שתף קטע נבחר

שליט לוב קדאפי בביקור ראשון באיטליה

מועמר קדאפי נחת בצהריים ברומא לביקור היסטורי בן 3 ימים, שנועד לחזק את הקשר בין שתי המדינות שלהן עבר טעון. בין היתר, ייפגש קדאפי גם עם קבוצת יהודים שגורשו מלוב ב-1967

אורח ברומא: שליט לוב מועמר קדאפי הגיע היום (ד') לביקור ראשון באיטליה - עדות להתחממות ביחסים בין שתי המדינות. היחסים בין שתי המדינות היו עכורים עקב הכיבוש האיטלקי בן 30 השנים של לוב, ולאור החלטתו של קדאפי לגרש מהמדינה 20 אלף איטלקים.

 

קדאפי נחת בנמל התעופה ברומא כשהוא לבוש במדי צבא ומלווה בפמלייה בת 300 אנשים, בהם גם בנו של גיבור לאומי לובי, שהוצא להורג על ידי השלטונות האיטלקים בתקופת הכיבוש. ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני קיבל את פניו בנמל התעופה, והשניים התחבקו בחום. הערב, ייפגשו ברלוסקוני וקדאפי ברומא לפגישה רשמית.

 

ביקורו בן שלושת הימים של קדאפי באיטליה יהיה עמוס בנאומים, ביקורים רשמיים ופגישות - בהן פגישה עם האזרחים האיטלקים שאותם סילק קדאפי מארצו ב-1970, כדי להעניש את איטליה על שנות הכיבוש. ג'ובאנה אורטו, נציגת ארגון המאגד את האיטלקים שגורשו מהמדינה הצפון אפריקנית, מסרה כי הפגישה תתקיים בשבת באוהל שהוקם לכבודו של השליט הלובי בפארק דוריה פמפילי ברומא.

 

בשנים האחרונות, חלה התקרבות בין איטליה ללוב - ובשנה שעברה ניאותה איטליה לפצות את טריפולי על הנזק שגרם לה הכיבוש האיטלקי, בין השנים 1911 ל-1945. חבילת הפיצויים, בסך חמישה מיליארד דולר, כוללת פרויקטים לפיתוח, מענקים לסטודנטים, ותשלומי פנסיה לחיילים לובים ששירתו לצד האיטלקים במלחמת העולם השנייה.


קדאפי וברלוסקוני, אחרי הנחיתה בנמל התעופה ברומא (צילום: רויטרס)

 

בתמורה, הסכימה לוב לטפל באלפי המהגרים הבלתי חוקיים החומקים דרך שטחה מדי שנה לאיטליה. שתי המדינות חתמו על הסכם שנוי במחלוקת למאבק בהגירה הבלתי חוקית, לפיו תחזיר איטליה ללוב מהגרים המגיעים אליה משטחה. האו"ם, הוותיקן וארגוני סיוע גינו את ההסכם וטענו כי מדובר בהפרה של זכויותיהם של המהגרים, מאחר שנמנעת מהם הזכות לבקש מקלט מדיני באיטליה. ארגון זכויות האדם האמריקני Human Rights Watch אף טען כי הביקור של קדאפי באיטליה "נועד לחגוג את ההסכם המלוכלך".

 

ברלוסקוני נחוש לשפר את היחסים עם לוב העשירה בנפט, והזמין את קדאפי לשוב למדינה בחודש הבא, ולהשתתף בפסגת מנהיגי מדינות ה-G8. "זה ביקור היסטורי, ואנחנו רוצים להתייחס אליו ככזה", אמר שר החוץ האיטלקי פרנקו פרטיני, קודם לבואו של הגנרל קדאפי למדינה.

 

היהודים כועסים על הפגישה בשבת

קדאפי גם צפוי להיפגש עם קבוצה של יהודים איטלקים שגורשו אף הם מלוב לאחר ניצחונה של ישראל במלחמת ששת הימים ב-1967. כ-6,000 יהודים גורשו מלוב באותה העת. עם זאת, ראש הקהילה היהודית ברומא, ריקרדו פצ'יפיצ'י, הטיל ספק בכוונותיו הטובות של קדאפי, לאחר שהשליט קבע עימם פגישה בשבת בבוקר, ובכך נמנע מיהודים שומרי מצוות

להשתתף במפגש.

 

בשיחה עם סוכנות הידיעות האיטלקית אנס"א, אמר פצ'יפיצ'י כי יהודי רומא גם דורשים מקדאפי הסברים על גורלו של הפלסטיני שהורשע שלא בפניו בהתקפה על בית הכנסת ברומא ב-1982, שבה נהרג פעוט בן שנתיים ונפצעו כמה בני אדם. הפלסטיני, עבד אל-אוסאמה א-זומאר, נעצר ביוון אך זו סירבה להסגירו לאיטליה - והעבירה אותו ללוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי וברלוסקוני לאחר הנחיתה
צילום: רויטרס
הווילה שבה יתארח קדאפי
צילום: רויטרס
מומלצים