שתף קטע נבחר

בנו של השאה הפרסי בכה: לא ניתן למחאה למות

הנסיך האיראני הגולה, רזה שאה פהלווי, כינס כתבים בוושינגטון ולא הצליח לעצור את פרץ הרגשות. הוא קרא לעולם לסייע למפגינים, דיבר על בקיעים בקרב כוחות הביטחון והאשים: "המשטר מבזבז כסף על נשק גרעיני וטרור - והעם האיראני רעב"

"ב-12 ביוני נולדה תנועה חדשה. בלי שום אידיאולוגיה. אולי היא לא תצליח מייד - אבל היא לא תמות. אנחנו לא ניתן לה למות. זו מהפכה לא אלימה של שינוי. היא לא תצליח בלי עזרה עולמית". כך אמר אחרי הצהריים (יום ב') בנו של השאה הפרסי, נסיך הכתר רזה שאה פהלווי, שנמלט עם משפחתו מטהרן עם ההפיכה איסלאמית במדינה ב-1979. דבריו במסיבת העיתונאים בוושינגטון היו מלווים בבכי, בעוד הכתבים מוחאים לו כף ומעודדים אותו להמשיך.

 

טלטלה באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

פהלווי, המתגורר בעשרים השנים האחרונות בפרבר של הבירה האמריקנית, תאר את התעללות המשטר האיסלאמי בציבור האיראני. "אל תתנו לנוכלים האלה לומר לכם מהי התערבות בעניינים הפנימים של איראן", אמר והוסיף כי המהפכה תלויה גם בסיקור העולמי שהיא מקבלת.

 

לדברי הנסיך הגולה, יש רוח חדשה בימים האחרונים באשר לכוחות שמניעים את המחאה. "אנחנו מרגישים סימני סולידריות של אנשי צבא ומשטרה שגומרים משמרות, לובשים בגדים אזרחים ומצטרפים למפגינים. יש בקיעים בתוך המערך הביטחוני. כל אחד בוחן את הרגע שבו הוא מוכן לחצות את הקווים. רגע האמת הגיע באיראן".


הפגנה בוושינגטון. "אין סיבה שאובמה לא יגיב בנחישות" (צילום: רויטרס)

 

בנו של השאה הזהיר בדבריו במועדון העיתונות הלאומי כי מנהיגים קיצונים נואשים עלולים לסיים את העידן שלהם בשואה שנייה, אם יחושו שהם מאבדים את רסן השלטון. "איראן דמוקרטית, המחויבת לשלום, לא זקוקה לנשק גרעיני. אני אישית לא הייתי מרגיש בטוח יותר כאיראני עם נשק גרעיני ומוקף במדינות עם נשק גרעיני".

 

"המשטר מממן טרור - העם רעב"

"היום שומעים את מה שאני יודע כל הזמן, מה אנשים באיראן חושבים. הם מתקשים להתפרנס ומשתכרים 2,000-3,000 דולר בשנה, רעבים ללחם, בשעה שהמשטר נותן יותר כסף למחבלים של החיזבאללה והחמאס.

 המשטר מבזבז כסף על נשק גרעיני וטרור בעוד העם האיראני רעב", האשים.

 

פהלווי אמר כי מה שקורה ברחובות טהרן מצביע על סיכוי לחופש ודמוקרטיה - אך הזהיר כי "תבוסה עלולה לעודד את הקיצונים, תפגע בשקט העולמי ובכלכלה ותעלה את מחירי הנפט".

 

הוא השמיע ביקורת על תגובתו המהוססת מעט של נשיא ארה"ב להתרחשויות: "אין שום סיבה שהנשיא אובמה או מנהיגים אחרים לא יגיבו בנחישות על פגיעה בזכויות האדם באיראן. אל תתנו למשטר באיראן לקבוע מהי התערבות בעניינים הפנימיים. שלא יהיה להם פחד או חשש שהם מעניקים תחמושת למשטר".

 

עם זאת, לדבריו המסר של נשיא ארה"ב היה עידוד לציבור המוחה.

"חשוב להפגין סולידריות וזה מעודד את האנשים ברחובות טהרן. קיבלתי 200 פניות בחמשת ימים האחרונים מאנשים באיראן שביקשו ממנו לקרוא לעולם להמשיך לתמוך בנו. אנחנו מתים כאן. אל תפקירו אותנו לבד".

 

פהלווי המשיך ודיבר על הציפיות לגבי התגובה העולמית: "השאלה היא מה ממשלות העולם יעשו הפעם. כולם צריכים לדעת שהמחיר של לא לעשות כלום יוביל אותנו למציאות קשה יותר, לא רק לתושבי האיראנים אלא לסכנה שהמשטר הזה מאיים מעבר לגבולות איראן". 

 

"המטרה שלי", הבהיר, "היא שהאיראנים ילכו לקלפיות ויבחרו בממשלה כראות עיניהם. אני תומך בחוקה המבוססת על זכויות אזרח, פרלמנט חילוני שנבחר בבחירות דמוקרטיות אמיתיות. עלינו להסכים שזהו הפתרון היחידי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פהלווי. פרץ בבכי
צילום: רויטרס
מומלצים