שתף קטע נבחר

הנשים זועמות: "חוק המטפלות" - זלזול מביש

במקום לשלם נקודת זיכוי נוספת לכל ילד עד גיל 8 כפי שפסק בית המשפט, מציע שר האוצר תשלום מדורג לפי גיל הילד עד מלאת לו 5 שנים ו"מבחן השתלבות" להורים. ארגוני הנשים מבטיחים מאבק בכנסת. "ההצעה היא סטירה בפניו של הציבור"

"זה זלזול וביזוי מביש של בית המשפט. חבל שהשרים נדבקו בתסמונת "האישור האוטומטי" של חוק ההסדרים ונכנעו לטרור של האוצר" - כך הגיבו בצהריים (יום א') בארגוני הנשים לאישור "חוק המטפלות" בממשלה. בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון שדרשה הכרה בהוצאות על טיפול בילדים לצורכי מס, כוללת ההצעה שאושרה פיצוי לאמהות עובדות או חד-הוריים החל מ-2011, כאשר המבקשים לקבלו יידרשו ל"מבחן השתלבות".

 

על-פי ההצעה, במקום תשלום נקודת זיכוי נוספת (או נקודת קצבה בסכום מקביל למי שמתחת לסף המס) לכל ילד עד גיל 8 כאמור בטיוטה המקורית, הנוסח החדש מציע תשלום מדורג לפי גיל הילד עד מלאת לו 5 שנים. לפיכך ב-2011 תינתן ההטבה רק עבור ילדים עד גיל שנה; ב-2012 עבור ילדים עד גיל שנתיים; ב-2013 לילדים עד גיל 3; ב-2014 לילדים עד גיל 4; וב-2015 לילדים עד גיל 5. "מבחן ההשתלבות" ידרוש מאמהות עובדות וחד הוריים להוכיח שהוצאות הטיפול בילדיהם "משתלבות בתהליך ובמבנה הטבעי של מקור הפקת ההכנסה ומהוות חלק בלתי נפרד בתהליך ההפקה".

 

יו"ר נעמ"ת, טליה לבני, אמרה ל-ynet כי "ההחלטה היא זלזול וביזוי של בית המשפט והנשים העובדות. בית המשפט הכיר למעשה בצורך לעזור לאותן נשים, שכן מדובר בהוצאת הכנסה, אולם משרד האוצר קיצץ, עיוות ויצר דרגות שונות שלא מאפשרות באמת לממש את הפסיקה כפי שהיתה אמורה להיות. אנחנו דורשים שיהיה חוק חינוך חינם עד גיל 4 ולא להתחיל לשחק בנקודות זיכוי מסוימות שיבואו בהדרגה רק בין השנים 2011-2015".

 

להצעת החוק התנגדו שר הרווחה יצחק הרצוג, שר החינוך גדעון סער, והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן. שרת התרבות והספורט, לימור לבנת - נמנעה. "קשה שלא להאשים את השרים שקראו את ההצעה, תמכו בה ואישרו אותה. חבל שהשרים נדבקו בתסמונת 'האישור האוטומטי' של חוק ההסדרים ונכנעו לטרור האוצר, הוסיפה לבני וקראה לחברי הכנסת שלא לאפשר את קבלת החוק. "ננסה לשכנע את הכנסת להציל את הממשלה מן העלבון שהמיטה על עצמה. אני חשה עצב עמוק על-כך שהמשפחות והאמהות העובדות שוב נפלו קורבן למניפולציות של האוצר".

 

גם מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, נורית צור, זועמת על השינויים שהוכנסו בפסיקת בית המשפט העליון. "הממשלה הפנתה עורף לרחשי הציבור והתעלמה מפסיקת בית המשפט. אנחנו לא נפסיק להילחם. כעת המעבר עובר לכנסת ושם צפוי קרב קשה לביטול ההצעה המעליבה הזו, שכל מטרתה היא לפגוע בציבור הנשים והמשפחות הצעירות בישראל. מדובר בהצעה שהיא סטירה בפניו של הציבור הישראלי. שר האוצר טועה אם הוא חושב שהצליח להוריד את הנושא מסדר היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. קורבן למניפולציה
צילום: ישראל מלובני
צילום: ישראל פרץ
הצעה מעליבה. צור
צילום: ישראל פרץ
מומלצים