שתף קטע נבחר

יוזמת צניעות בבית שמש: כך צריך להתלבש

ועד הרבנים "משמרת החיים" חילק לקראת הקיץ לתושבי העיר הנחיות מפורטות עם כללי הצניעות הנדרשים מהם. בתפריט: פתח הצוואר סגור, חולצה רחבה וארוכה וחצאית ללא שסע. חבר מועצה דתי ל-ynet: "הם מחפשים אקשן כמו בירושלים"

"אנא התחשבו ברגשות התושבים", קוראות מודעות הרחוב לנשים המבקרות בריכוזים חרדים - אבל מהו בדיוק אותו "לבוש צנוע והולם" הנדרש מהן? בקהילה החרדית בבית שמש לא משאירים מקום לפרשנות, ובסוף השבוע חולקו לתושבים הנחיות מפורטות מטעם ועד הרבנים "משמרת החיים": שיער - אסוף, פתח צוואר – סגור, שרוולים – ארוכים.

  

חוברות מטעם משמרת הצניעות חולקו בתיבות הדואר בריכוזים הדתיים והחילוניים בעיר, והנשים נשאלו בהן רטורית: "נכון שאת לא רוצה לפגוע?! נכון שאת מתחשבת?!". בהמשך מפורטות דרישות ההופעה הצנועה, כמו: "פתח הצוואר – סגור מכל צדדיו. מלפנים – מתחילת עצמות הצלעות, הכתפיים – מתחילת שיפוע הצוואר, מאחור – מהעצם הראשונה שבעורף" – והכל בליווי שרטוטים.

 

הנחיות נוספות:

על החולצה להיות רחבה, ארוכה ולא שקופה; השרוולים יהיו ארוכים כך ש"לא יתגלה המרפק בשום מצב ותנועה"; והחצאית – ארוכה, רחבה וללא שסע.

 

בדברי ההסבר נכתב: "הכניסה לשכונה חרדית מחייבת אותנו (מוסרית) להתחשב באופי המקום, ולא לפגוע ברגשות התושבים, ולהופיע בלבוש צנוע בלבד (ההדגשה במקור – ק.נ.). בגד צנוע מכסה כל מקום החייב בכיסוי. בנוסף לכך גם מסתיר את צורת הגוף. לכן – חולצה צמודה, חצאית צרה או מכנסיים – אינם צנועים".

 

בעמוד נוסף בחוברת מובא נוסח 'תפילה של נערה יהודיה', וזו לשונה: "ריבונו של עולם, בראת גן עדן ובראת גיהנום, בראת צדיקים ובראת רשעים. יהי רצון מלפניך שלא ייכשלו בי בני אדם". עוד נכתב: "לבושך הצנוע והמכובד מעיד על הכרתך שבת מלך את. הלבוש הצנוע מכבד את האישה ומרומם את ערכה. כמה צער ובושה כשבת מלך נראית פרוצה וזולה".

  

"הם משועממים ומחפשים קצת אקשן"

גם יו"ר הסיעה הדתית "ביחד" במועצת העיר, שלום לרנר, קיבל גם לביתו את החוברת, ואמר ל-ynet: "אלה חבר'ה קיצוניים שכנראה משועממים ומובטלים בקיץ, ומחפשים קצת אקשן כמו בירושלים. החרדים הנורמאלים בעיר לא איתם, וכשהראיתי להם את זה הם אמרו: 'גם לנו הם מציקים עם השטויות האלה'".

 

"עד היום הם היו מחלקים משהו בכתב יד או בהדפסה ביתית, ועכשיו השקיעו כסף בחבורת מושקעת וצבעונית. כנראה שהם באמת משועממים", הוסיף לרנר.

  

נציג הציונות הדתית בעירייה מבהיר כי הציבור הדתי והחילוני "איתן בדעתו שלא לתת להם להשתולל ולהשתלט", והוא מבטיח להביא תגבור מבחוץ. "אנחנו מתקדמים עכשיו בבניית ישיבת הסדר חדשה בבית שמש ובקליטת עוד משפחות", אמר, "בקיץ אמורות להגיע לכאן מאה משפחות עולים חדשים מארה"ב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
עלון הצניעות
נכון שאת לא רוצה לפגוע? ההנחיות
מומלצים