שתף קטע נבחר

ניקסון ב-1973: "אולי ליהודים יש משאלת מוות"

איך עוזריו תכננו להציל אותו מפרשת ווטרגייט? איך הוא תכנן לשפר את מצבם של הרפובליקנים? ומה הוא אמר על היהודים רגע לפני הפגישה עם גולדה? הקלטות שפירסמה הספריה הנשיאותית של ניקסון מציגות אותו ללא שכבות הגנה

הספריה הנשיאותית של ריצ'רד ניקסון פרסמה אמש (ג') 150 שעות של הקלטות מהחודשים ינואר ופברואר בשנת 1973 - וחשפה פרטים חדשים על התנהלותו של הנשיא השנוי במחלוקת, שנאלץ להתפטר בגלל פרשת ווטרגייט.

 

"האנטישמיות הזו יותר חזקה ממה שאנחנו חושבים, אתה יודע", אמר הנשיא ניקסון למטיף האוונגליסטי בילי גרהאם בבית הלבן ערב ביקורה בוושינגטון של ראש הממשלה גולדה מאיר, זמן קצר

לאחר שישראל הפילה מטוס נוסעים לובי בסיני.

 

במהלך כהונתו השמיע ניקסון לא מעט הערות אנטישמיות, עובדה שלא הפריעה לו לשגר לישראל נשק במהלך מלחמת יום הכיפורים.

 

"זה מצער, אבל זה קרה ליהודים, קרה בספרד, זה קרה בגרמניה וזה יקרה עכשיו באמריקה אם האנשים האלה לא יתחילו להתנהג. יכול להיות שיש להם משאלת מוות. זו הבעיה עם הידידים היהודים שלנו במשך מאות שנים", אמר ניקסון.

 

המטיף גרהאם ניסה לסנגר על היהודים: "לפחות הם תמיד היו נאמנים לתורה, השעון של אלוהים. הוא שפט אותם מדור לדור, השתמש בהם והם שמרו על זהותם".

 

ווטרגייט: תוכנית החילוץ 

ההקלטות חושפות גם כי עם התפוצצות פרשת ווטרגייט, זממו עוזריו של ניקסון להציל אותו בכך שישכנעו

את חברי הקונגרס ואת הציבור כי התובע בפרשה הוא קיצוני שהחליט להצמיד אקדח לראשו של הנשיא האמריקני. התוכנית נכשלה - וניקסון התפטר כדי לא לעמוד למשפט בסנאט.

 

הקלטה אחרת מתעדת שיחה של ניקסון עם ג'ורג' בוש האב, אז יו"ר המפלגה הרפובליקנית ולימים הנשיא ה-41 של ארה"ב. ניקסון הציע לבוש לגייס נשים יפות כדי לרוץ לתפקידים מטעם המפלגה, לאחר שהבחין בשתיים כאלו בבית הנבחרים של מדינת דרום קרוליינה.

 

"בוא נחפש כמה", אמר ניקסון לבוש, והוסיף בהתנצלות: "תבין שאני לא עושה את זה בגלל שאני בעד נשים. אני בעד זה, כי נשים יכולות לנצח בכמה מקומות שגברים לא ינצחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניקסון. ניסה להיחלץ בעור שיניו מפרשת ווטרגייט
צילום: איי פי
ניקסון וגולדה. שלח נשק לישראל
צילום: לע"מ
מומלצים