שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בשל הזיהום: החומר המסרטן יצא משימוש במפעל

מעקב ynet: מפעל "כרמל כימיקלים" בעתלית איבד את ההיתר לשימוש בחומר פורמלדהיד לאחר שבדיקות המשרד להגנת הסביבה איתרו פליטות בלתי חוקיות שלו בסמוך לבתי התושבים, והפרות נוספות של חוקים סביבתיים

האם בקרוב יוכלו תושבי עתלית לנשום לרווחה? המשרד להגנת הסביבה שלל השבוע למפעל "כרמל כימיקלים" את ההיתר לשימוש בחומר פורמלדהיד - חומר שהוכח כמסרטן אך נפלט במשך זמן רב ובריכוזים חריגים מבריכת האידוי של המפעל לעבר בתי התושבים.

 

בדיקת ynet גילתה כי לפני יומיים הודיע מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, למנהלי המפעל כי אין בכוונתו לחדש להם את ההיתר לשימוש בחומר - היתר שתוקפו אמור לפוג בסוף החודש.

 

עוד על ההפרות של "כרמל כימיקלים":

 

במכתב שנשלח למפעל כתב הממונה על החומרים המסוכנים במחוז, שמוליק אייכלר, כי המפעל לא יוכל להמשיך לייצר, לייבא, לארוז, לסחור או לאחסן את הכימיקל בשל הליקויים הרבים שנתגלו במפעל באופן אחסנתו ובשימוש שנעשה בו בתהליך הייצור. "בנסיבות המתוארות לעיל, אני סבור כי עיסוקך במפעל בפורמלדהיד כחומר מסוכן מהווה סכנה לשלום הציבור ולסביבה", כתב אייכלר. המשמעות היא שהחל מסוף החודש לא יוכלו להמשיך ולהחזיק בחומר בתחומי המפעל, והדבר צפוי לפגוע בחלק מפעילותו.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות שימוע שנערך למנהלי המפעל, בו ציינו אנשי המחוז כי "כרמל כימיקלים" גורם למפגעים סביבתיים חמורים, וחשוד שביצע עבירות על חוקי הגנת הסביבה. בשימוע ציינו אנשי המשרד בין היתר כי המפעל אינו מפנה פסולת מסוכנת משטחו, גורם למטרדים שמקורם ברעלים ובפסולת, אינו מתפעל את מתקניו באופן שימנע פליטת פורמלדהיד לסביבה וטרם פינה את בריכת האידוי שלו - למרות שהתחייב לעשות זאת זה מכבר. בריכת האידוי, כך עלה מבדיקות המשרד, היא המקור לפליטות החומר המסרטן.

  

ההחלטה היא ניצחון חלקי אך משמעותי לתושבי עתלית, שנאבקים מזה זמן בזיהום האוויר שנגרם כתוצאה מפעילות המפעל הסמוך כ-300 מטר מבתיהם.

 

אנשי ועד הפעולה המקומי, הביעו סיפוק רב וברכו את כץ על החלטתו. "מדובר בצעד חיובי ראשון וחשוב ברוח השר החדש להגנת הסביבה של אפס סובלנות כלפי מזהמים. יש לציין שפורמלדהיד הוא רק חומר מסוכן אחד מיני רבים שקיים במפעל, ואנו מקווים לראות המשך פעילות נחרצת של המשרד בעניין זה, על מנת להבטיח אויר נקי לתושבי עתלית.

 

בתוך כך, נדונו אתמול (ג') ההשלכות הסביבתיות של פעילות המפעל גם בוועדת פניות הציבור בכנסת. בדיון, שהתקיים לבקשת העמותה המקומית "כחול וירוק", ציינו אנשי העמותה כי כל ניסיונותיהם להידבר עם המפעל ולקבל מידע אודות החומרים הנפלטים בתהליך פעולתו - לא נענו.

 

עמית רבין, נציג "הקואליציה לבריאות הציבור", ציין בהקשר זה כי המפעל "מפר את חוק חופש המידע ואינו מספק מידע על החומרים". טענה דומה נשמעה מצדה של עו"ד תמר גנות מעמותת "אדם טבע ודין", שציינה כי בשל סמיכות המפעל למגורי התושבים חייב להתקיים הליך של שיתוף הציבור.

 

אחת ההצעות שעלתה בדיון הושמעה דווקא מפי נציג משרד הבריאות, ד"ר מיכה בר חנא, מנהל המחלקה לרישום סרטן במשרד. בר חנא ציין כי הפורמלדהיד מסווג על ידי המכון לבטיחות וגהות כמסרטן ודאי בבני אדם שגורם גם למחלות נשימה קשות והציע שהרשות המקומית תחייב ברישיון העסק של מפעלים מסוג זה עריכת תסקיר השפעה על הבריאות.

 

מ"כרמל כימיקלים" נמסר בתגובה: "כרמל כימיקלים מצרה על כך שנעשה שימוש במידע שיקרי ומטעה לצורך קידום אינטרסים זרים.

 

כרמל כימיקלים הינה מפעל תעשייתי, העוסק בייצור וייצוא מזה 50 שנה ומאז ומעולם פעל בהתאם לדרישות החוק. המפעל מתמיד בהשקעות, ובכלל זה בתחומי הבטיחות ואיכות הסביבה. אנו מצרים על כך שלא נעשה שימוש בדרך של הידברות על ידי אלה שמעוניינים במציאת פתרון. כרמל כימיקלים מוכנה ומזומנה להידבר בכל עת שתתבקש לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בריכת האידוי של כרמל כימיקלים
באדיבות "כחול וירוק", ועד פעולה למען עתלית
מומלצים