שתף קטע נבחר

הוגשו כתבי אישום על הלינץ' במחבל היהודי

תושבים משפרעם הואשמו בהתפרעות, בתקיפת שוטרים וכן בניסיון לרצוח את עדן נתן זאדה, שרצח לפני ארבע שנים ארבעה ערבים באוטובוס. ההתפרעות שלאחר הרצח הלאומני נמשכה כשעה וחצי, ובעיצומה שפך אדם מן ההמון חומר דליק אל תוך האוטובוס, במטרה להציתו

שבעה תושבי שפרעם הואשמו הבוקר (יום א') בבית משפט המחוזי בחיפה בניסיון לרצוח את המחבל היהודי, עדן נתן-זאדה, שרצח ארבעה ערבים באוטובוס בשפרעם באוגוסט 2005. חמישה תושבים נוספים הואשמו בתקיפת שוטר בבית משפט השלום בחיפה.

 

נתן-זאדה, חייל בשירות סדיר מכפר-תפוח, עלה לאוטובוס של חברת אגד בקו 165, מלב המפרץ לשפרעם כשהוא חמוש בנשק מסוג M16 ומחסניות.

 כאשר עצר האוטובוס באחת התחנות בשפרעם החל החייל לירות לכל עבר ורצח את נהג האוטובוס, מיכאיל בחוס ושלושה מן הנוסעים - נאדר חאיק והאחיות הזאר ודינה תורכי. 

 

נוסעי האוטובוס, בסיוע אזרחים שעברו במקום, הצליחו להשתלט על נתן-זאדה ונטלו ממנו את נשקו. למקום הגיע כוח משטרה שאזק את החייל ולקח לידיו את נשקו האישי. עם היוודע דבר האירוע החל המון זועם להתקבץ במקום ולהקיף את האוטובוס מכל עבר. חלק מההמון נכנס לאוטובוס דרך החלונות והדלתות שנופצו ותקף את נתן-זאדה. בכתב האישום נטען כי החייל הוכה, תושבי המקום בעטו בו והטיחו בו ברזלים, אבנים וחפצים נוספים שהושלכו לתוך האוטובוס. כתוצאה מהמעשים האלו נפצע נתן-זאדה וכן השוטרים.


האוטובוס לאחר פינוי גופתו של נתן-זאדה (צילום: AP)

 

ההתפרעות נמשכה כשעה וחצי ובעיצומה שפך אדם מן ההמון חומר דליק אל תוך האוטובוס, במטרה להציתו. כתוצאה מתקיפת ההמון ובכללן התקיפות שהתרחשו לאחר שפיכת החומר הדליק נגרם מותו של נתן-זאדה.

 

הנאשמים שגילם נע בין 23-50 מואשמים כי נטלו חלק בהתפרעות ובתקיפת השוטרים. לשבעה מהם מיוחסים סעיפים של ניסיון רצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. לחמשת הנאשמים האחרים מיוחסות שלוש עבירות – תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי והתפרעות שסופה נזק.

 

בפרקליטות מחוז חיפה ציינו כי בעקבות האירוע נוהלה חקירת משטרה בה נחקרו עשרות חשודים ונגבו מאות עדויות. תיק החקירה, שהטיפול בו נמשך כמעט ארבע שנים, כלל בחינת חומרים והשלמות חקירה שנתבקשו.

 בסופן הוזמנו 12 חשודים לשימוע, לאחר שהתברר כי להם מתוך כל ההמון המעורב בתקיפה, ניתן לייחס את העבירות המשמעותיות הקשורות ברצח נתן-זאדה ותקיפת כוח המשטרה. בתום הליכי השימוע הוחלט לדחות את טענות סנגורי החשודים, שטענו לאי מעורבותם של מרשיהם בתקיפה.

 

במקביל, להגשת כתב האישום נמסרה להם הודעה על כך. "מבלי לגרוע מחומרת מעשיו הנפשעים של זאדה סבורה הפרקליטות כי האירועים שהביאו למותו פגעו קשות בשלטון החוק. במדינת חוק - מי שנוטל את החוק לידיו ופוגע במי שכבר נלכד, נכפת ונוטרל לחלוטין, גם אם ביצע עבירות חמורות ונתעבות, יועמד לדין על ידי רשויות אכיפת החוק" נמסר מפרקליטות מחוז חיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
האוטובוס בו רצח נתן זאדה בשפרעם
צילום: חגי אהרון
עדן נתן-זאדה. רצח 4 ערבים
מומלצים