שתף קטע נבחר

הממשלה תכריע: האם לקצץ בשכר השרים?

בשל המשבר הכלכלי, הציע שר האוצר, יובל שטייניץ, כי שכר השרים יופחת ב-5 אחוזים לחודש עד סוף 2010. ההצעה צפויה לעבור ברוב קולות. מה דעתכם: פופוליזם, או מהלך נדרש?

האם זו תהיה החלטת הממשלה היחידה שעליה ישרור קונצנזוס בציבור? הממשלה תדון ביום ראשון בהפחתת שכרם של ראש הממשלה והשרים, והיא צפויה להנחות את שר האוצר לפנות אל הכנסת בבקשה שוועדת הכספים תפחית את השכר החודשי ב-5 אחוזים, עד תום שנת 2010. 

 

בדברי ההסבר של הצעת ההחלטה, שיביא שר האוצר לפני השרים, נכתב בין היתר כי "מדינת ישראל מושפעת ממשבר כלכלי כלל-עולמי רחב היקף. דומה שלא היה חמור ומורכב כמשבר הזה זה עשרות שנים. לידתו של המשבר הרחק מעבר לחופי ישראל.

 

"המשבר הכלכלי הוא תוצר של אירועים והחלטות שהתקבלו בארה"ב ובמדינות אחרות. ברם, כפועל יוצא מהשתייכותו של המשק הישראלי לשוק העולמי וכתוצאה מההאטה בכלכלה הגלובלית, הוא מושפע ממנו בעל כורחו. נהיר כי הטלטלה אותה חוות כלכלות העולם מהווה גורם בעל השפעה דומיננטית על המשק הישראלי בטווח הנראה לעין".

 

שר האוצר פירט בהסברו היבטים שונים של המשבר, כמו הירידות החדות בשוק ההון, "שהביאו לפגיעה בעושר הציבור ובחסכונותיו ארוכי הטווח". כמו כן הוא הסביר את מחנק האשראי שנוצר, שמוביל לירידה בהשקעות במשק, בפגיעה בהיקפי הייצור והייצוא והעלייה במספר דורשי העבודה.

 

הירידה בהכנסות ממסים תוחמר

לדברי שר האוצר, בחודשים האחרונים נרשמה ירידה חדה בהכנסות המדינה ממסים, שהגדילה את הגרעון התקציבי ואת החוב הציבורי. "בשנת 2009 צפויים תהליכים אלה להמשך ואף להחריף", אמר.

 

יובל שטייניץ אף קבע בהצעת החלטתו כי "בנסיבות אלה נדרש שייעשה שימוש זהיר, מדוד ומחושב בכספי הציבור. זאת, תוך נקיטה במדיניות אשר תתן מענה הולם,

מידתי וראוי למשבר הכלכלי". לדבריו, "לצד הפעולות השונות בהן נוקטת המדינה ועל-מנת לסייע למשק בהתמודדות עם המשבר הפיננסי וההאטה שעלותם מסתכמת במיליארדי שקלים, מחוייבים שרי הממשלה לתת דוגמא אישית לחסון בכספי הציבור".

 

שטייניץ ציין שוועדת הכנסת ווועדת הכספים החליטו שבשנת 2009 לא יעודכן שכר היסוד של נושאי המשרות הבכירות ובכללם נשיא המדינה, השרים וסגני השרים, חברי הכנסת ונושאי משרה שיפוטית. שיעור העדכון אמור לעמוד על 3.8%. "בשל האמור לעיל", קבע, "מוצע שהשרים יסכימו להפחתת שכרם".

 

את היוזמה הראשונה להפחתת שכר העלה בדיוני התקציב הראשונים לפני שבועות אחדים שר המשפטים יעקב נאמן. על-פי ההערכה במזכירות הממשלה - ההצעה אמורה לעבור ברוב קולות.

 

מה דעתכם על הצעת שר האוצר? האם מדובר במהלך פופוליסטי, או בדוגמה אישית ראויה והכרחית מצד השרים? סמנו במנגנון התגובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפחית. שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים