שתף קטע נבחר

נשיא צ'צ'ניה: מנהיג המורדים נפצע, אך לא מת

"יש לנו מידע על כך שהוא נפצע קשה וגופות של ארבעה מלוחמיו נמצאו בזירת האירוע", אמר הנשיא. מוקדם יותר דווח כי מנהיג התנועה הצ'צ'נית הבדלנית נהרג במבצע צבאי

המנהיג הבדלני המבוקש ביותר בצ'צ'ניה, דוקו אוּמארוב, נפצע קשה בפעולה מיוחדת ששבה נהרגו ארבעה מלוחמיו - כך אמר הערב (יום ב') נשיא המחוז הרוסי הדרומי, רמזאן קדירוב. הוא הבהיר שמוקדם לקבוע אם אומארוב, שהגדיר עצמו כ"אמיר הנסיכות הקווקזית", מת כפי שדווח שעות קודם לכן בסוכנות ידיעות רוסית.

 

קדירוב אמר כי המבצע נגד אומארוב נוהל על-ידי אחד מיועציו של הנשיא רוסי, אדם דלימחנוב, המבוקש בדובאי בגין מעורבות בהתנקשות במפקד צ'צ'ני אחר שם. "יש לנו מידע על כך שהוא נפצע קשה", אמר קדירוב. "גופות של ארבעה מורדים אחרים נמצאו בזירת האירוע".

 

סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה מוקדם יותר, מפי גורם עלום שם בסוכנויות אכיפת החוק, שאומארוב חוסל במבצע שנערך "בשטחה של אחת מהרפובליקות בצפון הקווקז". "נערכות בדיקות לצורך זיהוי סופי", צוטט הגורם עלום השם בדיווח הרוסי. ואולם גורם במשרד הפנים אמר כי אין לו כל מידע בנושא.

 

אומארוב הוכרז כמנהיג התנועה הבדלנית ב-2006 והנשיא הצ'צ'ני רמזאן קדירוב, הזוכה בתמיכת רוסיה, הגדירו כאויב העיקרי שלו. ב-2006 הודיעה הממשלה הצ'צ'נית הנתמכת על-ידי רוסיה כי אומארוב נכנע לרשויות, אך לאחר מכן התברר הדיווח ככוזב, וכי רק אחיו הוא שנכנע לכוחות הביטחון.

 

בחודש אפריל הסירה רוסיה את המשטר הצבאי שהנהיגה במחוז צ'צ'ניה במשך עשור, ובכך סיימה רשמית את מבצע הלוחמה בטרור הארוך שניהלה בחבל הדרומי. הצעד בא אחרי שבחודש שעבר אמר הנשיא הרוסי דמיטרי מדבדב שהחיים במחוז שבו למסלולם התקין.  

 

רוסיה שיגרה את כוחותיה לאזור ב-1999, כדי להטיל מחדש את מרותה עליו, בעקבות מאבק התושבים למען עצמאות. במסגרת "מבצע הלוחמה בטרור" שעליו הכריז הנשיא דאז, בוריס ילצין, הוחלו על צ'צ'ניה תקנות שאיפשרו לכוחות הביחטון להכריז על עוצר, להציב מחסומים, לבצע חיפושים, ולעצור חשודים בקלות יחסית.

  

רוסיה ניהלה שתי מלחמות עם הכוחות הבדלנים בצ'צ'ניה אחרי קריסת ברית המועצות. המצב במחוז התייצב בשנים האחרונות, תחת הנהגתו של הנשיא רמזאן קדירוב, ואולם ביקורת רבה נמתחה על הקרמלין בגין הפרות זכויות האדם בצ'צ'ניה, בין היתר מצד העיתונאית אנה פוליטקובסקיה, שנרצחה ב-2006.


פורסם לראשונה 08/06/2009 18:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נשיא צ'צ'ניה, קדירוב. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים