שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רשות הירקון: נגרם לנחל נזק אקולוגי חמור

השריפה ביום חמישי ליד מפעל "סנו" והתקלה במכון הטיהור הסמוך גבו מחיר כבד מנחל הירקון: אלפי דגים מתים נאספים מאז אתמול על ידי עובדי ניקיון. רשות הנחל מעריכה: רוב בעלי החיים בקטע שבו זרם הזיהום מנחל קנה ועד ל"שבע טחנות" מת

הזיהום בנחל הירקון גבה מחיר כבד מהטבע. אלפי דגים מתו כתוצאה מהזרמת שפכים בלתי מטוהרים לנחל מאז סוף השבוע. ברשות נחל הירקון אמרו כי מדובר בנזק אקולוגי חמור, והעריכו כי רוב בעלי החיים בקטע שבו זרם הזיהום מנחל קנה ועד ל"שבע טחנות" מת.

 

עוד על הזיהום בירקון:

  

צילום: דני צוקרמן

 

הזיהום נגרם בשל תקלה במכון הטיהור בהוד השרון, שנגרמה בעקבות שריפה שפרצה באזור התעשיה הסמוך. השריפה פגעה במפעל רהיטים אך גם במחסנים של חברת "סנו" שם הוחזקו דטרגנטים (חומרי ניקוי) חזקים. במהלך פעולות הכיבוי נשטפו החומרים הללו למערכת הביוב, סתמו את מכון הטיהור והוזרמו לנחל.

 

במהלך סוף השבוע עטפה כמות גדולה של קצף קטע נרחב של הנחל באזור הוד השרון (נחל קנה). הקצף והסבון הרב נעו בזרם מערבה לעבר רמת גן ובמורד הירקון לשפך. בדרך חנקו החומרים את כל הדגים וגם פגעו בברווזים ובעלי חיים אחרים בנחל. מאז שלשום אוספים אנשי רשות הירקון את הדגים המתים כדי למנוע מפגע תברואתי.

 

כדי להפחית את הזיהום, לדלל את ריכוז החומרים ולהגביר את הזרימה בנחל ביקשה רשות הירקון מ"מקורות" להגביר את הזרמת המים השפירים לנחל מ-270 קוב לשעה ל-1,500 קוב לשעה מאז יום שישי בצהריים. בנוסף מתוכננות פעולות שיקום נוספות לאחר הערכת הנזק. בין היתר יאכלסו את הנחל מחדש בדגים מתאימים.

 

ברשות הירקון ציינו כי הקטע שזוהם אינו הקטע בו נעשו בשנים האחרונות פעולות שיקום מקיפות כמו באזור מקורות הירקון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגים מתים בירקון
צילום: דני צוקרמן
ההערכה: נזק אקולוגי חמור
צילום: דני צוקרמן
מומלצים