שתף קטע נבחר

בדרך לעצמאות? הורחבה האוטונומיה של גרינלנד

מהיום תשלוט הממשלה באי הארקטי במערכת אכיפת החוק המקומית וגרינלנדית תהפוך לשפה הרשמית. עם זאת, דנמרק תוסיף לשלוט בכל העניינים הנוגעים להגנה ומדיניות חוץ

עוד צעד בדרך לעצמאותו של האי הגדול בעולם: גרינלנד הפכה היום (א') באופן רשמי לאוטונומיה השולטת בענייניה הפנימיים. הצעד בא בעקבות משאל עם שנערך בנושא בנובמבר אשתקד. במסגרת השינויים, יקבל השטח הדני חלק גדול יותר מהרווחים שנובעים ממשאבי הטבע שלו.

 

כלי תקשורת באירופה דיווחו כי מעתה תהיה הממשלה המקומית אחראית על המשטרה ובתי המשפט. בנוסף לכך, גרינלנדית או קלאליסוט בלשון המקומיים - תהפוך לשפה הרשמית. עם זאת, דנמרק עדיין תהיה בעלת המילה האחרונה בכל הנוגע לענייני הגנה ומדיניות חוץ.

 

קופנהגן שולטת בגרינלנד זה שלוש מאות שנים. האי הפך למחוז דני ב-1953 וב-1979 זכה לאוטונומיה מוגבלת. שיטת הממשל העצמי החדשה תקרב את 57 אלף תושבי האי הארקטי לעבר עצמאות מלאה. מעתה, התושבים האינואיטים בעיקר של האי יזכו למעמד שונה מהדנים גם לפי החוק הבינלאומי.

 

ראש ממשלת גרינלנד הטרי, קואופיק קלייסט, הבטיח כי פעילותו תתמקד

 בפתרון הבעיות החברתיות באי, כגון אלכוהוליזם, אלימות ושיעור ההתאבדויות הגבוה. מפלגתו הבדלנית, התומכת בעצמאות מלאה מדנמרק, ניצחה בבחירות הכלליות שנערכו בתחילת החודש, והביאה למהפך, אחרי שלושה עשורים שבהם השלטון המקומי היה בידי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.  

 

מומחים בינלאומיים סבורים כי  מתחת לקרח של גרינלנד ישנם מצבורי נפט וגז טבעי עצומים. הפשרת הקרח בקוטב בשל שינויי האקלים עשויה להפוך את האזור לנגיש יותר בעתיד, וגרינלנד, ש-80 אחוז משטחה מכוסה קרח, צפויה לגרוף את הרווחים. עם זאת, לפי שעה סובל האי מבעיות חברתיות עמוקות וכלכלתו נסמכת על סובסידיות דניות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתים בגרינלנד. ארכיון
צילום: רויטרס
ראש הממשלה החדש, קלייסט
צילום: AP
מומלצים