שתף קטע נבחר

ארה"ב: נבחן הרתעה נגד צ' קוריאה, אך לא נפלוש

אחרי שפיונגיאנג איימה אתמול לעשות שימוש התקפי בנשק הגרעיני שברשותה, ואחרי ששר ההגנה האמריקני הבהיר כי כל טיל שישוגר מפיונגיאנג ייורט, מאותת גם השליח המיוחד לשיחות כי וושינגטון בוחנת "תגובות חדשות", אך הבהיר כי אין לארה"ב כוונה לפלוש לצפון קוריאה. רוסיה: הצפון נערכת לשיגור נוסף

על רקע המתיחות הגואה בין צפון קוריאה לארצות הברית ובנות בריתה באסיה, הבהיר הלילה (יום ד') השליח האמריקני לשיחות הגרעין עם פיונגיאנג כי לוושינגטון אין תוכניות להפיל את הממשלה הצפון קוריאנית או לפלוש לשטח המדינה - למרות שאותת כי הממשל בוחן "תגובות חדשות".

 

בנאום שנשא הלילה בניו יורק, אמר השליח, סטיבן בוזוורת, כי ניסויי הטילים האחרונים של פיונגיאנג וכן הניסוי הגרעיני שביצעה הם פרובוקטיביים ומערערים את ביטחונה של המדינה. לדבריו, מעשיה של המדינה הקומוניסטית המבודדת "דורשים שנשקול גם תגובות חדשות - בכלל זה אפשרויות הרתעה מורחבות" - אך דחה את טענת הצפון כאילו מעשיה הם תגובה לעוינות אמריקנית.

 

"אין לנו כל כוונה לפלוש לצפון קוריאה או לשנות את המשטר שם בכוח", אמר בוזוורת, ושב וקרא לפיונגיאנג לשוב לשיחות הרב צדדיות על פירוקה מגרעין, שבהן משתתפות מלבד ארה"ב גם יפן, דרום קוריאה, סין ורוסיה. בוזוורת אף ציין כי וושינגטון פתוחה לדיאלוג דו-צדדי שמטרתו להשיג פירוק גרעיני בחצי האי הקוריאני, ונרמול היחסים עם פיונגיאנג.


חיילים דרום קוריאנים מסיירים ליד הגבול, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)

 

אתמול איימה צפון קוריאה לראשונה לעשות שימוש התקפי בנשק הגרעיני שברשותה. במאמר מערכת שהתפרסם בעיתון ממשלתי במדינה הקומוניסטית נכתב "כוח ההרתעה הגרעיני שלנו יהיה אמצעי הגנתי חזק, וכן אמצעי למתקפה חסרת-רחמים, כדי להנחית מכה קשה לאלה הפוגעים ולו במעט בכבודנו ובריבונותנו".

 

בתגובה להתבטאות הלוחמנית מפיונגיאנג, החריף גם שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס את הטון, ואותת כי אם צפון קוריאה תאיים בטילים על ארה"ב, וושינגטון לא תשב בחיבוק ידיים. "אמצעי יירוט הטילים שברשות הצבא האמריקני "מספקים בהחלט את ההגנה מאיום צפון קוריאני למשך מספר שנים", אמר השר, שעד לאחרונה אותת כי וושינגטון לא מחפשת אפשרויות אחרות לטיפול בצפון קוריאה מלבד הערוץ הדיפלומטי.

 

בדבריו הלילה, התאים בוזוורת את המסר לרוח דבריו של גייטס. "צפון קוריאה ממשיכה לאיים על שכנותיה ולהתנכר להן - והיא מונעת מהן את הביטחון והכבוד שלטענתה היא מחפשת לעצמה", אמר השליח. "ארה"ב תעשה את מה שהיא חייבת כדי לדאוג לביטחוננו ולביטחון בנות בריתנו".

 

רוסיה: הכנות לשיגור טילים נוסף

בינתיים, צפון קוריאה ממשיכה בהכנות לשיגורי טילים עתידיים. הבוקר דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מפי גורם צבאי רוסי כי למוסקבה יש מידע על כוונותיה של צפון קוריאה לשגר טיל בליסטי - אך אין לה מידע מדויק על מועד השיגור. על פי הדיווח, מוסקבה יודעת את סוג הטיל שעתיד להיות משוגר וגם את מאפייניו, אך לא את התזמון לשיגור.

 

ולצד המגעים במועצת הביטחון על קבלת החלטה שתטיל סנקציות נוספות על פיונגיאנג בשל הניסוי הגרעיני שעורר את זעם הקהילה הבינלאומית, ממשיכות דרום קוריאה וארה"ב בהליכים לנקוט סנקציות כלכליות עצמאיות על המדינה הסוררת. עיתון בסיאול דיווח כי דרום קוריאה העבירה לארה"ב מידע על 20 חשבונות בנק צפון קוריאנים החשודים כי הם משמשים לזיופים, הלבנת הון, ופעילויות אסורות אחרות. במקביל, העניש משרד האוצר של דרום קוריאה שלוש חברות צפון קוריאניות שסייעו לניסוי הטיל ארוך-הטווח שביצעה פיונגיאנג ב-5 באפריל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשרויות הרתעה מורחבות. בוזוורת
צילום: AFP
אמצעים מספקים הגנה. גייטס
צילום: AFP
נערכים לשיגור נוסף? שיגור טיל בצפון קוריאה
צילום: AP
מומלצים