שתף קטע נבחר

12 שנות עבודות פרך לעיתונאיות בצפון קוריאה

בית המשפט הגבוה ביותר במדינה הקומוניסטית המבודדת הרשיע את שתי העיתונאיות האמריקניות ב"פשע חמור" נגד האומה, וגזר עליהן 12 שנות מאסר במחנה עבודה. ארה"ב הביעה דאגה רבה על ההרשעה, והתחייבה לפעול כדי לשחררן

מחריף העימות בין פיונגיאנג למערב: צפון קוריאה הודיעה הבוקר (יום ב') כי בית המשפט הגבוה החליט להרשיע את שתי העיתונאיות האמריקניות, וגזר עליהם עונש של 12 שנות מאסר במחנה עבודה.

 

בבית המשפט המרכזי של צפון קוריאה נפתח ביום חמישי האחרון משפטן של שתי העיתונאיות, לורה לינג ויונה לי. סוכנות הידיעות המרכזית של צפון קוריאה דיווחה , והדיונים הסתיימו הבוקר, בהחלטת השופטים להרשיע את השתיים ב"פשע חמור" נגד האומה, ובחצייה בלתי חוקית של הגבול לתוך המדינה. בהודעה שהתפרסמה בסוכנות הידיעות נמסר בית המשפט "גזר על כל אחת מהנאשמות 12 שנים של 'שיקום באמצעות עבודה'". לא נמסרו פרטים נוספים.

 

לינג ולי הועסקו כעיתונאיות בתחנת הטלוויזיה האמריקנית "קורנט טי-וי", השייכת לסגן נשיא ארה"ב לשעבר, אל גור. הן נעצרו ב-17 במרס השנה, סמוך לגבול צפון קוריאה. לטענת השלטונות בפיונגיאנג, השתיים חצו את הגבול בצורה בלתי חוקית מסין, שם היו במסגרת עבודתן העיתונאית. הן לא יוכלו לערער על הפסיקה מאחר שמשפטן נערך בערכאה המשפטית הגבוהה ביותר במדינה, שפסיקותיה סופיות.

 

וושינגטון הביעה דאגה עמוקה מהפסיקה. בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה הלילה, דרשה מהשלטונות בפיונגיאנג לשחרר לאלתר את השתיים. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווחים על ההרשעה, ופועלים בכל הערוצים האפשריים כדי לאפשר את שחרורן", אמר דובר מטעם המחלקה, איאן קלי.

 

משפטן של השתיים נערך תחת מעטה של חשאיות - כצפוי במדינה הקומוניסטית המבודדת. המשפט לא היה פתוח לציבור

או למשקיפים בינלאומיים, בכלל זה לעובדי נציגות שבדיה במדינה, המייצגת את האינטרסים האמריקנים במדינה. בין ארה"ב לצפון קוריאה אין יחסים דיפלומטיים.

 

המשפט נפתח בתקופה שבה חלה הסלמה במתיחות בחצי-האי הקוריאני, בעקבות הניסוי הגרעיני השנוי במחלוקת שביצעה המדינה הקומוניסטית ב-25 במאי. על רקע המגעים במועצת הביטחון של האו"ם על החרפת העיצומים נגד פיונגיאנג, התעורר החשש שהמשטר הצפון קוריאני יהפוך את שתי העיתונאיות לקלפי מיקוח פוליטיים בעימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
יונה לי. אין אפשרות לערער
צילום: AP
צילום: AP
לורה לינג. עבודות כפייה
צילום: AP
מומלצים