שתף קטע נבחר

ארגוני הנשים נגד הרחבת סמכויות בתי הדין

"אנחנו המדינה היחידה שמנסה להרחיב סמכויות של בית דין דתי", אומרת עו"ד שפירא, היועצת המשפטית של קולך, וטוענת: "ההצעה תפגע בנשים בהליך הגירושין"

הצעת חוק חדשה, שהונחה לאחרונה על שולחנו של שר המשפטים, מציעה להרחיב את סמכויותיו של בית הדין הרבני. ההצעה, שנמצאת רק בתחילת דרכה, כבר הוציאה את ארגוני הנשים, ובראשם ארגון הנשים הדתיות "קולך" למאבק בטענה שהרחבת סמכויות בתי הדין תפגע בזכויותיהן של נשים בהליך הגרושין. "אנחנו המדינה היחידה שמנסה להרחיב סמכויות של בית דין דתי", טוענת ריקי שפירא, היועצת המשפטית של ארגון "קולך", "בכל המדינות מבינים את הבעיתיות בכך ומנסים לצמצם את סמכויותיהם".

 

הצעת החוק שעומדת במרכז המאבק מציעה למעשה שכל הסכם גירושין שנחתם על ידי בני זוג בבית דין כל סכסוך שיווצר ביניהם בעתיד בבכרעה בעניין תהיה בסמכות הבלעדית של בית הדין הרבני. "זה מאוד מאוד חמור", טוענת שפירא, "כי באופן טבעי אנשים פונים לבית דין רבני ושם חותמים על ההסכם. אבל כל עו"ד ייעץ לזוג לעשות את ההסכם מחוץ לבית הדין הרבני ורק את הגט לקבל בבית דין רבני.

 

"מה שעלול לקרות שנשים שאין להן כסף לעו"ד ויגיעו ישר לבית הדין הרבני כל תיקון שהיא תרצה לעשות לאחר מכן היא לא תוכל לעשות בבית הדין לעניני משפחה, למעשה רוצים למנוע מנשים את האפשרות לתקן את ההסכם הגט שלה לאחר הגרושין. אם היא תרצה לתבוע בשם ילדיה את הגדלת המזונות בבית הדין הרבני רוב הסיכויים שהיא לא תקבל. מאחר ולגישתם יקון מסוג כזה לאחר חתימת ההסכם גורם לכך שהגט ייחשב לגט מוטעה. בכלל הם מוטים לטובת הבעל והאישה תהיה שבויה כל חייה בבית הדין הרבני והיא תאלץ לקבל את התנאים של בית הדין הרבני".

 

סעיף נוסף בהצעת החוק קובע שכל תביעת נזיקין שאישה תרצה לתבוע מבעלה ידונו רק על פי דין תורה. העובדה שאישה יכולה לתבוע נזיקין משמשת לעיתים ככלי נגד אדם שמסרב לתת גט, מאחר שיש לה אפשרות לתבוע אותו בבית משפט תביעת נזיקין.

 

"זה מפקיע תחום שלם מבית המשפט האזרחי", מסבירה שפירא, "הם רוצים לעצור את אחד הכלים היחידים שיש לאישה כדי להביא לסיום הסכסוך".

 

- אבל למעשה הוגשה רק טיוטה ראשונה?

 

"

חשוב לעצור את העניין כבר בהתחלה. לעורר את דעת הקהל ואת חברי הכנסת. אנחנו מנסים כבר עכשיו להעיר אנשים מתרדמתם. לצערנו אנחנו מוצאים את עצמנו כארגון נשים דתיות בראש המאבק כאילו זה רק עניין לדתיים. אבל זה לא כך כי כל דין שעומד בפני הליך גרושין ימצא את עצמו בפני בית דין רבני. אנחנו כרגע הכי מודעות לבעיה, אבל זה נוגע לציבור כולו".

 

כנס קולך, "אישה ויהדותה", יתקיים ב-13 ביולי בבית ספר קשת בירושלים, ויעסוק בין השאר בנושאי פמיניזם דתי וצדק חברתי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר המשפטים. הסמכויות יורחבו?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים