שתף קטע נבחר

קצין חשש להעיד בעקבות ההערה למפקד כפיר

בסנגוריה הצבאית הביעו חשש כי קצינים יימנעו מעדות בעקבות הערה שרשם אלוף פיקוד המרכז למפקדם, שהעיד כי ניתן להשתמש באלימות. היום הם "זכו להוכחה": קצין אמר בעדותו כי הוא חושש שהיא תפגע בעתידו הצבאי

כחודש לאחר ההערה הפיקודית שרשם אלוף פיקוד המרכז למפקד חטיבת כפיר, טוענים היום (ד') בסנגוריה הצבאית כי ההדים מקבלים ביטוי מוחשי באולמות בית הדין הצבאי. בסנגוריה הביעו חשש כי קצינים יימנעו ממתן עדות אחרי שהאלוף גדי שמני העיר לאלוף-משנה איתי וירוב, שהעיד כי ניתן להשתמש באלימות מוגבלת בעת פעילות מבצעית. בדיון בבית הדין הצבאי אמר היום קצין ביחידה כי הוא חושש לעתידו הצבאי בעקבות עדותו.

 

"קשה לי להעיד בצורה מלאה", אמר מפקד פלוגה בחטיבה שהתייצב על דוכן העדים בבית הדין הצבאי ביפו. "הייתי עד למה שהיה בשבועות האחרונים ואני מבין את ההשפעות (...) אני חושש כי הדבר עלול לפגוע בעתידי בצבא ועלולים להינקט נגדי צעדים בשל אי הבנה של הדברים שאני עשוי להגיד כאן". הקצין העיד בשלב ההגנה במשפטו של חברו לנשק, סגן אדם מלול, המואשם בתקיפת פלסטינים במהלך פעילות מבצעית.

 

בסנגוריה הצבאית אמרו כי "עמדתו של הקצין היא ההוכחה הטובה ביותר לכך כי הדרך שבה נקט אלוף פיקוד מרכז היתה פסולה וגורמת לעדים לחשוש מלומר את האמת. איך ניתן לנהל משפט אוביקטיבי כשעדים לא רוצים לומר את האמת מעל הדוכן?"

 

סנגורו של סגן מלול נמנע במהלך העדות מלשאול את הקצין שאלות הקשורות להפעלת כוח, אולם התובעת ניסתה לעמת אותו עם הנושא. "אני מבקש שלא להשיב לשאלתך משום שהדברים יכולים להתפרש בצורה אחרת בחוץ", אמר הקצין כאשר נשאל באילו מצבים ניתן להפעיל כוח.

 

עוד סיפר הקצין כי בעקבות הצעדים שננקטו נגד מפקד החטיבה והביקורת שהושמעה כלפיו,

יש תחושות מורכבות בחטיבה. הוא אף גילה כי לפני עצרת החטיבה שהתקיימה בשבוע שעבר, סירב אלוף פיקוד המרכז להגיע לעצרת והמח"ט היה זה ששכנע אותו להיות שם. המח"ט אף שוחח עם הקצינים וביקש מהם להתנהג כראוי. כשנשאל הקצין במהלך הדיון מה זה להתנהג כראוי, השיב: "לשמור על אחדות הפיקוד".

 

מפקד הפלוגה סיפר שהופתע במידה מסוימת מהאגרת של האלוף שהופצה לאחר עדות המח"ט. לטענתו, יש בה סתירה, כי "מצד אחד אסור להפעיל אלימות אך מצד שני ישנם מקומות בהם ניתן לפעול בצורה אלימה". הוא הוסיף כי הופתע מכך שהאלוף והמח"ט "לא משדרים באותו קו" ומכך ניתן גיבוי לחיילים. לטענתו, במקרים שבהם אין רשלנות יש צורך לתת גיבוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוף פיקוד המרכז. הערה פיקודית
צילום: גיל יוחנן
צילום גלי תיבון
אלוף-משנה וירוב. שכנע להופיע
צילום גלי תיבון
מומלצים