שתף קטע נבחר

קלינטון: עצרו את הבנייה; ליברמן: לא נקפיא

בפגישת שר החוץ ומזכירת המדינה האמריקנית התבררה במלוא עוצמתה המחלוקת סביב ההתנחלויות. קלינטון אמרה: "רוצים לראות עצירה של ההתנחלויות", והדגישה כי אין סיכום מתקופת בוש. ליברמן השיב: "יש סיכום. אי אפשר להקפיא באופן מוחלט"

עימות פומבי בוושינגטון בנושא הקפאת הבנייה בהתנחלויות: החיוכים הרחבים במחלקת המדינה לא יכלו להסתיר את עומק הפערים בין ישראל לארצות הברית בסוגיית ההתנחלויות. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר אמש (יום ד') למזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, שעמה נועד בוושינגטון, שישראל לא תקפיא את הבנייה בהתנחלויות, והסביר ש"יש לנו הבנות עם הממשל הקודם בנושא". קלינטון השיבה "אנחנו רוצים לראות עצירה של ההתנחלויות" - והוסיפה שאין שום הבנות עם הממשל הקודם, לא בעל-פה ולא בכתב.

 

אחרי העימות בפגישה - קלינטון שברה יד

 

ליברמן אמר: "אנשים נולדים ואנשים מתים ביהודה ושומרון ואי אפשר להקפיא הקפאה מוחלטת את ההתנחלויות. עמדתנו ברורה".  


חיוכים - ומסרים ברורים. קלינטון וליברמן (צילום: AP) 

 

בתגובה הדגישה קלינטון: "אין הסכם כתוב או בעל פה מתקופת הנשיא בוש שאושר על ידי מישהו מהמשתתפים האמריקנים". יחד עם זאת, רמזה על אפשרות של השגת פשרה בין ארה"ב לישראל. היא ציינה כי "התהליך שהסנטור מיטשל מקיים עבורנו רק התחיל. יש דאגות רבות שנבחן אותן בשבועות הקרובים. מיטשל נכנס לפרטים ובודק לאן ישראל והפלסטינים מוכנים להתקדם יחד". 

 

בהקשר זה אמר מוקדם יותר סגן שר החוץ, דני אילון, כי "גם האמריקנים מבקשים למצוא פתרון מקובל ומעשי. הדיונים האלה יתנהלו בעיקרם בפגישת ראש הממשלה בשבוע הבא בפריז עם ג'ורג' מיטשל", ובדיונים שייקימו עמו שר הביטחון, אהוד ברק, והיועצים יצחק מולכו ועוזי ארד. לדבריו, "ניכרת ירידת מתח גדולה לאחר הנאום של הנשיא בקהיר ונאום נתניהו בבר-אילן".

 

ליברמן וקלינטון נפגשו במשך כחצי שעה בארבע עיניים ולאחר מכן הצטרפו המשלחות לפגישה שארכה כחצי שעה נוספת והוגדרה על-ידי הצדדים "טובה מאוד". קלינטון הזכירה כי בישראל היו כמה ראשי ממשלה - כמו שרון ואולמרט - ששינוי את עמדתם במרוצת השנים. מחלקת המדינה האמריקנית נערכת לחידוש הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארצות הברית.

 

"האיראנים ראויים שקולם יישמע"

מזכירת המדינה התייחסה ארוכות לנושא האיראני, והבהירה כי מיד לאחר שיפתרו סימני השאלה סביב הבחירות באיראן, ארה"ב תפעל לחידוש ההידברות עם הממשלה שתקום. "אנחנו רוצים לקדם הידברות כי זהו אינטרס של ארה"ב ושל העולם להידבר עם ממשלת איראן על כוונותיהם בנושא נשק גרעיני, טרור והפרעה לענייני מדינות אחרות", אמרה.

  

קלינטון הוסיפה כי הידברות עם האיראנים היא "אינטרס שלנו ושל ידידינו,

כמו ישראל. אנחנו ממתינים לראות כיצד יסתיים התהליך באיראן, אבל בכוונתנו לחפש דרכים להידבר". בתגובה להאשמת האיראנים על התערבות ארה"ב בעניינים פנימיים של איראן, אמרה מזכירת המדינה האמריקנית: "אזרחי איראן ראויים שקולם יישמע ושההצבעה שלהם תיספר. האיראנים הם אלה שצריכים להחליט כיצד לסיים את המחאה שלהם". 

 

מזכירת המדינה התייחסה לדיווחים הלא רשמיים שיוצאים מאיראן באמצעות האינטרנט, בשעה שהשלטונות לא מאפשרים לכתבים זרים לסקר את הנעשה במדינה. "טוויטר הוא אמצעי ביטוי חשוב, לא רק לאיראנים אלא ברחבי העולם. בעיקר לאנשים צעירים ובעיקר בתקופה שאין כלי ביטוי אחרים שמאפשרים להביע דיעות ולהתארגן", אמרה.


פורסם לראשונה 17/06/2009 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן וקלינטון בוושינגטון, אמש
צילום: שחר עזרן
אין הסכמה בינתיים
צילום: רויטרס
בונים באפרת. ארכיון
צילום: רויטרס
וגם בהר חומה
צילום: רויטרס
מומלצים