שתף קטע נבחר

מיטשל: ישראל וארה"ב בעלות ברית וכך יישארו

השליח האמריקני המיוחד שב לסבב פגישות נוסף בישראל ובפיו מסר מרגיע כי המתיחות בציר וושינגטון-ירושלים אינה קשורה לשינוי בעמדת ארה"ב. הנשיא: "נמצאים בתקופה היסטורית, שיש בה שילוב של נסיבות שאיש אינו יודע אם יתמשכו או יחזרו"

במקביל ללחץ הכבד בסוגיית ההתנחלויות, ארה"ב דואגת גם להרגיע: השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, אמר במהלך פגישה הבוקר (יום ג') עם הנשיא, שמעון פרס, כי "מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל אינה ניתנת לערעור". בהתייחס לאי ההסכמות בין ירושלים לוושינגטון אמר: "אלה אינן אי הסכמות שבין יריבים. ארה"ב וישראל הן בעלות ברית וידידות וכך גם יישארו".

 

"אנחנו עובדים קשה כדי להגיע לשלום כולל במזרח התיכון, שיכלול מדינה פלסטינית שתתקיים בשלום וביטחון לצד מדינת ישראל היהודית, כך אמרו גם הנשיא אובמה ומזכירת המדינה קלינטון", הוסיף מיטשל. לדבריו, המתיחות ביחסים אינה קשורה לשינוי בעמדתה של ארה"ב לישראל.


ברק ומיטשל. ההתנחלויות והמאחזים במרכז (צילום: משרד הביטחון) 

 

הנשיא פרס אמר כי הוא "סבור שאנו נמצאים בתקופה היסטורית, שיש בה שילוב של נסיבות שאיש אינו יודע אם יתמשכו או יחזרו על עצמן ואיש לא יסלח לעצמו אם נחמיץ את ההזדמנות להגיע לשלום. אנו לוקחים את העניין ברצינות רבה. אני יודע, שעלינו לעבור דרך פרוזדור זרוע בעיות, אבל יש גם הזדמנות גדולה לשלום. על הצדדים להתעלות מעל לבעיות המשניות ולהתחיל במו"מ אינטנסיבי לשלום במסגרתו אני מאמין כי ניתן למצוא פתרונות לרוב הבעיות".

 

בנושא ההתנחלויות אמר פרס כי "יש הסכמה בישראל לפנות מאחזים בלתי חוקיים ולא לבנות התנחלויות חדשות, אולם בנושא הריבוי הטבעי בגושי ההתיישבות - יש להמשיך ולדון". עוד הוסיף הנשיא כי "התמקדות בסוגיה אחת מתוך המכלול אינה משרתת את התהליך המדיני הרחב יותר, שאמור לקבוע את סדר היום בין ישראל לשכנותיה".

 

קודם לכן, נועד השליח האמריקני המיוחד עם שר הביטחון, אהוד ברק, בקריה בתל-אביב. היתה זו פגישתם השנייה של שני האישים בתוך כשבוע. ברק ומיטשל שוחחו בארבע עיניים ודנו במשך כשעה וחצי בשורה של נושאים אזוריים, מדיניים וביטחוניים.

 

שר הביטחון הביע בפני השליח האמריקני את דרישות ישראל בנושאי הביטחון ודן עמו בצעדים האפשריים לקידום הכלכלה הפלסטינית, וביניהם התשתיות לאכיפת החוק ברשות. כמו כן, נדונה סוגיית הבנייה בגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון וסוגיית המאחזים הבלתי חוקיים.

 מיטשל וברק דנו גם בקריאתו של הנשיא אובמה להסדר אזורי כולל, בהשלכות חזונו על הערוץ הפלסטיני והסורי ובמצב בלבנון לאור תוצאות הבחירות.

 

על-רקע כוונתו של ראש הממשלה לשאת בשבוע הבא נאום מדיני, אמר השליח מיטשל בטרם הגעתו לישראל ארה"ב מעוניינת בשיחות מיידיות בין הפלסטינים לישראל כדי להביא להסכם שלום אזורי. העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר כי ארה"ב הציגה למצרים ולישראל תוכנית לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון שתי מדינות בתוך שנתיים. על-פי הדיווח, התוכנית הוצגה לנתניהו, שקיבל ארכה של שישה שבועות להשיב עליה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים