שתף קטע נבחר

ח"כ מקדימה: עלינו לתמוך ברה"מ בגידול הטבעי

אחרי ששאול מופז התווה את דרכה של קדימה חזרה לממשלה, מצטרף ח"כ עתניאל שנלר ואומר: לתמוך מהאופוזיציה "במאבק של הממשלה באמריקנים ובעולם בכל הנוגע לגידול הטבעי"

על רקע נסיעתו של שר הביטחון, אהוד ברק, לוושינגטון בשבוע הבא - מעריכים גורמים בכירים במערכת הפוליטית המעורים בנושא ההתנחלויות כי ישראל תצטרך לשנות את המסר בנוגע לסוגיית ה"גידול הטבעי". עד כה סירבה ישראל ליישר קו עם הדרישה האמריקנית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. גיבוי מסקרן מקבל הערב (יום ה') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דווקא מקדימה.

 

ח"כ עתניאל שנלר, הנחשב לאחד המומחים בכנסת ובמערכת הפוליטית בנושא ההתנחלויות והגבולות שייקבעו במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים, אמר ל-ynet כי הוא דורש מיו"ר מפלגתו ומחברי סיעתו לתמוך מהאופוזיציה במה שכינה, "המאבק של הממשלה באמריקנים ובעולם בכל הנוגע לגידול הטבעי".

 

שנלר אמר כי "אם בשאלה של הגידול הטבעי יראו האמריקנים שניתן לפלג את החברה הישראלית, קדימה תאבד את זהותה". לדבריו, "קדימה היא לא מפלגת שמאל (...) אם אנחנו רוצים להיות רלוונטיים, אנחנו חייבים לעמוד לצד הממשלה בעניין הזה. אנחנו לא יכולים לקבל את הפרשנות האמריקנית או את זו של אהוד אולמרט בנושא ההתנחלויות וגם בנושא חלוקת ירושלים".

 

גורמים בכירים בקדימה העריכו כי רוב חברי סיעת קדימה תומכים בהתרחבות כתוצאה מהגידול הטבעי בהתנחלויות, אולם לפי שעה אין לקדימה עמדה רשמית וברורה בנושא. במהלך השבוע התכנסה הוועדה המדינית של קדימה, בראשות ציפי לבני, וחבריה הציגו את עמדותיהם בכל הנוגע לתחום המדיני ולמשא ומתן עם הפלסטינים, אולם לא נתקבלה עמדה משותפת אחת שאמורה לייצג את המפלגה.

 

מוקדם יותר הציג השר לשעבר שאול מופז, הדוחף ללא הרף לכניסה לממשלה, תוכנית מדינית הקוראת להקים מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. מופז גם אמר כי אם ראש הממשלה נתניהו יקבל תוכנית זו, הרי שעל קדימה להצטרף לממשלה ולהיות חלק ממנה. לפי שעה, טרם התגבשה קבוצה משמעותית בקרב בכירי קדימה הדורשת כניסה לממשלה, אולם מאחורי הקלעים נמשכות השיחות בעניין, בעיקר תחת ניצוחו של מופז.

 

גורמים בכירים בקדימה, שלפי שעה לא דורשים כניסה לממשלה,

אמרו כי אם קדימה "תמשוך שמאלה" ולא תתמוך בהמשך הגידול הטבעי בהתנחלויות, הרי שאין לפסול את האפשרות כי יתרחש פילוג בתוך המפלגה. בכיר במפלגה אמר ל-ynet כי "אם לבני תאמר: 'אני לא נותנת תמיכה בשום נושא', אז המפלגה תתחלק לשתי קבוצות, אחת שתרצה לתמוך בממשלה ואף להצטרף אליה והשנייה שמתנגדת לכל מהלך של הממשלה הזו".

 

לדברי הבכיר, "הנושא כרגע הוא לא פוליטי, אלא לאומי - והקשר שיצרו האמריקנים בין איראן להתנחלויות הוא אמיתי ויש להתייחס אליו ברצינות. בשבוע הקרוב צפויים להתרחש מהלכים משמעותיים בזירה המדינית וקדימה חייבת לגלות אחריות ולבחון את צעדיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שנלר. "לא ניתן לקבל את פרשנות אולמרט"
צילום: מיכל פטל
מופז. קדימה תתפצל?
צילום: יותם פרום
מומלצים