שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הירקון: הדגים מתו - ואין מי שיילחם ביתושים
  השריפה באזור הוד השרון גרמה לזיהום הירקון בביוב גולמי ובסבון, והרגה את הדגים בנחל - בין היתר את דגי הגמבוזיה שזללו את זחלי היתושים. בלית ברירה נאלצים אנשי רשות הנחל להדביר את היתושים באופן אינטנסיבי. ראש הרשות: האסון האקולוגי הזה החזיר את שיקום הנחל אחורה שנים רבות

  בשבועות האחרונים, לראשונה מזה שנים, נאלצים אנשי רשות נחל הירקון להדביר באופן אינטנסיבי את היתושים בתחומי הנחל. הסיבה: השריפה שפרצה לפני כשנה וחצי ליד מפעל "סנו" בנווה נאמן, גרמה למותם של רוב הדגים בנחל, ופגעה בדגי הגמבוזיה שזוללים את זחלי היתושים.

   

  במהלך כיבוי השריפה נשטפו מחצר מפעל "סנו" חומרי ניקוי בכמויות גדולות. החומרים נשטפו לתוך מערכת הביוב וגרמו לקריסת מכון טיהור השפכים. בשל כך הוזרם לנחל ביוב גולמי, וכן כמויות גדולות של סבון. הקוקטייל הזה גזל את כל החמצן שבמים וגרם לפגיעה אקולוגית קשה בכל צורות החיים בנחל.

   

  "באירוע הזה נגרם נזק קשה מאוד לנחל, שהרס עבודת שיקום של שנים. בעקבותיו הוצאנו 100 טונות דגים מתים ואנו עדיין עוקבים אחר תהליך השיקום של הנחל", סיפר ראש רשות נחל הירקון, דוד פרגמנט.

   

  בין הדגים שמתו היו גם דגי הגמבוזיה, שמשמשים כמדבירי יתושים טבעיים עוד משנות ה-20 של המאה הקודמת. בנחל לא נותרו מי שיאכלו את זחלי היתושים, וכדי למנוע מכת יתושים באזור, נאלצים אנשי רשות הנחל להדביר אותם. פרגמנט ציין כי בשלב ראשון משתמשים באמצעים ביולוגיים אולם ככל הנראה לא יהיה מנוס משימוש גם באמצעים כימיים.

   

  בשבוע שעבר סיירו חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת במקורות הירקון, וקיבלו סקירה על מאמצי השיקום שנפגעו, ועל העבודות שנמשכות לשפר את איכות המים בנחל. בין המשתתפים בסיור היה גם מי שכיהן עד לא מזמן כשר להגנת הסביבה, גדעון עזרא.

   

  גיל יניב, סמנכ"ל בכיר לתשתיות במשרד להגנת הסביבה התייחס לנזק שנגרם לנחל ואמר כי בניגוד להערכות הראשוניות שדיברו על נזק לטווח הקצר, התברר שמדובר בפגיעה אקולוגית חמורה.

   

  יניב הדגיש כי האירוע בירקון מדגים כיצד יכול להתרחש אסון אקולוגי חמור גם מבלי שיהיו מעורבים בעניין חומרים מסוכנים. הוא ציין כי כלקח מהאירוע מבצע המשרד בימים אלה סקרי סיכונים באזורי התעשייה הסמוכים לנחל - ולא רק במפעלים המחזיקים בחומרים מסוכנים - ובוחן גם את המצב במקומות בהם קיימים מתקנים העלולים לגרום לתרחיש דומה.

     

  ראש רשות הנחל, פרגמנט, הדגיש בדבריו את פוטנציאל ההרס מתרחישים לכאורה פשוטים - כמו שריפה במחסן חומרי ניקוי - כאשר הם נמצאים ליד נחל. הוא ציין בהקשר זה שהירקון סבל בשנה האחרונה מעוד שני אירועי זיהום קשים. האחד היה תקלת ביוב חמורה באור יהודה, שזיהמה את נחל איילון המתחבר לירקון; האירוע השני היה תקלה בתחנת שאיבת ביוב בראש העין, שהביאה גם היא לגלישת שפכים גולמיים אל הקטע הנקי של הירקון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביהו שפירא
  מעבירים דגיגי גמבוזיה לירקון. ארכיון
  צילום: אביהו שפירא
  דגים מתים בירקון לאחר הזיהום
  צילום: דני צוקרמן
  מומלצים