שתף קטע נבחר

נתי רביץ והיהדות

איך זה מרגיש לעשות יום כיפור בניו-יורק? איך ההווה יכול להפוך לגן עדן? מה בין יהודי לגוי ואיך נראית פגישה עם אברהם, יוסף ודוד המלך. השחקן נתי רביץ משיב לשאלון

1. החוויה היהודית שלי: כשעשיתי את יום הכיפורים בניו יורק, דווקא אז הרגשתי באמת יהודי. יש משהו חזק לחוות חג יהודי כשאתה לא בארץ, דווקא אז הנקודה היהודית מתעוררת.

 

2. עם איזו דמות תנ"כית היית רוצה להיפגש, ומה היית אומר לה? הייתי רוצה להיפגש עם כל הדמויות בתנ"ך. אני לא מסוגל לבחור רק אחת. הייתי רוצה לפגוש את אברהם, יוסף, משה, שלמה, דוד המלך. כולם ענקים ועצומים בעיניי. לא הייתי רוצה להגיד להם כלום פשוט לשבת ולשמוע אותם מדברים. ואז בסוף השיחה אולי הייתי אומר להם שיגידו למשיח שיבוא כבר.

 

3. מצווה שמוצאת חן בעיניך: המצווה שאני הכי אוהב זו השבת, כי אז מקבלים נשמה יתרה. השבת עושה לי טוב אני עוצר את כל ההתמכרויות היומיומיות שלי כמו טלפון, מחשב, אוטו, פלייסטיישן. הכל נעצר לטובת התכנסות פנימה וחיבור עם המהות הפנימית.

 

4. מה אמר משה לאלוהים אחרי שקיבל ממנו את התורה על הר סיני? כשמשה עלה על הר סיני, הוא קיבל את התורה ואמר לאלוקים: "הגיע הזמן!"

 

5. יום כיפור: בבית הכנסת/ צם בבית מול הדי.וי.די/ עסקים כרגיל? ביום כיפור אני נמצא בבית הכנסת כל היום, למעט שעה-שעתיים שאני חוזר הביתה לנוח.

 

6. מתי בפעם האחרונה התפללת או היית בבית כנסת? הבוקר. אני משתדל להתפלל כל יום.

 

7. לאיזו תקופה בתנ"ך היית חוזר, ולמה? יש שתי תקופות בתנ"ך שהייתי רוצה לחזור אליהן: הראשונה זהו קבלת התורה שאז בני ישראל הגיע לשיאו והיה מסוגל לחבר בין גשמי לרוחני, לחבר בין שמים וארץ ולקבל מאלוקים את התורה. הייתי רוצה להיות עד לכל הניסים שהתרחשו במעמד הזה. התקופה השנייה היא תקופתו של שלמה כשהיתה פריחה כלכלית, שלום ועוצמה, בראש העם עמד מלך חכם שכולם קיבלו את סמכותו, והתנהלו בדרך התורה. זאת היתה תקופה של פריחה עצומה.

 

8. איך נראה גן העדן שלך? גן העדן שלי הוא בכל רגע שאני מסוגל לקבל את ההווה כמו שהוא. שאני לא סוחב את העבר או עסוק בפנטזיות על העתיד אלא חווה את ההווה.

 

9. מה אתה זוכר משיעורי תנ"ך? בעיקר את העובדה שנכשלתי בבגרות בתנ"ך...

 

10. ברית מילה: בגלל המסורת/ בשביל הילד/ מנהג פגאני? ברית מילה היא אחד הדברים החשובים. זו הברית שאלוקים עשה עם אברהם אבינו. זה נעשה במקום הכי נמוך בגוף האדם ומסמל את אחד הדברים הכי גבוהים.

 

11. מה חסר בלוח השנה היהודי?

לא חסר שום דבר. הוא כל כך מדוייק ומושלם, זה כמו שמישהו ינסה להוסיף משהו לשמש. מה צריך להוסיף? יש כל מה שצריך.

 

12. מה בין יהודי לגוי? יהודי וגוי הן שתי ישויות נפרדות לגמרי גם מבחינה גנטית. לאחרונה גילו שיש איזה גן שיש רק ליהודים. אין בכלל מה להשוות בינינו. אנחנו קיבלנו את ספר הספרים, זה שאנחנו לא יודעים להתנהג או לא מבינים את גודל החשיבות שלנו זו בעיה שלנו.

 

13. בקשה מאלוהים: אם הייתי יכול לבקש בקשה מאלוקים הייתי מבקש שכולנו נהיה במצב שנוכל לראות אלוקות בכל דבר. שנחיה ביחד כעם - לא כקלישאה אלא שכל אחד יעשה את התפקיד שלו בהשלמה ושמחה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל יערי
נתי רביץ
צילום: שמואל יערי
ברית. מאלוקים לאברהם
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: רינת מלכס
יום כיפור. בבית הכנסת
צילום: רינת מלכס
תנ"ך. זכרונות מהבגרות
צילום: הרצל יוסף
מומלצים