שתף קטע נבחר

הערב בטהרן: מהומות קשות ודיווחים על הרוגים

רחובות טהרן מוסיפים לבעור הערב בעקבות ניצחונו של הנשיא אחמדי-נג'אד. רשת "אל-ערביה" מדווחת על שלושה הרוגים. מיר-חוסיין מוסווי, שהפסיד, פרסם מכתב לאנשי הדת, ובו תקף את אחמדי-נג'אד. "השקרים - הוכחה שהם רצו לנצח בכל דרך"

המהומות הקשות ביותר באיראן מאז המהפכה האיסלאמית: המהומות ברחובות טהרן, שפרצו בעקבות ההודעה על ניצחונו של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד, אינן נרגעות. הערב (שבת) דיווחה רשת "אל-ערביה" על שלושה הרוגים. על-פי הדיווח, כוחות הביטחון האיראנים מכתרים את שכונת ג'ומראן - בה מתגוררים רפורמיסטים רבים ובהם נשיאי איראן לשעבר מוחמד חתאמי והאשמי רפסנג'אני וכן המועמד הרפורמיסטי הנוכחי, מיר חוסיין מוסווי.

 

סגן מפקד משטרת טהרן, מוחסן חנצ'רלי, אמר כי כוחות המשטרה "יתעמתו בתקיפות" עם כל הפגנה או עצרת שתתקיים ללא רשות. לדבריו, המפגינים פגעו בכלי רכב רבים. "המשטרה אינה מתעמתת עם אזרחים אלא רק עם אלה שמפריעים לסדר הציבורי או שפוגעים במקומות ציבוריים", אמר חנצ'רלי לסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א. 

 

הבחירות באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

עדי ראייה מדווחים על ענני עשן שמיתמרים מעל הבירה האיראנית, בעקבות הצתת פחי אשפה. כלי רכב הועלו באש. צוות של רשת הטלוויזיה האיטלקית RAI נתפס, המתרגם האיראני הוכה וסרטי הצילום הוחרמו. "איראנים רבים הצביעו למוסווי כי הם רצו שינוי", סיפר נאסר אמירי, פקיד בבית חולים בטהרן. "כמעט כל מי שאני מכיר הצביע למוסווי, אך אחמדי-נג'אד הוכרז כמנצח. הודעת הממשלה היא זיוף אחד גדול. זה מאוד מאוד מאכזב. לא אצביע שוב".

 

שר הפנים האיראני, סאדק מחסולי, הודיע בצהריים בתום ספירת הקולות, כי הנשיא אחמדי-נג'אד ניצח בבחירות עם 62.6 אחוזי תמיכה. מוסווי זכה ב-33.75 אחוזים. 35,434,404 בני אדם הצביעו בבחירות, שהם 85 אחוז מבעלי זכות ההצבעה - מה שקבע שיא חדש של השתתפות.

 

עוד לפי נתוני משרד הפנים, 24,527,516 מהמצביעים תמכו בנשיא המכהן. מוסווי קיבל 13,216,411 קולות (וניצח בטהרן), מוחסיין רזאי 678,240 ומהדי כרובי 333,635. 409,379 קולות, שמהווים 1.04 אחוזים, הוגדרו כקולות פסולים. 


המהומות ברחובות טהרן (צילום: AFP)

 

במקביל להודעה הרשמית, יצאו אלפים למחות ברחובות הבירה טהרן בקריאות "דיקטטורה דיקטטורה" ו"הלאה הממשלה". לפחות שלושה בני אדם נפצעו בהפגנה בכיכר ואנאק, לאחר הצתת פחי אשפה ועימותים אלימים עם כוחות משטרה. שוטרים רכובים על אופנועים היכו מפגינים באלות.

 

ברחובות המקיפים את הכיכר התקהלו מאות בני אדם שהתיישבו על הכביש ועצרו את התנועה. "גם אנחנו איראנים ומוסווי הוא נשיאנו", הם צעקו. אשה אחת סיפרה כי "מעולם לא הצבעתי. אתמול הלכתי לקלפי אבל אין לזה כל חשיבות".  

 

רזא, בן 25, מחה אף הוא: "הבחירות האלה מושחתות. אם אחמדי-נג'אד זכה, איפה כל תומכיו? איך ייתכן שהם לא חוגגים?". "רוב האנשים סבורים שמוסווי ניצח", אמר אדם אחר בשם סמאן. מהומות פרצו אף במוקדים אחרים בבירה וכללו הצתות - אך לא דווח על הפגנות בערים אחרות.

 


הצתות ועימותים (צילום: AP) 

 

מוסווי מאשים את אחמדי-נג'אד בזיוף

בעוד צמיגים בוערים ברחובות טהרן והמונים מפגינים ברחובות, פרסם מיר-חוסיין מוסווי, שהפסיד בבחירות לנשיאות איראן, מכתב לאנשי הדת באתר האינטרנט שלו, ובו תקף בחריפות את המחנה המנצח של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. "השקרים והשימוש ללא חשבון בכספי הציבור והממשלה לתעמולה חד-צדדית של המועמד השולט, הראו את הרצון של הקבוצה הפרטית הזאת לנצח בכל מחיר ובכל דרך אפשרית".  

 

במכתב, שיועד לאנשי הדת, הוא קרא להם לא לשתוק לנוכח הזיופים - משום שהם אמורים להיות "מקלט" לעם האיראני. הוא הזהיר מהשלכות התוצאות, שהיו לטענתו הצגה אחת גדולה, ואמר כי לפגיעה באמון העם האיראני עלולים להיות "נזקים חמורים" יותר.


מהומות בהפגנת תומכי מוסווי בטהרן (צילום: AP)

  

למרות זאת, אומר הרפורמיסט שהובס, "אף אחד לא ציפה מהמשטר הזה - שמחוייב לצדק על פי עקרונותיו הדתיים הבסיסיים - לזייף את הקולות של העם בצורה כזו ומול עיניו המשתאות של כל העולם". בהתייחס לעימותים בטהרן, האשים מוסווי כי אנשיו הותקפו "באלות ושוקרים חשמליים" ללא סיבה.

 

אתמול עוד הכריז מוסווי על ניצחון, ולאחר פרסום התוצאות אמר עוד: "אני מוחה באופן אישי על הפרות החוק הברורות ומזהיר כי לא אכנע להצגה המסוכנת הזאת. ההפרות אלה, על-ידי גורמים רשמיים, יעמידו בסכנה את עמודי התווך של הרפובליקה האיסלאמית וייצרו רודנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפגעים במהומות הענק בטהרן
צילום: AFP
"הלאה הממשלה"
צילום: AFP
מוסווי על הקרשים
צילום: רויטרס
אחמדי-נג'אד ניצח בגדול
צילום: רויטרס
מומלצים