שתף קטע נבחר

אירופה ננעלה בירידות שערים

מדד הפוטסי הבריטי נסוג ב-0.6%, בצרפת ירד מדד הקאק ב-0.68% ובגרמניה השיל הדאקס 0.7%, לאחר שהפדרל רזרב החליט שלא להרחיב את רכישות האג"ח

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים: מדד הפוטסי הבריטי נסוג ב-0.6%, בצרפת ירד מדד הקאק ב-0.68% ובגרמניה השיל הדאקס 0.7%.

 

הירידות הן על רקע הימנעותו של הפדרל ריזרב האמריקני אמש להתחייב להאיץ את קצב רכישות האג"ח, וכי אינו מוצא סיבות המצדיקות רכישות מסוג זה.

 

 

הפרדל ריזרב החליט כי הוא דבק בתוכניתו המקורית, במסגרת מהלכי ההקלה הכמותית, לפיהן ירכוש משכנתאות בעייתיות מבנקים ואגרות חוב בהיקף של עד 1.75 טריליון דולר.

 

עוד ברקע המסחר, הודעת קרן המטבע הבין לאומית כי הבנקים באירלנד נמצאים במצב קשה, וכי הם צפויים להפסדי עתק בהיקף של עד 49 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות. לפיכך, את עיקר ירידות השערים הובילו באירופה מניות הפיננסים, ובראשן מניות Bank of Ireland ו-Allied Irish Banks.

 

המצב באירלנד בכי רע 

תחזית קשה מצד קרן המטבע הבין לאומית על המערכת הפיננסית של אירלנד. אתמול הודיעה הקרן כי להערכתה צפויים הבנקים באירלנד לרשום הפסדים מצטברים של עד 49 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות, לאור התכווצותה של הכלכלה בקצב מהיר מהצפוי.

 

התמ"ג האירי צפוי להתכווץ בשיעור מצרפי של 13.5% עד 2010 על רקע התפוצצות בועת הנדל"ן במדינה, בועה שצמחה במשך כעשור למימדים חסרי תקדים. יש לציין כי תחזיות קרן המטבע הבין לאומית קודרות הרבה יותר מתחזיות שנתנו בתי ההשקעות האיריים על כלכלת מדינתם.

 

Bank of Ireland ו-Allied Irish Banks, הם שני הבנקים הגדולים באירלנד שכפי הנראה צפויים לדווח על היקפי ההלוואות המסופקות הגדולים ביותר מבין הבנקים האיריים. אתמול מסר שר האוצר של אירלנד בריאן לניהאן כי הקרן הלאומית לניהול נכסים שהוקמה באירלנד צפויה לרכוש הלוואות רעות בהיקף של עד 90 מיליארד יורו מהבנקים האיריים, במטרה לנקות את מאזנם ולאושש את יציבותם.

 

עליות שערים במזרח הרחוק

בניגוד למגמה השלילית באירופה, בורסות המזרח הרחוק ננעלו מוקדם יותר היום בעליות שערים חדות, כאשר ברקע נתוני מאקרו טובים מהצפוי שפורסמו אתמול בארצות הברית והבוקר בדרום קוריאה. את עיקר העליות ריכזו מניות הטכנולוגיה והכריה.מדד ניקיי הוסיף 2.15% לערכו, בהונג קונג עלה מדד האנג סאנג ב-1.86%, בדרום קוריאה קפץ מדד הקוספי 2.12%. ממשלת דרום קוריאה מפרסמת הבוקר נתונים מהם עולה כי כלכלת המדינה תתכווץ בשנה הנוכחית ב-1.5% בלבד, זאת לעומת תחזית קודמת של 2%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבורסה בפרנקפורט: ירידות שערים
צילום: רויטרס
אירלנד: המצב הכלכלי בכי רע
צילום: AFP
מומלצים