוות.

 

הנאשמת הצעירה טענה תחילה שהרתה לבן זוגה באנגליה, אך מבדיקות שנערכו לה זמן קצר לאחר מעצרה עלה כי היא לא בהריון. רק ב-2 במרס, בבדיקה שנערכה בבית חולים מקומי, התברר שהיא הרה, כפי שאושר בבדיקה נוספת שנערכה לה ב-4 באפריל. לאחרונה אמרה אמה, שהגיעה גם היום לבית המשפט, שבתה לא נאנסה על-ידי סוהרים או אסירים בכלא, אך לא הבהירה מי הכניסה להריון, ובכך רק ליבתה את הספקולציות בנושא.

 

בעקבות אמנה שנחתמה לאחרונה, אך טרם אושררה, קיימת אפשרות שאורובטור תוסגר לבריטניה ותוכל לרצות בה את עונשה. עם זאת, גורמי הממשל בלאוס יכולים להטיל וטו על המהלך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורובטור מובלת לבית המשפט. כיצד הרתה?
צילום: רויטרס
מומלצים