שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  iPhone 3.0: נסיעת מבחן למערכת ההפעלה
  במקביל ליציאתו של מכשיר ה-iPhone החדש, הוציאה אפל גם שדרוג למערכת ההפעלה - שכעת תומכת גם בעברית. בדקנו

  מכשיר הדגל החדש של חברת אפל יצא לחנויות בשמונה מדינות בסוף השבוע האחרון, אך מרבית משתמשי ה-iPhone הקיימים יעדיפו לפחות בשלב הראשון לבצע שדרוג תוכנה למערכת ההפעלה בגרסה 3 שמביאה עימה מגוון שיפורים.

   

  השדרוג התוכנתי עדיף על החלפת המכשיר מכמה סיבות: ראשית – הוא זול יותר (9.90 דולר לבעלי ה-iPod Touch) ושנית – המכשיר החדש שהוצג, לפחות לפי המפרט הטכני שלו, לא מביא מהפיכה בתחום החומרה הסלולרית.

   

  לא מעט משתמשים כבר הורידו את הגירסה דרך אתרי אינטרנט שהעלו גרסאות ביטא מחשבונות המפתחים של חברת אפל. אך באופן רשמי הגרסה החדשה יצאה רק ביום רביעי בשעות הערב. על שרתי החברה נרשמו עומסים ובעיות תעבורה בשל עודף הביקוש.

   

  גזור והדבק

  אז מה למעשה נותנת לנו הגירסה החדשה? היא מאפשרת לנו סוף כל סוף, לבצע גזור והדבק לטקסטים שכתבנו ביישומים שונים במכשיר. כמו כן אנחנו יכולים לבצע חיפוש באמצעות יישום ה-Spotlight, ישנה תמיכה ב-Bluetooth סטריאופוני, דחיפת הודעות למשתמש,  ומקלדת אופקית בכתיבת מיילים והודעות SMS.

   

  על פניו נראה שהשדרוגים במערכת ההפעלה הם לא כאלה מהפכניים, אבל הם מחויבי המציאות של הטלפונים החכמים המודרניים. כאשר המכשיר הראשון יצא לשוק הוא היה מהפכני, אך היום נקודת ההשוואה של מערכת ההפעלה של המכשיר היא מול מערכות לא גרועות ממנו, כדוגמת סימביאן במהדורה 5, אנדרואיד ופאלם שהכינו היטב את שיעורי הבית במהלך החודשים האחרונים - כדי להכניס לשוק מוצרים מתחרים באיכות גבוהה.

   

  מהירות,יציבות ועברית במערכת ההפעלה

  שדרוג מערכת ההפעלה החדשה של החברה לפחות לפי מה שנאמר בוועידת המפתחים, אמורה להאיץ לנו את החיים עם המכשיר, אך בפועל מערכת ההפעלה במקרה הטוב עובדת באותו קצב של המערכת הקודמת ובמקרה הרע פשוט איטית יותר.

   

  ככל הנראה מהנדסי החברה התאימו את המערכת החדשה לחומרה המתקדמת יותר של המכשיר החדש, מה שמורגש אצל משתמשי הדור הקודם. זמן העלייה של גרסה 3 במכשיר החדש והישן מוצג בסרטוני השוואה כדוגמת אחד שנערך באתר הטכנולוגיה CNET, וקיים פער משמעותי בין שני המכשירים. האיטיות נובעת כתוצאה מהאנימציות שצצות בכל מיני פעולות שמבצעים במכשיר.

   

  בבדיקות שערכנו המכשיר כלל לא נתקע ונשאר יציב, אך יש לציין שעדיין אין היצע תוכנות גדול ומרשים לגירסה 3. בשורה התחתונה, את מבחן היציבות המכשיר עובר בצורה חלקה. לגבי מהירות: משתמשי המכשיר צריכים לעשות את השיקול אם התכונות החדשות מצדיקות את האיטיות שתגיע עם התקנת הגירסה החדשה.

   

  עברית רשמית - פחות טובה

  בגירסה 3 יש תמיכה מובנית בשפה העברית, התמיכה המובנית מביאה עימה שיפורים כדוגמת סרגלי הכלים הנוחים של אנשי הקשר והשירים. 

  אך מנגד, חסרים היישור לצד ימין ותכונות נוספות שהורגלנו אליהם באמצעות מפתחי העברית, שסיפקו פתרון לא רשמי בחינם ובתשלום. זה הופך את השימוש בעברית המובנית קצת לפרימיטיבית יחסית למה שהיה עד היום.

   

  אין ספק שבשדרוגי התוכנה הבאים וכתוצאה מהכנסת המכשיר לישראל יש לחברות הסלולר ול-iDigital, היבואנית של אפל בארץ, עוד עבודה לשיפור התמיכה בעברית במכשיר.

   

  חיפוש רק בתוכנות של אפל

  כאשר אנחנו נמצאים במסך הבית, העברת האצבע לצד שמאל על גבי המסך, תכניס אותנו לעולם החיפוש החדש של חברת אפל. החיפוש במכשירי הסלולר נמצא כבר חודשים ארוכים במכשירי הסימביאן של חברת נוקיה וככל שכמות הזיכרון במכשירים הולכת וגדלה, יש צורך לחפש בצורה יעילה ונוחה את המידע הרב שאנו מאחסנים על גבי המכשיר. החיפוש של חברת אפל עובד בצורה מהירה מאוד, הוא מחפש במיילים, תוכנות, אנשי קשר, מוזיקה וסרטים.

   

  לחיצה על התוצאה בשורת החיפוש, מביאה אותנו למצב של ניגון שיר, כניסה לתוך האיש קשר וכדומה - בהתאם לסוג התוצאה, כמובן.

   

  החיסרון המרכזי של החיפוש שהוא עובד רק על היישומים המרכזים של חברת אפל. אם תתקינו תוכנה לניהול הודעות SMS או שתרצו לחפש בהודעות הטוויטר שלכם, תתאכזבו לגלות שהתוכנה לא יודעת לחפש את הדברים האלה. למרות החיסרון האחרון, מדובר בשירות חיפוש מהיר הרבה יותר מזה שקיים במערכות הפעלה אחרות ונוח מאוד לשימוש.

   

  תוכנת המצלמה ומולטימדיה

  מערכת ההפעלה לא משדרגת את כמות הפיקסלים של המצלמה שלכם. אך למרות זאת, היא משנה ומוסיפה מאפיינים בצילום תמונות. עדיין לא ניתן לצלם תמונות בחושך, אך אפשרות של צילום באור מועט עושה רושם שמנצלת את חיישן המצלמה בצורה טובה יותר ומספקת תוצאות טובות יותר (עדיין לא ברמה שתוכלו להתגאות בהם).

   

  עוד תכונה נחמדה היא אפשרות להוסיף מספר תמונות למייל אחד, שימושי במיוחד לכאלה שרוצים לשתף אחרים בחוויות שלהם. ומה לגבי הווידאו? את הווידאו השאירה חברת אפל רק למי שישדרג את המכשיר ל-3Gs, כל שאר המשתמשים שירצו וידאו במכשיר, יצטרכו לפרוץ את מערכת ההפעלה ולהתקין תוכנת צד שלישי, חבל.

   

  תמיכת המכשיר בחיבור Bluetooth סטראופוני מצוינת, ובבדיקה שלנו עם אוזניות התומכות בטכנולוגיה והשמעת מוזיקה בדיבורית תואמת לרכב, התקבלו תוצאות טובות. שאפו.

   

  דואר אלקטרוני, מקלדת ודפדפן

  אחד התכונות היותר מגניבות של הדואר במכשיר, היא האפשרות לסרוק מרחוק דרך חיבור ה-IMAP של המייל. המשמעות בפועל, שניתן לסרוק את תיבת המייל שלנו ב-Gmail ללא צורך לפתוח את הדפדפן. אנחנו נחפש דרך שירות החיפוש, ונקבל את התוצאות. בישראל אין בעיה לקבל את התוצאות בצורה זריזה ומהירה, בארצות הברית חלק מהמשתמשים מדווחים על איטיות בקבלת התוצאות, בשל העובדה שתוצאות החיפוש מתבססות על רשת ה-3G.

   

  אבל אם כבר מדברים על Gmail, איפה האפשרות לקבל את הדואר בדחיפה? למכשירי האנדרואיד ואפילו ל-Palm Pre החדש יש את האפשרות הזאת, ומשום מה באפל עדיין מסרבים לתמוך בה - חבל. לעומת זאת, היומן של גוגל מתעדכן באופן מהיר עם המכשיר ותוך 20 שניות מרגע העדכון במחשב גם לוח השנה במכשיר מתעדכן. שימוש במקלדת במצב אופקי אמור להיות נחמד, אך בפועל חלוקת המסך של חברת אפל הופכת את השימוש לבעייתי ולא נוח. 

   

  דפדפן הסאפרי זוכה לעדכון של השלמה אוטומטית, השירות רחוק מלהיות אינטואיטיבי, בכדי שהוא ישלים את החסר אוטומטית, יש צורך לפתוח איש קשר עם פרטי הקשר המלאים שלכם. כאשר לוחצים על אחד השדות שיש צורך להשלים בהם מידע קופץ בלון שבו צריך לבחור autofill. שירות חביב אך עדיין רחוק משלמות.

   

  מתכנתי החברה סוף כל סוף החכימו להוסיף את פונקציות העתק והדבק שכל כך שימושיות במכשיר שכזה. האפשרות פועלת בצורה מצוינת אך היא עדיין רחוקה מלהיות אלגנטית. יש צורך לסמן באמצעות זכוכית המגדלת ולאחר מכן לבחור את האפשרות להעתיק. אך אם נפסיק להיות קטנוניים מדובר בתוספת משמעותית למערכת ההפעלה.

   

  תכונות נוספות

  האפשרות למצוא את המכשיר שלכם בכל מקום מדליקה מאוד, אך בכדי להשתמש בשירות תצטרכו ככל הנראה להיפרד מ-100 דולר לשנה לשירות ה-MobileMe. התוכנה מאפשרת לאתר תוך שתי דקות את המכשיר שלכם ולהציג אותו בצורה ברורה על גבי המפות של חברת גוגל. כמו כן ניתן לשלוח הודעות מרחוק למכשיר, לגרום לו לצפצף וכמובן

  למחוק את כל המידע מרחוק.

   

  אך אליה וקוץ בה: אחד מהחסרונות הגדולים של השירות הוא שהגנב של המכשיר שלכם יכול באמצעות פעולה פשוטה בתפריטי ההגדרות של המכשיר לנטרל את האפשרות הזו.

   

  תכונה נוספת שהמכשיר תומך היא הודעות קופצות גם לתוכנות מפתחים. האפשרות הזאת למעשה מאפשרת לתוכנות מסרים מיידיים להקפיץ הודעות בדומה להודעות ה-SMS. ייקח זמן עד שהאפשרות הזאת תנוצל עד תומה, נכון לכתיבת שורות אלה ניתן לספור על כף יד אחת את כמות התוכנות שמשתמשות בתכונה החדשה.

   

  בשורה התחתונה

  אין ספק שמערכת ההפעלה החדשה של אפל טובה יותר, עשירה יותר ולנו הישראלים לא פחות חשוב - תומכת בעברית בצורה מובנית. אך האם לילד הזה פיללנו?

   

  התשובה לא חד משמעית. על פניו, מרבית האפשרויות החדשות תוכננו כך שיעבדו ככל הנראה טוב יותר על המכשיר החדש והמהיר של החברה, אך מצד שני היכולות החדשות שנפתחו, גורמות למכשיר להיראות קצת יותר כמו מכשיר סלולרי מודרני - מה שהיה חסר לו בגרסאות הקודמות.

   

  בסך הכל, ההמלצה שלנו היא לשדרג (בעלי מכשירים המשויכים לספקית אחת, יצטרכו לפרוץ אותו מחדש) לגירסה החדשה, בהנחה שתהיו מוכנים לסבול את בעיות היישור לימין ואת העברית שנראית כרגע פרימיטיבית משהו לעומת התמיכה העברית הלא רשמית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "iPhone 3.0: נסיעת מבחן למערכת ההפעלה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים