שתף קטע נבחר

אובמה על איראן: תומכים בזכות להפגין

נשיא ארצות הברית אמר: "יש לשמור את הזכות האוניברסלית להפגין ואת חופש הביטוי". הוא קרא לממשלת איראן להפסיק את "כל הפעולות האלימות והבלתי צודקות"

אחרי שספג ביקורת בימים האחרונים על תגובותיו הפושרות לנעשה באיראן - התייצב אמש (שבת) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, באופן נחרץ יותר לצד המפגינים, ואומר כי "יש לשמור את הזכות האוניברסלית להפגין ואת חופש הביטוי. ארצות הברית מתייצבת לצד אלו השואפים לממש זכויות אלו".  

 

הוא קרא לממשלת איראן להפסיק את "כל הפעולות האלימות והבלתי צודקות" נגד המפגינים המוחים על תוצאות הבחירות במדינה. "ממשלת איראן חייבת להבין שהעולם צופה. אנחנו אבלים על כל אדם חף מפשע שנהרג. האזרחים האיראנים ישפטו בסופו של דבר את המעשים של ממשלתם. אם ממשלת איראן רוצה לכבד את הקהילה הבינלאומית היא חייבת לכבד את בני עמם ולמשול תוך הסכמה ולא כפיה".

 

בינתיים דווח באיראן על שמונה הרוגים. חמישה מהם נהרגו במהלך ההפגנה בטהרן ושלושה בהפגנות בערים אחרות - שיראז ואיספאן. בסך הכל נהרגו 37 מפגינים מאז החלו המהומות במדינה בשבת שעברה, לאחר פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות

 

המחאה נגד משטר האייתולות גלשה מחוץ לגבולות איראן. הערב הפגינו רבבות בצרפת. מארגני ההפגנה, אנשי "המועצה הלאומית להתנגדות באיראן", טוענים ש-90 אלף הגיעו לעצרת.

 הם שכרו אלף אוטובוסים, כדי להביא מפגינים מצרפת וממקומות נוספים באירופה. ראש המועצה הלאומית להתנגדות באיראן, מרים רג'אבי, אמרה להמון: "הזעם שהתפרץ ברחובות איראן שונה מכל ההפגנות והמחאות שהיו בעבר. צריך לפרק את הדיקטטורה הדתית ואת מוסדות הדיכוי".

 

יותר מ-1,000 גולים איראנים הפגינו היום בעיר המבורג שבגרמניה. מול שגרירות איראן בבריסל התקבצו מפגינים, שנשאו שלטים ובהם נכתב "חופש לאיראן". כמה מהמפגינים נשאו גם פרחים וסרטים ירוקים. גם בהולנד נערכה הפגנת תמיכה באופוזיציה האיראנית.


פורסם לראשונה 20/06/2009 22:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
די לאלימות. אובמה
צילום: AP
אש ברחובות טהרן
צילום: AFP
אלפים יצאו גם היום לרחובות
צילום: AFP
מומלצים