שתף קטע נבחר

מובארק שוחח עם נתניהו: הוא יסכים לשתי מדינות

האם בקהיר כבר יודעים מה יאמר נתניהו ב"נאום בר-אילן"? בעקבות שיחה עם רה"מ אמר נשיא מצרים כי הבהיר לו שאין ברירה מלבד שתי מדינות - ונתניהו לא דחה את הדברים. אופטימיות גם ברמאללה בעקבות ביקור מיטשל - גורמים ברשות טוענים כי המו"מ יתחדש בקרוב, אולי בשבועות הקרובים

גם בקהיר מחכים לנאומו של נתניהו, ועושה רושם שהם יודעים מה הוא עומד לומר: נשיא מצרים, חוסני מובארק, אמר בצהריים (יום ד') בעקבות שיחה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "ישראל תסכים לפיתרון של שתי מדינות". מובארק אמר את הדברים בראיון לטלוויזיה המצרית בעקבות השיחה עם נתניהו. 

 

"דיברתי עם נתניהו ואמרתי לו שאין ברירה אחרת", סיפר הנשיא המצרי. "בסופו של דבר הפיתרון יהיה שתי מדינות - מדינה ישראלית לצד מדינה ערבית". לטענתו, נתניהו לא דחה את הדברים.

 

גם ברמאללה נשמעים אופטימיים אחרי הפגישה היום בין השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן. ברשות הפלסטינית אומרים כי המשא-ומתן עם ישראל יתחדש על בסיס ההבנות שהושגו עד כה בשיחות בין הצדדים. ייתכן שהמשא ומתן יתחדש כבר בתוך מספר שבועות על בסיס מפת הדרכים ועיקרון שתי המדינות.

 

הפלסטינים אומרים כי השליח האמריקני הביע הבנה מלאה לכך שהמשא-ומתן לא יתחדש מנקודת האפס, אלא ייקח בחשבון את ההסכמות שהושגו בין הפלסטינים לממשלת אולמרט. כמו כן ציינו ברשות, כי מיטשל הבהיר שהממשל האמריקני מעוניין לעלות מיידית על פסים מעשיים ולא דיונים אינסופיים על עקרונות וסוגיות - שבינן לבין נושאי הסדר הקבע אין כל קשר.

 

"מיטשל הבין כי הישראלים התמחו עד כה במשיכת זמן, וכי גורם הזמן מזיק לא רק לתהליך המדיני אלא גם לתדמית של האמריקנים כמתווכים ונותני החסות העיקריים לסכסוך", אמר בכיר ברשות.

 

לדברי הבכיר, לאחר נאום נתניהו בשבוע הבא, ייקבע לוח זמנים ברור לתחילת המשא ומתן. לטענת הפלסטינים,

 כל הסוגיות כולל ההתנחלויות, הגבולות וירושלים יעלו על השולחן, "האילוצים הקואליציוניים לא מעניינים אותנו וזה מה שהבנו ממיטשל, לכן ניתן להיות מעודדים כי הנאום של אובמה יהפוך ליסוד מעשי למשא ומתן".

 

מיטשל אמר ברמאללה כי הממשל האמריקני לא יפנה עורף לשאיפות הפלסטינים לעצמאות. לדבריו, הנשיא ברק אובמה ומזכירת המדינה הילרי קלינטון, "הדגישו באופן ברור את המדיניות: הפתרון היחיד לסכסוך הוא הקמת מדינה פלסטינית". מיטשל אמר עוד, כי יש לפעול במהירות לפתרון הסכסוך ולהיכנס למשא ומתן ישיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. "אמרתי לו שאין ברירה אחרת"
צילום: רויטרס
אבו-מאזן ומיטשל. ברמאללה מרוצים
צילום: רויטרס
מומלצים