שתף קטע נבחר

קרטר בגוש עציון: לא מדמיין שהאזור יפונה

נושא ההתנחלויות עומד בלב הוויכוח סביב נאומו המצופה של נתניהו. כמה שעות לפני, נשיא ארה"ב לשעבר ביקר בגוש עציון, שמע את נציגי התושבים ולא הטיל ספק בכך שהאזור יישאר ישראלי. ראש המועצה: "הוא יצא מפה אדם קצת אחר"

ג'ימי קרטר, נשיא ארצות הברית לשעבר, נחשב כמי שמאגף בדרך כלל את הממשל משמאל. אחרי עוד פגישות עם אנשי חמאס בדמשק, הוא בא היום (א') לראות ולשמוע את הצד השני - בהתנחלויות - והביע עמדה מפתיעה משהו.

 

"האזור הזה (גוש עציון) הוא אזור שלא העליתי על דעתי שיפונה ויועבר לידי הפלסטינים, זה אזור סמוך לגבולות 1967 שלדעתי יישאר לתמיד", אמר קרטר בצהריים בתום פגישתו עם ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין. זאת, על רקע העימות עם ארצות הברית על הבנייה בגושי ההתנחלויות הגדולים.


קרטר וגולדשטיין. "נכונות להקשיב" (צילום: דודי ועקנין)

 

לבקשת הנשיא לשעבר, הפגישה נערכה בביתו של גולדשטיין. נכחו בה כמה מתושבי הגוש - הרב אהרון ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון, יהושע אלטמן שאביו נפל לפני מלחמת השחרור, רותי גיליס שבעלה נרצח בפיגוע בדרך לכרמי צור,

 שרי מנדל שבנה קובי נרצח סמוך לתקוע, וזוג צעיר שהתחתן לא מזמן וטוען שאין לו מקום מגורים.

 

הפגישה נמשכה כשעה וחצי באווירה טובה, כשבפתחה הצהיר קרטר שבא על מנת לשמוע וללמוד. גולדשטיין הראה לו את הנוף ממרפסת ביתו וגם הציג מפה של גוש עציון מ-1951, והסביר אילו שטחים רכש אביו כדין.

 

בסיום הפגישה אמר קרטר שלמד דברים חדשים והוסיף: "היתה שיחה טובה, שמעתי גם על הסבל של המשפחות השכולות. הסברתי לנוכחים שמחויבותי היא ארוכת שנים לישראל. ב-30 השנים האחרונות פעלתי להביא שלום לישראל (השלום עם מצרים - א.ו) וגם לדאוג לשלום וביטחון לשכניה של ישראל".

 

גולדשטיין דיבר על "פגישה חשובה" וציין כי "קרטר מעולם לא היה כאן ולא הכיר מתנחלים, אני חושב שהוא נכנס בן אדם אחד ויצא מהפגישה קצת שונה. הייתה נכונות להקשיב, גם אם לא הסכמנו על כל הדברים".

 

במקביל, היו בקרב המתנחלים מי שפסלו מראש את רעיון הפגישה עם קרטר. בעלון שעליו חתומים ועדי פעולה מנווה דניאל, אפרת,

 גוש עציון וקריית ארבע-חברון שכותרתו "ג'ימי קרטר אינו רצוי בגוש עציון", נכתב בין היתר כי הנשיא לשעבר "ידוע בעוינותו הבוטה לישראל ומנסה לצייר את עצמו כמתווך הוגן בסכסוך הערבי-יהודי, אבל הוא אינו ראוי לשמש בתפקיד הזה.

 

"הוא לא הוגן והוא רחוק כמה שאפשר מלהיות אובייקטיבי, קרטר תמיד היה ותמיד יהיה סנגורם של אלה הרוצים לחסל את מדינת ישראל. העובדה שהוא דחף את האג'נדה האנטי ישראלית שלו במסווה של מתווך עם רצון טוב הרודף שלום ומוכן לשמוע 'לשני הצדדים' לכאורה, הופכת אותו לעוד יותר מסוכן", טענו המוחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרטר וגולדשטיין. גוש עציון יישאר לתמיד
צילום: דודי ועקנין
מומלצים