שתף קטע נבחר

הפיגוע שסוכל בעזה: סוסי תופת ומשאיות מילוט

בצה"ל ממשיכים בחקירת ניסיון הפיגוע דרומית למעבר קרני, וממנו עולים פרטים מדאיגים. חוליית המחבלים, ששייכת כנראה לפלג של אל-קאעידה, הגיעה עם סוסים עמוסי מטעני חבלה וכן משאית ומכוניות - שייתכן שהיו אמורות להוביל חטוף

ככל שחולפות השעות, מתבררים עוד פרטים מדאיגים על הפיגוע הגדול שסוכל הבוקר (יום ב') ליד מעבר קרני ברצועת עזה. מתברר כי המחבלים, השייכים כנראה לפלג של אל-קאעידה, הגיעו במספר משאיות ובהן לפחות חמישה סוסים, עמוסים מטעני חבלה ומוקשים. ייתכן שהתכוונו לחטוף חייל.

 

ארגון לא מוכר בשם "צבא תומכי אללה" (ג'ונד אנסאר אללה) נטל אחריות לניסיון הפיגוע מדרום למעבר קרני. הארגון אמר שימסור פרטים על הפיגוע מאוחר יותר.

 

מתחקיר צה"ל מתברר כי המחבלים - כ-10-12 במספר, חלקם עם חגורות נפץ - הורידו את הסוסים, והחלו לטמון את המטענים ליד הגדר. בשלב זה, זיהה אותם כוח צה"ל. המחבלים ירו אל החיילים מגדוד 13 של גולני. החיילים השיבו אש. המחבלים ניסו להימלט ואף להחזיר את הסוסים חזרה למשאיות. בקרב נהרגו לפחות ארבעה מחבלים. הכוח בחר לא להיכנס פנימה, מחשש שמדובר במלכודת חטיפה. לכן הפעיל צה"ל מסוקי קרב וטנקים. 


כוח צה"ל באזור האירוע (צילום: AP)

 

בצה"ל ממשיכים לתחקר את ניסיון הפיגוע דרומית למעבר קרני. מתחקיר ראשוני עולה כי החולייה התכוננה היטב זמן רב ואף השתמשה בסוסים על-מנת לשאת מטעני חבלה לעבר גדר המערכת. גורם צבאי בכיר אמר ל-ynet כי מהתחקיר עד כה עולה שסוכל פיגוע מורכב ומשולב ובהחלט ניתן לשער שהמחבלים גם ניסו לבצע חטיפה.

 

המטרה - ללא ספק - היתה לפגוע בחיילים ליד גדר המערכת. המחבלים זוהו לראשונה כשהיו במרחק של כמה מאות מטרים מגדר המערכת, לאחר שפתחו באש לעבר כוח מגדוד 13 של גולני שהיה בצד הישראלי של הגדר. מיד לאחר שפתחו באש לעבר הכוח, הגיעו כוחות נוספים של צה"ל, ופתחו באש מאסיבית לעבר החולייה. בשלב זה החלו חלק מחברי החולייה להימלט במכוניות ובמשאית, שייתכן שהיו אמורות לשמש אותם לביצוע החטיפה.  


המשאית שנפגעה מאש צה"ל (צילום: AFP) 

 

אש מרגמות נורתה מעומק השטח הפלסטיני, וסייעה למספר מחבלים להימלט. עובדה זו מצביעה על כך שחולייה נוספת עסקה בחיפוי. ייתכן שהמטרה היתה למשוך חלק מהכוחות פנימה או לטמון להם מלכודת אם ייכנסו לתוך השטח הפלסטיני.  

 

גורמים בצה"ל ציינו כי תחקיר האירוע נמצא בתחילתו אך כבר כעת ברור כי פעילות החיילים, הן הכוח הרגלי, הן הטנקים והן מסוקי הקרב, שביצעו ירי לעבר כלי הרכב בהם נמלטו המחבלים, סיכלה פיגוע שתוכנן זמן רב מראש.

 

שר הביטחון ברק שיבח את פעולת צה"ל בפתח ישיבת סיעת העבודה. "צה"ל סיכל פעולה שנועדה לעשות פיגוע כבד על גדר המערכת. זו פעולה של הג'יהאד האיסלאמי. התוצאות מדברות בעד עצמן ומוכיחות את הדריכות והעירנות של הכוחות לאורך כל הגבול של רצועת עזה".

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד הסוסים לאחר האירוע
צילום: AP
ניסיון הפיגוע באזור מעבר קרני
צילום: AFP
מפקד אוגדת עזה, תא"ל אייזנברג
צילום: רועי עידן
אלוף פיקוד דרום, יואב גלנט
צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון
מומלצים