שתף קטע נבחר

הסליק בעין השופט: מאות רימונים, רובים ואקדחים

העבודות לנטרול הסליק שנחשף שלשום בקיבוץ מתקדמות באיטיות, גם בגלל תכולתם הלא ברורה של הכדים והארגזים וגם בגלל הרצון לשמור על שלמותם. מתברר כי במשך שנים "ישבו" חדר הכושר, היכן שעמדה פעם המדגרה, על חבית חומר נפץ

על חביות חומר נפץ - פשוטו כמשמעו. חבלנים החלו הבוקר (יום ג') בפעולות לפירוק חביות תחמושת וכדים המכילים ככל הנראה מאות רימונים וכלי נשק שונים, שנחשפו שלשום בקיבוץ עין השופט, הסמוך ליקנעם. עבודות הנטרול מתקדמות באיטיות וככל שהן נמשכות מתברר כי הסליק גדול יותר. כלי הנשק יועברו למוזיאונים שונים לאחר שמנגנוני הירי שלהם ינוטרלו, ואילו אמצעי הלחימה המכילים חומרי נפץ - יושמדו.

 

תחילה פונו מהסליק כדי חלב באמצעות חצובה שסיפקה יחידת החילוץ גליל מערבי-כרמל. הכדים הועלו עם חבל ונפתחו בצורה מבוקרת על-ידי החבלנים. בתוך הכדים נמצאו 11 תתי מקלע מסוג סטן ותת מקלע מסוג שמייסר, שבעה רובים מסוג מאוזר, שני אקדחי זיקוקים ו-17 רימונים מסוגים שונים.


חוזרים ל-1945. קיבוץ עין השופט, היום (צילום: חגי אהרון)

 

קצין החבלה במרחב עמקים, רפ"ק אייל יוסיפוביץ', סיפר ל-ynet כי עבודת הפירוק עדינה ומורכבת במיוחד, הן בשל גילם של הכדים ותכולתם הלא ברורה, והן בשל ערכם ההיסטורי. "המטרה היא לשמור על צורתם את כלי הנשק והכדים בשל ערכם ההיסטורי, כך שאנחנו פועלים בעדינות רבה ובלי הפעלת כוח כמעט. הכדים נפתחים בתנועה סיבובית של המכסים המבוצעות על-ידי רובוט". רפ"ק יוסיפוביץ' הוסיף כי חלקם הארי של הממצאים בסליק עדיין לא נפתחו, וצפויים עוד גילויים רבים.

 

דבר קיומו של הסליק נחשף לאחר שאחד מחברי המשק הוותיקים, היום בן 97, החליט לאחרונה שהגיע הזמן לגלות את הסוד. הוא סיפר לי שבשנת 1945, שבע שנים לאחר שהקיבוץ עלה על הקרקע, נבנה בו סליק גדול מתחת למתבן. בהמשך עמדה במקום מדגרה. בשנים האחרונות פועל במבנה חדר הכושר של הקיבוץ.

 

חברים בקיבוץ עין השופט סיפרו כי ככל הידוע להם כלי הנשק שהוטמנו בסליק היו חדשים, ולא נעשה בהם שימוש בעת השלטון הבריטי בארץ. "כלי הנשק הגיעו מבית החרושת ישר לסליק", סיפר אחד החברים, אמנון חזקיהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חביות אמצעי הלחימה
צילום: חגי אהרון
סטנים, שמייסרים ומאוזרים
צילום: חגי אהרון
מומלצים