שתף קטע נבחר

חיילי שריון חשודים שהיכו פלסטינים שיכורים

ליד ים המלח התפתח עימות בין פלסטינים לחיילי שריון, שטענו לניסיון חטיפת נשק. אחרי שהודחו מתפקידי לחימה, שניים נעצרו. "קשרו אותי לעמוד, בעטו בכל הגוף", התלוננו הקורבנות. סניגורי החשודים: המעצר - רק כי מדובר בפלסטינים

שני חיילים המשרתים בגדוד שריון חשודים שהיכו פלסטינים במחסום בבקעת הירדן. מפקדיהם, שערכו תחקיר מבצעי לאירוע, החליטו להדיח את החיילים מתפקידי לחימה - אולם בפרקליטות הצבאית סברו שיש חשד לפלילים. אמש (יום ג') הוארך מעצרם בבית הדין הצבאי. עדויות הפלסטינים שנמסרו ל"בצלם" מציירות התעללות קשה.

 

האירוע התרחש לפני כשבועיים וחצי במחסום שבאזור ים המלח. למחסום בו שהו שלושה מחיילי הגדוד הגיעו כ-12 פלסטינים, והתפתח עימות.

 החיילים, שלא הצליחו להשתלט על הפלסטינים, הזעיקו כוח נוסף מאותו גדוד - והעימות גלש לפסים אלימים.

 

לטענת הפלסטינים, הם החנו את רכבם ליד המחסום, נעצרו ללא סיבה והוכו בעודם כפותים באזיקים. "שלושה חיילים תקפו אותי, אחד מהם נתן לי מכה עם הנשק וירד לי דם", סיפר עטא עריקאת.

 

לדברי חברו רמזי סלאח, "חיילים בעטו בעטא, אחד זרק אבן על הכתף שלו. כשהוא נפל והתיישב ליד העמוד, חייל בעט בראש שלו והראש שלו נחבט בעמוד... אחר כך אחד מהחיילים עלה על הכתף של עטא ואז התקרב אלי במהירות ובעט בי בעיטה חזקה בפנים. מרוב פחד וכאבים משכתי חזק את האזיקונים שקשרו אותי לתמרור. האזיקונים נקרעו ואני נפלתי. שמתי את הידיים שלי על הפנים כדי להגן עליהן. החיילים בעטו בי בכל הגוף. קצת אחר כך שני חיילים תפסו אותי, הושיבו אותי על כיסא ושוב שמו אזיקונים על הידיים שלי. ישבתי ככה עד הבוקר".


"הוא נפל וחייל בעט בראש שלו, שנחבט בעמוד" (צילום: כרים ג'ובראן, בצלם)

 

בדיון בבקשת התביעה להאריך את מעצרם, אמרה חוקרת מצ"ח כי על פי עדויות החיילים היה ניסיון לחטוף את נשקו של אחד מהם. כמו כן, מהעדויות עולה כי הפלסטינים היו שיכורים ואחד מהם אף הצליח להשתחרר מהאזיקון שהושם על ידיו.

 

סנגוריהם של שני החיילים - עורכי דין דוד שוורצבאום, רב סרן ענת ויינברג וסגן אבי פינרסקי מהסנגוריה הצבאית - טענו כי לא מדובר באירוע על רקע לאומני:

 "מדובר בחבורת צעירים שיכורים שהגיעו למחסום צבאי שנמצא בסמוך למקום שבו היו החיילים, והחלו לקלל אותם ולאיים עליהם".

 

הסנגורים ציינו עוד כי החיילים היו בסכנה והזעיקו את כוח התגבור שהפעיל אלימות מוגבלת על מנת לעצור את הפלסטינים. לטענתם, בקשת המעצר אינה מחויבת המציאות ועושה רושם כי יש רצון לעצור את החיילים רק משום שמדובר בפלסטינים.

 

השופט, רב-סרן כרמל ווהבי, ציין כי החקירה נפתחה לאחר תלונה שהועברה על-ידי ארגון "בצלם", ולאור חומר הראיות והדו"ח הסודי שהוגש לו יש להשאיר את שני החשודים מאחורי סורג ובריח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סימני אלימות על גופו של עטא עריקאת
צילום: כרים ג'ובראן, בצלם
חמזה סאלח, שסיפר ל"בצלם" על התקרית
צילום: כרים ג'ובראן, בצלם
מומלצים