שתף קטע נבחר

אהרן ברק: יהודים רוצים שוויון - ולזרוק ערבים לים

נשיא בית המשפט העליון לשעבר תוקף משמאל. ברק ביקר קשות את מצב זכויות האדם ב"שטחים הכבושים", השליך ממנו על היחס המפלה לערבים בישראל והזהיר: "אם לא נמצא דרך לחיות איתם בשלום, לא נחיה בשלום עם עצמנו"

אהרן ברק ומלחמתו בהשלכות הכיבוש: נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, ממשיך להצליף בגזענות נגד ערבים ובעוולות הכיבוש. "מצב זכויות האדם בשטחים הכבושים בעייתי, יש למצב הזה אפקט בלתי ישיר המתייחס גם לזכויות האדם בארץ", אמר הבוקר (יום ה') בכנס משפטנים של הקרן החדשה לישראל במרכז רבין שבתל אביב.

 

ברק, שאמר כי הוא "מאמין גדול במדינת כל אזרחיה", לצד שמירת האופי היהודי, מתח ביקורת על הציבור היהודי בכללותו: "אם תשאל יהודי האם אתה בעד שיוויון עם ערבים הוא יגיד בוודאי,

 אם תשאל אם הוא בעד לזרוק את כל הערבים מפה, הוא יגיד ודאי. הוא לא רואה סתירה בין הדברים".

 

נשיא העליון לשעבר הדגיש שמצב זכויות האדם בישראל אינו מניח את הדעת. "הגענו להישגים אבל הכלים שלנו מוגבלים מאוד והמצב כיום אינו מספק. כשחושבים על זכויות אדם בישראל צריך לחשוב גם על זכויות האדם בשטחים הכבושים, את המצב שם כולם יודעים, ואני מקווה שהפתרון לא יגיע מבית המשפט העליון.


נקודת ההנחה החלה להשתנות עם השנים. ברק (צילום: מרים אלסטר)

 

"אני נזכר בבעיות שעלו בפניי ב-20 שנות כהונתי כשופט, בהן המחשבה שלי תמיד היתה אדמיניסרטיבית, כמה כוח יש לגורמים האדמיניסטרטיבים בשטחים?", סיפר ברק. "עם הזמן, ככל שהבנתי בדין בינלאומי גברה, נקודת ההנחה שלי החלה להשתנות - במקום לדבר על הכוחות של הגורמים הישראליים מה מותר להם ומה אסור, חשבתי על זכויותיהם של האנשים שם: אילו זכויות מגיעות להם. אותו שינוי, אני חושב, חל גם בקרב החברה הישראלית. הנרטיב אינו כבר על הכוח והאפקטים שלו, אלא שילוב של הדברים עם זכויות האזרחים בשטחים הכבושים".

 

גם לגבי זכויות מיעוטים בתוך הקו הירוק, יש לדבריו עוד כברת דרך ארוכה לעשות. "מצד אחד אנחנו מדינה יהודית דמוקרטית ואני לא רוצה לוותר על כך - אחרת הייתי נשאר כבר בארצות הברית.

 מצד שני אני מאמין גדול במדינת כל אזרחיה. לתושבים הערבים מגיעות כל הזכויות המגיעות ליהודים. ליהודי יש אמנם זכות ראשונית לעלייה לארץ אבל ברגע שהוא מגיע אליה, זכויותיו צריכות להיות שוות לזכויותיו של הערבי.

 

"עוד לא פתרנו את הנושא הזה ואני לא חושב שיש כזה קונפליקט בין שתי הגישות. אני לא חושב שזה או זה או זה, אפשר שתיהן יחדיו. אם לא נמצא דרך לחיות בשלום עם המיעוט הערבי במדינה, לא נמצא דרך לחיות בשלום עם עצמנו", הזהיר ברק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק, היום. מדינת כל אזרחיה
צילום: מרים אלסטר
עציר פלסטיני בשטחים (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים