שתף קטע נבחר

פרץ על הבחירות בלבנון: זה הבשיל במלחמה

מי שעמד בראש מערכת הביטחון במלחמת לבנון השנייה, סבור כי ניצחון הגוש הפרו-מערבי הוא הוכחה להבשלת התהליך שהחל ביולי 2006. "לבנון נמצאת עדיין תחת חסות סורית ואיראנית. עלינו לבחון את התוצאות במידת הצניעות הדרושה"

"תוצאות הבחירות בלבנון הן למעשה השלמה של תהליך שהבשיל עם פרוץ מלחמת לבנון השניה. למרות זאת, עלינו להיות זהירים ולא יהירים" - כך סבור ח"כ עמיר פרץ, מי שהיה שר הביטחון במהלך המלחמה. הוא שוחח עם ynet בעקבות התוצאות הראשונות שהתפרסמו בביירות, מהן עולה כי הגוש הפרו-מערבי בראשות סעד אל-חרירי ווליד ג'ונבלאט זכה לכ-70 מתוך 128 מושבי הפרלמנט. חיזבאללה הכיר בהפסדו.

 

"ברור לחלוטין שהדרך בה הגיבה מדינת ישראל לפני שנתיים, הבהירה לתושבי לבנון כי חיזבאללה מוביל אותם להרס ולפגיעה אסטרטגית מול העולם החופשי כולו. עם זאת, עלינו לבחון את התוצאות במידת הצניעות הדרושה. מדובר בשינוי מהותי, כי הקולות התומכים בגלוי בסיום המלחמה ובהסכם 1701 הם הקולות שגברו בבחירות", הוסיף פרץ.

 

בכל הנוגע לאפשרות שתוצאות הבחירות יובילו בשינוי יחסה של לבנון לישראל, סבור שר הביטחון לשעבר כי מדובר עדיין בתהליך ארוך. "לבנון נמצאת עדיין תחת חסות סורית ואיראנית. בשלב הראשון עלינו לקוות שהפתיחות כלפי העולם המערבי, ארה"ב ואירופה תגדל, והעולם החופשי יגבה זאת גם בתמיכה מדינית וגם בסיוע כלכלי. זה יכול להוביל לאווירה טובה יותר מול מדינת ישראל".

 

"אסור לנו להניח שהגענו אל המנוחה והנחלה בחזית הצפונית. כרגע עלינו להסתפק בשינוי שנוצר בבסיס התהליך, לנהוג בזהירות ולא ביהירות, לא להיות אלה שמשנים בין רגע את מדיניותם ולא לחשוב שעלינו לשקול השפעה פוליטית על המתרחש בתוך לבנון.

 אנחנו צריכים להמשיך ולהבהיר כי נהיה מאוד קונסטרוקטיביים כלפי לבנון - כל עוד יישמר השקט בצפון", ציין פרץ.

 

ח"כ מירי רגב (ליכוד), מי שכיהנה במהלך מלחמת לבנון השנייה כדוברת צה"ל, אמרה כי "הפסד חיזבאללה בבחירות הינו תוצאה ישירה של המלחמה. העם בלבנון הבין כי התחזקותו של ארגון הטרור תביא רק להתגברות הטרור, השנאה והמלחמה על לבנון". לדברי רגב, בכוונתה ליזום דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על השלכות ההפסד של חיזבאללה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ. לבחון השינויים
צילום: ירון ברנר
תוצאה ישירה של המלחמה. רגב
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים