שתף קטע נבחר

הרב שאר-ישוב הכהן: דיינים, חישבו על הבן אדם

בכנס לדיני משפחה של מכללת שערי משפט ובר-אילן קרא רבה של חיפה לדיינים לעשות הכל כדי למצוא פתרונות לאתגרי הגיור והמעמד האישי

"ישנם רבנים המעדיפים לחשוש מאלוהים מאשר לסייע לבני אדם, וזו טעות" – כך מאשים הרב שאר-ישוב הכהן, רבה של חיפה ומחשובי הרבנים בציונות הדתית, ביחס לדיינים בבתי הדין הרבניים. לדבריו, גל העליה של שנות ה-90' יצר מצבים הלכתיים סבוכים המקשים על אזרחים רבים להינשא או להגדיר את דתם, אך "עלינו כרבנים לעשות הכל על מנת לסייע לאותם אנשים ולמצוא פתרונות הלכתיים שיאפשרו להם להמשיך בחייהם". הוא הוסיף כי "על הרבנים ובתי הדין הרבניים להתמודד עם אתגרי העידן המודרני ולמצוא פתרונות לבעיות הקיימות בנושאי הגיור והמעמד האישי". כהן אמר את הדברים בכנס הבינלאומי לדיני משפחה הנערך במכללת שערי-משפט ובאוניברסיטת בר-אילן.

 

בנאום שנשא בפני נציגים מבתי הדין הדתיים של שלוש הדתות הגדולות בישראל, התייחס הרב כהן ל"מרוץ הסמכויות" הקיים בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט לדיני משפחה בעיקר בתחום הגירושין, וגם בעניין זה ביקר במרומז את הדיינים. "התחרות בין הערכאות אינה מצב בריא, אך היא יכולה לעודד אימוץ גישות מודרניות יותר בבתי הדין הרבניים, וטוב שכך", אמר, "יש מקום לחידושים ושינויים משמעותיים בגישות ובפעולות הננקטות בבתי הדין".

 

בהמשך דחה רבה של חיפה את הטענות לפיהן בתי הדין נוטים בעקביות לטובת הגברים, וגילה כי לעיתים ההכרעות מושפעות ממצבם האישי של הדיינים עצמם. לדבריו, "אולי לא נעים להודות, אך זה דבר ידוע שלעיתים דיין שנשוי באושר יטה לטובת האישה, בעוד דיין שחייו האישיים נעימים פחות יהיה פחות סבלני ויטה לטובת הבעל".

 

בכנס הבינלאומי לדיני משפחה משתתפים למעלה מ-50 חוקרים ואנשי אקדמיה העוסקים בנושא, והוא מתמקד השנה בקונפליקט שבין הדין הדתי למשפט האזרחי בדתות ובמדינות שונות. דיקן מכללת שערי משפט, ד"ר אביעד הכהן, ציין כי תחום דיני המשפחה בישראל הוא מהמורכבים ביותר, והוא מצריך ראיה והתייחסות אמיצות ומעמיקות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שאר ישוב בכנס לדיני משפחה
צילום: יבגני יעקובוביץ'
מומלצים