שתף קטע נבחר

החרדים נגד חוק הפרוות: מה עם השטריימל?

הצעת החוק האוסרת לייבא פרוות לארץ אושרה בוועדת שרים ומקפיצה את החרדים. החשש: מחסור חמור במגבעת החסידית. ח"כ מוזס: "אנחנו לא בימי הביניים, עת אסרו על שימוש בסממנים יהודיים מובהקים; יש להכניס תיקון בחוק"

מה חשוב יותר – הקפדה על איסור התורה "צער בעלי חיים" או שימור מנהגי הלבוש של יהודי אירופה מהמאה הקודמת? הצעת חוק שנועדה להגן על החיות מפני התעללות אכזרית ואושרה שלשום (א') בוועדת השרים לחקיקה, הצליחה להקפיץ באופן מפתיע דווקא את הח"כים החרדים. הסיבה: החוק עלול לחסל את שוק השטריימל המקומי.

  

על פי ההצעה לתיקון חוק צער בעלי חיים שהגישה ח"כ רונית תירוש (קדימה), אין לייבא מארצות מזרח אסיה (ובעיקר סין) פרווה או מוצר טקסטיל העשויים משיער כלבים, חתולים או ארנבות, והעבריין צפוי לעונש של שנת מאסר. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי כשני מיליון בעלי חיים נשחטים שם בשנה רק לצורך הפשטת פרוותם ולעיתים היא נתלשת מהם באכזריות בעודם בחיים, ולכן "עלינו כחברה לנסות ולמנוע רצח מיותר זה".

 

שר החקלאות שלום שמחון, שמשרדו ממונה על החוק, אף המליץ להרחיבו ולהחילו על פרוות כלל חיות הבר והמחמד שמיובאות מהעולם כולו, והחרדים כאמור חוששים כי הדבר עלול למנוע את מכירתה בישראל של מגבעת החסידים המסורתית.

  

בישיבת הנהלת הקואליציה שנערכה אתמול (ב') טען יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, כי "לא יעלה על הדעת לתמוך בהצעת חוק האוסרת ייבוא לצורך דתי כה מובהק וכה חשוב". לדבריו, "איננו נמצאים בימי הביניים, עת אסרו על שימוש בסממנים יהודיים מובהקים, ואני קורא למציעה ולוועדת השרים להיענות לבקשתי ולתקן את החוק בהתאם". 

 

מוזס הדגיש כי הוא תומך עקרונית בתיקון לחוק, אך הוא דורש להכניס בו הסתייגות לפיה יבוא פרוות לצרכי דת יותר, ולא יהווה עבירה פלילית.

  

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), הציע לו לפעול בעניין בדרכים המקובלות, ובישיבתה הבאה של ועדת השרים צפוי אחד החברים, שליח מטעמו של מוזס, לערער על ההצעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטריימל המסורתי
צילום: גיל יוחנן
מוזס. לא יעלה על הדעת
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים