שתף קטע נבחר

רוצחו של דרק רוט ברח מארגנטינה

בני משפחתו של נהג המונית שנרצח ב-1994 על ידי שני נערים בני 14, קיבלו הודעה כי אחד מהם, משה בן איבגי, שברח לארגנטינה באחת מחופשותיו מהכלא, נמלט כעת למדינה אחרת. פרקליטה של משפחת רוט, ניסן שריפי, אמר ל-ynet: "לא ננוח ולא נשקוט עד שנביאו לכלא בישראל"

פרסום ראשון: משה בן-איבגי, אחד משני רוצחיו של נהג המונית דרק רוט, ברח מארגנטינה לשם נמלט מישראל כשהיה בחופשה מהכלא - כך נודע הערב (ד') ל-ynet. משרד המשפטים אישר שקיבל מידע לא רשמי על הבריחה. 

 

פרקליטה של משפחת רוט, ד"ר ניסן שריפי, אמר: "נמשיך לנסות ולאתר את בן-איבגי ולא ננוח ולא נשקוט עד אשר נביאו לרצות את ענשו במלואו מאחורי סורג ובריח בישראל".

 

הליך ההסגרה
ארגנטינה: רוצח רוט יוסגר אם לא יישב על רצח / אבירם זינו ורענן בן-צור
בית המשפט הארגנטינאי הסכים להסגיר את משה בן-איבגי על שוד שביצע בישראל. בפרקליטות ערערו על ההחלטה, כדי שיוכלו להמשיך ולכלוא את בן-איבגי עד לסיום ריצוי עונשו בעבירת הרצח
לכתבה המלאה

 

ממשרד המשפטים נמסר כי "פרקליטות המדינה ומשטרת ישראל עשו, וימשיכו לעשות, כל מאמץ אפשרי בפרשה זו על מנת להביא לכך שבן-איבגי יוחזר לישראל וירצה את עונשי המאסר שהוטלו עליו. לשם כך שכרה מדינת ישראל את שירותיו של עורך דין מהשורה הראשונה בארגנטינה על מנת שייצג אותה בהליכי ההסגרה בארגנטינה. הליכי ההסגרה הגיעו לישורת האחרונה שלהם, לאחר שבית המשפט העליון בארגנטינה סיים לדון בערעורו של בן איבגי ובערעורן של הרשויות בארגנטינה ומדינת ישראל על החלטת הערכאה הראשונה שם, לפיה הוא יוסגר לישראל על עבירת השוד בלבד".

 

עוד נמסר: "הרשויות בישראל הבהירו מספר רב של פעמים לרשויות בארגנטינה כי בן-איבגי הינו אדם מסוכן ביותר, שקיים לגביו חשש ממשי מפני הימלטות. לצערנו הרב, הרשויות שם החליטו על שחרורו בערבות, על אף שהרשויות בישראל הבהירו חזור והבהר כי הן סבורות שעליו להישאר במעצר. הרשויות בישראל תמשכנה לעשות כל מאמץ להביא להחזרתו של בן איבגי לישראל מכל מקום בו יימצא עד למיצוי הדין עימו.

 

רצח בגיל 14

בהיותו בן 14 נידון בן-איבגי ל-16 שנות מאסר בגין רצח נהג המונית בשנת 1994, שאותו ביצע יחד עם חברו, ארבל אלוני, לאחר שהשניים עלו על מוניתו של רוט. גרסתם של השניים לרצח שהתרחש בליל ה-9 בינואר באותה שנה מעולם לא התפרסמה, ועד היום לא ברור מה היה המניע מאחורי המעשה, ומי מהשניים לחץ על ההדק. עם זאת, במהלך השנים רווחה הסברה כי אלוני היה המנהיג והיוזם מבין השניים.

 

מאוחר יותר נידונו השניים לחמש שנות מאסר נוספות, בגין שני מעשי שוד שביצעו יחד באחת מחופשותיהם מהכלא, ב-1998. בן-איבגי נמלט לארגנטינה תוך שימוש בדרכון מזויף במהלך חופשה נוספת בשנת 2004. הוא נתפס בארגנטינה, אך מכיוון שאין הסכם הסגרה בינה ובין ישראל, התנהלו המגעים בין שתי המדינות בבתי המשפט.

 

באפריל 2007 הוא שוחרר בערבות בארגנטינה, ומאז הוא אדם חופשי. בכתבה שפורסמה עליו ב"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר, נכתב כי בן איבגי שינה את שמו למשה שגיא. הוא מנהל סניף באחד מאזורי העסקים הסואנים ביותר בבואנוס-איירס, נשוי לישראלית בשם אופירה ולשניים יש בת. 

 

בהסכם השחרור בערבות נקבע כי בן-איבגי יוכל לשהות מחוץ לכותלי הכלא עד שתתקבל החלטה אם להסגירו לישראל. על-פי ההסכם, הוא צריך להתייצב בבית המשפט מדי 20 יום כדי לחתום על נוכחות אם הוא יוצא מגבולות מחוז בואנוס-איירס.

 

בספטמבר 2008 ביקש בן איבגי לקבל מקלט מדיני בארגנטינה, בטענה שבישראל נשקפת סכנה לחייו. הבקשה עברה ממחלקה משפטית אחת לאחרת ועיכבה את הטיפול הענייני בתיק, כיוון שבארגנטינה לא מתנהלים שני הליכים מקבילים באותו תיק. בסופו של דבר נענתה הבקשה בסירוב, אבל בינתיים הרוויח בן-איבגי זמן יקר ורק בפברואר השנה חזר בית המשפט העליון של ארגנטינה לדון בבקשת ההסגרה הישראלית. בימים אלו הוא המתין להחלטה בעניין בקשת ישראל להסגיר אותו.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
משה בן איבגי. בריחה שנייה
צילום: איי אף פי
דרק רוט ז"ל
עו"ד שריפי. נמשיך לנסות ולאתר אותו
צילום: צביקה טישלר
מומלצים