שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בנק ישראל: רפורמת המס תגדיל את הסיכון למשק

  בנייר עמדה שמפרסם בנק ישראל הוא תוקף את הצעת התקציב שהוגשה אתמול על ידי האוצר, שלא תאפשר הורדה של יחס החוב לתוצר. לטענת הבנק כדי להגיע ליעדי הגירעון העתידיים של הממשלה, היא תיאלץ לנקוט בצעדים לא סבירים

  בנק ישראל עוד לא סיים את הקרב מול משרד האוצר בנוגע לפיקוח על השכר וכבר יוצא למערכה חדשה. בנייר עמדה שמנתח את הצעת תקציב המדינה ל-2009 ו-2010 שהוגשה אתמול, תוקף בנק ישראל את כוונת האוצר לצאת ברפורמה במס.  

   

  "רפורמה זו תפחית משמעותית את שיעורי מס ההכנסה על יחידים וחברות בישראל, שגם כיום אינם גבוהים ביחס לעולם, תוך אובדן הכנסות ניכר והגדלה של החוב והגרעון", כותבים כלכלני בנק ישראל. "אם בוחנים את הרפורמה המוצעת, התפתחות החוב והגירעון נראית לכאורה סבירה, ואולם כדי להגיע ליעדים שנקבעו נדרשת שמירה על גידול אפסי של ההוצאה הציבורית לנפש במשך עשור. כלומר, משקל ההוצאה הציבורית בתוצר ירד ב-6% בין 2010 ל-2020", מסבירים בבנק ישראל. "זוהי כמובן התפתחות בלתי סבירה".

    

  בבנק ישראל מוסיפים, כי "הואיל וניסיון העבר וההווה מלמדים, כי הסיכוי שההוצאות יגדלו לאורך זמן בשיעור נמוך, כפי שנקבע כעת, אינו רב, נראה כי הרפורמה המוצעת במסים מגדילה את הסיכון ארוך הטווח של המשק הישראלי". 

   

  הכוונה של בנק ישראל היא בעיקר ליחס החוב לתוצר, שלא יוכל לקטון, במידה והרפורמה במס תיושם, אלא יישאר ברמתו הנוכחית - של כ-80%. בניגוד לכך, ללא הרפורמה במס ניתן יהיה להגיע ליחסי חוב לתוצר של 70% ב-2020. 

   

  בבנק ישראל מסכמים, כי "קיים ספק משמעותי באשר ליכולת הממשלה לחזור לתוואי יורד של יחס החוב לתוצר אחרי המשבר ולהשיג את יעדי הגרעון אחרי 2010, במיוחד אם ההתאוששות במשק לא תהיה מהירה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הורדת מדרגת המס העליונה - סכנה למשק. נתניהו
  צילום: רויטרס
  מומלצים