שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "ביטול חריגות השכר בחברת חשמל יגרום נזק"

  הממונה על השכר הודיע כי הוא מבטל חריגות שכר במאות מיליוני שקלים בחברת החשמל, אבל מנכ"ל החברה כתב לו כי הטיפול בנושא יטרפד את השיחות שמנהלת הנהלת החברה עם העובדים, כדי להגיע להסכם על רפורמה והתייעלות בחברה

  הנהלת חברת החשמל רוצה מאוד לטפל בחריגות השכר - אבל לא עכשיו. כך עולה ממכתב ששלח אתמול (ה') מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, לממונה על השכר במשרד האוצר, אילן לוין, בתגובה להחלטתו של לוין לבטל לאלתר את חריגות השכר בחברה.

   

  ומה התירוץ הפעם? השיחות על הרפורמות בחברת החשמל, שהיו תקועות במשך יותר מעשור אך נכנסו, לטענת לסקר, ל"הילוך גבוה" בימים האחרונים.     

   

  "אנו נמצאים ערב כניסה לתהליך היסטורי, שעליו עמלים גורמים בכירים בחברת החשמל, במשרדי הממשלה ובהסתדרות, האמור לקדם בהסכמה רפורמה מהותית ביותר", כתב לסקר ללוין במכתב, שחשף חלקים ממנו באירוע של חברת החשמל בחדרה.

   

  "זאת, לאחר שרשרת ארוכה של עימותים, שביתות ומשברים שעיכבו את התהליך. תהליך זה החל, הלכה למעשה, בימים האחרונים, ואתה עצמך אמור להשתתף בו ולקחת בו חלק מרכזי, ומבין היטב את חשיבות הצלחתו".

   

  "הוצאת המכתב (בדבר חריגות השכר, ת.ג.) בעת הזאת, כשברור היה כי הדרישות המועלות בו אמורות לבוא ממילא לידי ביטוי במסגרת הדיונים על הרפורמה, משמעותה פגיעה חמורה במהלך (הרפורמה) עצמו.

   

  "מבלי למעט בחשיבות תשלום שכר לעובדים לפי חוק, הרי שיישום מהלך היסטורי כזה, בשעה של רצון טוב ובהסכמה בין כל הצדדים, כולל טיפול בבעיית חריגות השכר, אינו מובן לנו כלל ועיקר, לא בתזמון ולא במהות. לפיכך נבקש להשהות את יישום החלטתך, לפחות לתקופה שתאפשר התקדמות במשא ומתן ליישום הרפורמה ותהליכי השינוי הארגוני וההתייעלות הנדרשים בחברה". 

   

  לסקר הקריא את המכתב באירוע משותף שערכו חברת החשמל והמכללה האקדמית אריאל, לרגל סיום קורס מהנדסים במכללה, שהתקיים בסיוע חברת החשמל.

   

  הנהלת חברת החשמל, ההסתדרות, ועד עובדי החברה ופקידי האוצר ומשרד התשתיות מנהלים שיחות אינטנבסיביות על עסקת חבילה, שאמורה להיחתם באוגוסט ולכלול רפורמה בחברת החשמל - שינויים מבניים, פיצול ואולי הפרטה חלקית, עם התייעלות שתכלול פרישה או פיטורים של אלפי עובדים, איחוד אגפים וייעול השימוש בדלק, במטרה לחסוך מיליארדי שקלים ולאפשר הקמה של תחנות כוח חדשות.

   

  הנהלת החברה יזמה את תוכנית ההתייעלות בתחילת השנה, לאחר שנים של נסיונות כושלים להגיע לרפורמה. אלא שעד מהרה התברר שוועד העובדים אינו רוצה גם בהתייעלות, וההנהלה החליטה לקצר את התהליך, ולנסות להגיע להסכם על שניהם גם יחד.

   

  חריגות שכר במאות מיליוני שקלים 

  לוין הורה על הפחתה מיידית של תוספות שכר חריגות ששולמו שלא כדין לעובדי חברת החשמל, ועל השבת שכר חורג שניתן שלא כחוק לעובדי החברה החל בינואר 2004 ועד היום.

   

  מדובר ביישום חלקה השני של ההוראה שניתנה באוגוסט 2006 על ידי הממונה הקודם על השכר באוצר, אלי כהן. חלקה הראשון של ההוראה התייחס לשכר הבכירים בחברת החשמל, ויושם באוקטובר אותה שנה. עתה מתייחסת הוראת הממונה על השכר לשכרם של עובדי החברה.

   

  בדיקת החריגות בשכרם של עובדי חברת החשמל, שנערכה במשותף על ידי רשות החברות הממשלתיות ואגף הממונה על השכר באוצר, החלה בעקבות הממצאים הקשים שהעלה מבקר המדינה ב-1999. בבדיקה התברר כי חלק ניכר מתוספות השכר שניתנו לבכירי חברת החשמל, וכן לכל העובדים הוותיקים שעבדו יותר מ-25 שנה, חורגות באופן משמעותי מהמקובל בשירות המדינה, וכי לא אושרו על ידי הממונה על השכר.

   

  החיסכון הישיר הנובע מהחלטת הממונה מסתכם על פי הערכה ב-175 מיליון שקל בשנה. כאשר מחשבים את החיסכון הצפוי מאי-תשלום השכר החורג בשנים הבאות, מגיע החיסכון לקופת המדינה לסכום כולל של יותר מ-500 מיליון שקל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי וייס
  מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר
  צילום: יוסי וייס
  הממונה על השכר באוצר, אילן לוין
  צילום: ליעד ברזילי
  מומלצים