שתף קטע נבחר

פרשת "כפיר": האם הרמטכ"ל והאלוף שמני יעידו?

סניגורו של סגן אדם מלול, שהואשם באלימות כלפי פלסטינים, דורש כי אשכנזי ואלוף פיקוד המרכז יבהירו את עמדתם בנושא ההנחיות לחיילים. "הם נושאים באחריות לכשל פרשני". הפרשה, שבמהלכה ספג מח"ט כפיר הערה פיקודית, מסתבכת

האם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, והאלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, יתצייבו על דוכן העדים בפרשת האלימות בחטיבת "כפיר"? ל-ynet נודע כי עו"ד שמי כהן, סניגורו של אחד הנאשמים בפרשה סגן אדם מלול, דורש שאשכנזי ושמני יופיעו בפני בית הדין הצבאי ויבהירו את עמדתם בפרשה.

 

כזכור, האלוף שמני החליט על מתן הערה פיקודית למפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב. זאת, לאחר שהאחרון העיד בבית הדין הצבאי כי ניתן להשתמש באלימות מוגבלת בעת פעילות מבצעית. וירוב אמר את הדברים במהלך משפטו של מלול ושל הנאשם השני בפרשה, סמ"ר א', חובש בגדוד שמשון. השניים הואשמו לפני כחודשיים כי היכו, חנקו וטילטלו פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בגדה בספטמבר 2008. הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet.

 

"יש בהתערבותם כדי להשפיע השפעה קשה ביותר על הוגנות ההליך המשפטי", כתב עו"ד כהן לבית הדין והוסיף כי המצב שנוצר עלול להשפיע על השופטים. כהן הוסיף כי מפקדים מחטיבת "כפיר" לא מתכוונים להגיע לעדותם בבית הדין עקב החשש שיספגו הערות דומות.

 

בבקשה ציין כהן כי האלוף שמני חייב להבהיר את עמדתו בנוגע לפעילות צה"ל בגדה וכי הוא "יוצר סטריליזציה של העימות הקשה והממושך עם הפלסטינים".לדבריו, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד המרכז צריכים לתת את הדעת לעניין מרחב שיקול הדעת המוקנה למפקדים בשטח בסיטואציות מעין אלה והם נושאים באחריות אישית וישירה לחוסר הבהירות של הפקודות וההנחיות. לדבריו, אשכנזי ושמני אחראים לכשל הפרשני בו לקו דרגי השטח. "האם הם מצפים שחוסר בהירות הזה יטוהר על-ידי סגן מפקד הפלוגה מלול?", ציין.

 

בימים האחרונים הוחלט לשחרור את סמ"ר א' ממעצר, לאחר ששהה בחודשיים האחרונים בבית כלא צבאי וחודש נוסף במעצר פתוח. על זהותו של החייל הוטל צו איסור פרסום.

 צוות ההגנה של א' - הכולל את הסנגור הצבאי הראשי, אל"מ אודי בן-אליעזר, וכן את רס"ן אבי חלבי וסרן יובל קגן - טוען כי בקשותיהם החוזרות ונישנות לקבל חומרי חקירה לא זכו למענה הראוי מצד התביעה.

 

השופטת, סגן-אלוף מאיה הלר, פירטה בהחלטה לשחרר את א' את ההתנהלות הבעייתית של התביעה בכל הנוגע להעברת חומרי החקירה. "מעבר להימשכות ההליכים, הרי שעצם התנהלות התביעה מעוררת פליאה ועומדת בניגוד להוראות חוזרות ונישנות של בית הדין. בשל כך ניתן לומר כי הוגדשה הסאה ביחס למעצרו של הנאשם", כתבה השופטת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. אחראיות אישית?
צילום: אבי חי
כשל בפרשנות? שמני
צילום: גיל יוחנן
עו"ד כהן. סטריליזציה של העימות
צילום: עופר עמרם
מומלצים