שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אלפי "שוטרים ירוקים" נוספים - רק בעוד חצי שנה

חוק האכיפה הסביבתית אמור היה להיכנס לתוקף בימים אלה, ולהפוך את הפקחים של הרשויות המקומיות ל"שוטרים ירוקים" המוסמכים לאכוף שורה של חוקי סביבה - מנהיגה על חופים ועד השלכת פסולת והזרמת ביוב. אך הפקחים עוד לא סיימו את ההכשרה, ויישום החוק נדחה בחצי שנה

כשעבר אשתקד בכנסת חוק האכיפה הסביבתית, הוא זכה לשבחים מכל עבר: בקרוב, הבטיחו בשעתו, כל פקח עירוני יוכל להיות שוטר ירוק, ולאכוף שורה של חוקי סביבה: הם יוכלו להילחם במשליכי פסולת, להרתיע מזרימי שפכים, למנוע שימוש מסוכן בחומרים רעילים ולעצור נהיגה פרועה על החופים.

 

שנה עברה, והחוק אמור היה להיכנס לתוקף בימים אלה ממש. אלא שהרשויות המקומיות טרם הכשירו את הפקחים למשימות החדשות, והכנסת נאלצה לדחות את יישום החוק בחצי שנה, כי אין כרגע מי שיישם אותו בשטח.

 

לרשויות אמור היה להיות תמריץ גדול להצטרף למלחמה הירוקה. על פי החוק, של ח"כ דב חנין (חד"ש), הכסף מהקנסות שהיו מטילים הפקחים אמור היה לזרום ישירות לקופותיהם. הרווח של הרשויות המקומיות צפוי היה להתבטא לא רק בכספי הקנסות אלא בהרתעה ממשית ובמאבק בולט ומשמעותי בעבריינות סביבתית.

 

עוד בנושא:

 

בדיון בנושא אתמול (ב') בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת הסביר נציג הממשלה כי הדחייה ביישום החוק נדרשת משם שהליך הכשרת הפקחים לאכוף את חוקי הסביבה מורכב וטרם הסתיים. לבקשת הממשלה אישרה הוועדה את דחיית החוק בחצי שנה, אך לא חסכה מהממשלה ביקורת. יושב ראש הוועדה, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), שנזף בנציג הממשלה, הורה לה לדווח באופן קבוע לוועדה על הליך הכשרת הפקחים, וקבע דיון נוסף למעקב אחר הנושא לעוד שלושה חודשים.

 

ח"כ חנין זועם על הדחייה: "נכון שדרושה הרבה מאד היערכות, אבל בדיוק לשם כך נתנו לגורמים השונים שנה שלמה כדי להיערך לביצוע החוק. במהלך השנה הזו ביזבזו הרשויות ומשרדי הממשלה את הזמן, והקימו ועדות שלא עשו כלום. היום, כשהחוק אמור להכנס לתוקפו, הם אומרים שלא הספיקו להיערך". 

 

לדברי חנין, מדובר בחוק קריטי מפני שהיעדר אכיפה הוא צוואר הבקבוק של הנושא הסביבתי בישראל. "החוק מוסיף ל-34 הפקחים של המשרד להגנת הסביבה עוד 16 אלף פקחים של הרשויות המקומיות. כשאזרח לא מקיים את החוק הוא נשלח לכלא. עכשיו המדינה היא זו שמפרה את החוק ודורשת זמן נוסף. זו שערוריה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים