שתף קטע נבחר

תובע שכנים: אני מחלל שבת בגלל אור אוטומטי

דינה וגורדון קולמן גילו כי בחדר המדרגות שמחוץ לדירת הנופש שלהם בעיירת החוף בורנמות שבאנגליה, הותקנו חיישני תנועה. כעת הם טוענים: השבת מכניסה אותנו למעצר בית - זכותנו לחופש פולחן הופרה. משפטנים יעצו: יש לכם קייס

"הפכנו לאסירים בדירת הנופש שלנו" - כך טוענים בני זוג יהודים דתיים באנגליה. הסיבה: בכל פעם שהם יוצאים בשבת מהדירה בעיירה בורנמות שלחופי תעלת לה-מאנש, הם מפעילים בעל כורחם את האורות בחדר המדרגות בגלל חיישני התנועה שהותקנו שם באחרונה - ומחללים את השבת.

 

בני הזוג דינה וגורדון קולמן טוענים שזכותם לחופש פולחן הופרה, והם תובעים את ועד הבית, המנוהל על ידי שכניהם. אם ינצחו בתביעה, ייאלצו שאר 35 חוכרי הדירות בקומפלקס המשקיף על הים לשלם את הוצאות המשפט. הסיפור מתפרסם היום (ד') ב"דיילי טלגרף".

 

ד"ר דינה קולמן, בת 56, היא מנהלת בית הספר היהודי הדתי "יבנה קולג'" בעיירה בורהמווד בדרום אנגליה. בשש השנים האחרונות נוהגים היא ובעלה לנפוש בדירה, ששוויה 200 אלף ליש"ט (כ-1.3 מיליון שקל), ועד השנה לא התעוררו כל בעיות. אך לפני חצי שנה, בניסיון לחסוך בהוצאות החשמל, התקין ועד הבית את חיישני התנועה.

 

הקולמנים הציעו לממן מכיסם התקנת מפסק שיאפשר לנטרל את החיישנים מכנסת השבת ועד צאתה, אך בוועד הבית סירבו, בטענה שהדבר יהווה "תקדים בלתי מקובל". בני הזוג הגיבו במכתב ל-35 שכניהם, שבו כתבו: "במצב שנוצר, לא נוכל יותר לעולם להשתמש בדירתנו באופן מלא, לכן לא נותרה לנו ברירה אלא לחפש מוצא משפטי". לטענתם, הם התייעצו עם משפטנים, ואלו הסכימו שיש להם "טענה חזקה".

 

דורשים פיצוי על עוגמת הנפש

המכתב, בלשון המעטה, לא התקבל באהדה. "התקיימה ישיבת ועד בנושא, ורבים מהדיירים הביעו את מורת רוחם", אמר לטלגרף אחד מבעלי הדירות. "התחושה היא, שאין מקום לשנות את מצב העניינים רק כדי לרצות זוג אחד, אם כל השאר מרוצים".

 

בעקבות זאת, הגישו בני הזוג תביעה נגד ועד הבית, שבה הם טוענים שנפלו קורבן לאפליה על רקע דתי, העומדת בניגוד לחוק זכויות האדם שחוקק ב-1998, וחוק שוויון הזכויות מ-2006. בין היתר הם טוענים, כי כשקנו את הדירה ב-2003, היה זה על סמך ההבנה שבמקום לא יותקנו חיישני תנועה.

 

בני הזוג מבהירים שיסכימו לבטל את התביעה אם יאפשרו להם להתקין מפסק, ואם ועד הבית ישלם את הוצאותיהם המשפטיות ויוסיף פיצוי על עוגמת הנפש.

 

ועד הבית פירסם הודעה בעקבות פניית העיתון, שבה הבהיר כי "לכל יתר הדיירים אין כל בעיה עם חיישני התנועה. לרוע המזל, הקולמנים חשו שזכויותיהם הופרו קשות, והם נקטו בצעדים משפטיים - וזו זכותם". עם זאת, מוסיפים בוועד הבית, "יתר החוכרים הם צד תמים במחלוקת המשפטית הזו, ורצוי להימנע בכל מחיר ממצב שבו ייאלצו לכסות מכיסם את ההוצאות המשפטיות".

 

התיק יידון בבית המשפט בבורנמות בהמשך השנה. את תגובת בני הזוג קולמן לא הצליח הטלגרף להשיג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
נורות מחללות שבת (אילוסטרציה)
צילום: index open
מומלצים